نشست تخصصی بین المللی پایداری رودخانه زاینده‌ رود ‌از زردکوه تا باتلاق گاوخونی دردانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

۲۱ دی ۱۳۹۳ | ۱۱:۰۰ کد : ۱۵۲۶۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۷۲
نشست بین‌المللی تخصصی "پایداری رودخانه زاینده‌رود ‌از زردکوه تا باتلاق گاوخونی" با حضور مدیران ارشد شهر واستان اصفهان و جمعی از متخصصان داخلی و خارجی در مجتمع آموزشی فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز...

نشست بین‌المللی تخصصی "پایداری رودخانه زاینده‌رود ‌از زردکوه تا باتلاق گاوخونی" با حضور مدیران ارشد شهر واستان اصفهان و جمعی از متخصصان داخلی و خارجی در مجتمع آموزشی فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،در این نشست علمی بین المللی 13 چهره برجسته دانشگاهی ازکشورهایی چون انگلستان، ایتالیا، آمریکا و کانادا به همراه اساتید صاحب نظر داخلی به ویژه متخصصان دانشگاه صنعتی اصفهان در مدت دوروز به بررسی دلایل ایجاد بحران در حوزه آبخیز زاینده رود، مشکلات بوجود آمده و راهکارهای علمی و عملی احیای این رودخانه خواهند پرداخت.

در ابتدای این مراسم رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اهمیت موضوع آب به دلیل محدودیت های نسبی دسترسی به آن به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک چون ایران گفت: ایرانیان آب را گرامی داشته و جشن های آبانگان را در روز دهم آبان ماه هر سال برگزار می کردند.

دکتر سید محمود مدرس هاشمی وجود قنوات با عمق هایی قریب به 300 متر در زیر زمین که توسط دست حفاری می شده و هنوز نیز پس از سه هزار سال مرمت و مورد استفاده قرار می گیرند را از شاهکارهای آبرسانی ایرانیان دانست و افزود: افزایش جمعیت، نیاز به غذای بیشتر، توسعه بی رویه صنایع و درمجموع مدرنیته سبب افزایش تنش آبی به منابع محدود آب در دسترس شده است.

وی با اشاره به وقوع دوره های ممتد خشکسالی طی 10 سال گذشته، بارگذاری بیش از توان اکولوژیکی در فلات مرکزی ایران به لحاظ استقرار صنایع آب بر، تمرکز جمعیت و نیز توسعه کشاورزی برای تولید غذا تصریح کرد: به نظر می رسد بالاترین چالش پیش رو، مسئله تأمین آب با کیفیت مناسب در این بخش از ایران باشد.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان نگرش جامع همراه با مشارکت همگانی را تنها راه نجات رودخانه ها، دریاچه ها و تالاب های کشور بر مبنای نظر متخصصان این رشته دانست و ادامه داد: در این زمینه تجارب بین المللی زیادی وجود دارد که از چند دهه پیش آغاز شده و نیاز است تا ما نیز از این تجارب گرانقدر حداکثر استفاده را کنیم.

وی با اشاره به خدمات ارزنده دانشگاه صنعتی اصفهان در زمینه آموزش، تربیت نیروی انسانی و نیز تحقیقات و پژوهش در حوزه های مختلف مربوط به منابع آب به بخشی از افتخارات و دستاوردهای این دانشگاه برتر کشور پرداخت و گفت: در سال 2014 بر اساس رتبه بندی تایمز، دانشگاه صنعتی اصفهان در بین 400 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

 

مدرس هاشمی افزود: دانشکده مهندسی عمران، دانشکده کشاورزی، دانشکده منابع طبیعی و نیز پژوهشکده آب و فاضلاب دانشگاه صنعتی اصفهان از جمله بخش های مرتبط با موضوع آب در این دانشگاه می باشد.

وی با اشاره به دستاوردهای دانشگاه صنعتی اصفهان به ویژه در حوزه مقالات، کتاب ها، طرح های تحقیقاتی و ارتباطات بین المللی اعضای هیات علمی مرتبط با موضوع آب در این دانشگاه تصریح کرد: دو طرح کلان ملی "ارزیابی اثرات تغییر اقلیم و مدیریت خشکسالی" و نیز " دانش و فناوری بازیافت پساب های شهری، صنعتی و کشاورزی" ازجمله طرح های پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان در این زمینه است.

مدرس هاشمی اضافه کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان بیش از 20 سمینار تخصصی و نشست های هم اندیشی در سطح استان اصفهان در رابطه با مدیریت خشکسالی و پیش بینی اثرات تغییر اقلیم برگزار نموده که نتایج آن در طرح جامع مدیریت بحران استان با همکاری استانداری اصفهان تبلور یافته است.

وی با بیان این که این دانشگاه با محوریت پژوهشکده آب و فاضلاب خود هم اکنون همکاری در زمینه طرح مدیریت یکپارچه منابع آب حوضه آبریز زاینده رود با مسئولیت شرکت آب منطقه ای اصفهان را بر عهده دارد تصریح کرد: این طرح با مشارکت گروه همکاران بین المللی از کشور آلمان در حال انجام است و فاز دوم آن نیز از سال آینده آغاز خواهد شد.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار امیداوری کرد: نشست بین‌المللی تخصصی پایداری رودخانه زاینده‌رود ‌از زردکوه تا تالاب گاوخونی منجر به نقشه راهی برای خروج از بحران کم آبی و نیز نجات زاینده رود از زردکوه تا تالاب گاوخونی باشد.

استاندار اصفهان نیز در این مراسم با اشاره به عدم تعادل آب و مصارف در کل حوضه آبریز زاینده رود و چندبرابر شدن مشکلات این رودخانه بر این مبنا، دلایل ناپایداری جریان آب در این رودخانه را بارگذاری خارج از ظرفیت، خشکسالی های طولانی، تغییر اقلیم و حرکت حوضه به سمت خشکی عنوان کرد.

دکتر رسول زرگر پور با بیان این که زاینده رود، زمانی اصلی ترین رودخانه دائمی فلات مرکزی ایران بود و اکنون به رودخانه ای فصلی تبدیل شده، اضافه کرد: منشأ وضع موجود، مدیریت بر این حوضه آبریز می باشد.

وی با اشاره به این که تلاش برای نجات زاینده رود از 18 ماه قبل در دستورکار مدیریت کنونی استان اصفهان قرار گرفته است، اظهار کرد: طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود براساس تجربیات و یافته های موجود، تدوین و توسط بالاترین مرجع آب کشور یعنی شورای عالی آب به تصویب رسید.