نشست بررسی حکمرانی آب درکشور دردانشگاه شهیدچمران اهواز برگزارشد

۲۳ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۹:۳۳ کد : ۱۵۲۳۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۵۵
نشست اتاق فکر استان خوزستان با حضور دکترغلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز، دکترهمایون یوسفی نماینده مردم اهواز، حمیدیه، باوی و کارون و اعضای هیئت‌علمی این دانشگاه با موضوع بررسی حکمرانی آب د...
نشست اتاق فکر استان خوزستان با حضور دکترغلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز، دکترهمایون یوسفی نماینده مردم اهواز، حمیدیه، باوی و کارون و اعضای هیئت‌علمی این دانشگاه با موضوع بررسی حکمرانی آب درکشور و با اکران مستند "مادرکشی"، دردانشگاه شهیدچمران برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نشست مستند مادرکشی به کارگردانی کمیل سوهانی، محصولی از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با نگاهی آسیب‌شناسانه به وضعیت حکمرانی آب درایران به نمایش درآمد.
پس ازپایان نمایش این مستند دکترمرتضی افقه عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، درسخنانی گفت: یکی از مسائل مهم در حوزه محیط ‌زیست مسئله مدیریت است که امروز به چالشی اساسی تبدیل‌شده است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز بیان کرد: در دوره‌ای تمامی نخبگان کشور را به سمت تحصیل در رشته‌های علوم تجربی و ریاضی سوق دادیم درحالی‌که اکنون جهان با تکیه‌بر رشته‌های انسانی و مدیریتی اداره می‌شود.
دکترعبدالرضا نواح دیگر عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز با اشاره به مستند مادرکشی، گفت: متأسفانه جامعه ما حساسیتی نسبت به مسائل محیط زیستی ندارد و نتیجه این مسئله را اکنون در بروز مشکلات کمبود آب، ریزگردها، خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها هستیم.
وی افزود: مسائل زیست‌محیطی می‌تواند چهار پیامد مشکلات جمعیتی، مهاجرت، معضلات اجتماعی و فرهنگی را به دنبال داشته باشد که برای جلوگیری از تبدیل شدن این پیامدها به بحران باید چاره‌ای اندیشیده شود.
دکترمهدی قمشی عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز نیز در ادامه این نشست بابیان اینکه سیاست‌گذاری‌های انجام‌شده در حوزه آب براساس کار کارشناسی نیست، گفت: بخش قابل‌توجهی از مدیریت آب‌های کشور داخلی است و اگر مشکلی دراین زمینه وجود دارد ناشی از عدم مدیریت صحیح است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز با اشاره به برخی از تصمیمات گذشته بیان کرد: در دوره‌ای مقرر شد به بیش از 200هزار حلقه چاه غیرمجاز مجوز داده شود درحالی‌که تعداد این چاه‌های غیرمجاز بیش از ذخایر آب‌های زیرزمینی است و اکنون حتی اگر ذخیره این آب‌ها به اتمام برسد دولت باید آب موردنیاز کشاورزان را تأمین کند.
دکترقمشی با اشاره به وضعیت سد گتوند، گفت: زمانی که مسئولان این سد پذیرفتند که سد ساخته‌شده در مسیر گنبدهای نمکی است، تصمیم گرفته شد این مشکل با ایجاد پتویی رسی حل شود که عملاً کاری بدون نتیجه بود و تنها منجر به هدر رفت منابع مالی کشور شد.
وی درخصوص وضعیت طرح‌های انتقال آب بین حوضه‌ای، افزود: از ابتدای اجرای پروژه‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون هیچ‌گاه کار کارشناسی در این مسئله انجام نشد حال‌آنکه با وضعیت کمبود آب در کشور و خشک‌سالی‌های مکرر در استان خوزستان، آب مازادی برای انتقال در استان وجود ندارد.
درادامه این نشست دکترهمایون یوسفی نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بی‌شک مجمع نمایندگان استان خوزستان در ادامه کار از تجربیات تمامی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز و سایر دانشگاه‌های استان در بخش‌های مختلف استفاده خواهد کرد تا به تعداد کمیسیون‌های مجلس کارگروه‌هایی در مجمع تشکیل شود.