نشست استاندار استان فارس با نخبگان در دانشگاه شیراز

۱۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۵ کد : ۱۵۲۱۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۴
نشست استاندار و مسئولان استان فارس با نخبگان این استان در دانشگاه شیراز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این نشست با حضور دکتر ارشاد رئیس دانشگاه شیراز و جمعی از اساتید و دانشجویان نخبه این ...
نشست استاندار و مسئولان استان فارس با نخبگان این استان در دانشگاه شیراز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این نشست با حضور دکتر ارشاد رئیس دانشگاه شیراز و جمعی از اساتید و دانشجویان نخبه این دانشگاه و سایر دانشگاه ها، باهدف ترسیم افق توسعه استان فارس با بهره گیری از نگاه نخبگان ترتیب یافت.
دراین نشست پروفسور محمد نمازی استاد بخش حسابداری، دکترمحمد ابونجمی متخصص مکانیک ماشین های کشاورزی، آناهیتا مهرپور دارنده مدال طلای المپیاد دانشجویی و دانشجوی ادبیات فارسی و روان شناسی ، مهندس امیرحسین حقیقی مخترع برتر کشور و دانشجوی مهندسی پزشکی، محمد صمیمی دانشجوی نخبه مقطع کارشناسی ارشد جامعه شناسی، مهناز برمشوری مخترع برگزیده و دانشجوی ، پروفسور بهرام همتی نژاد استاد بخش شیمی و پروفسور عزت الله رئیسی استاد بخش علوم زمین دانشگاه شیراز  از جمله نخبگانی بودند که در این نشست به بیان دیدگاه ها، مشکلات و راهکارهای آنها پرداختند.
همچنین تدوین سند توسعه استان بر مبنای علمی، توجه به توسعه پایدار، بهره گیری از الگوی ارزیابی متوازن، توجه به ظرفیت شهرستان های جنوبی فارس، تشکیل مجمع خیّران نخبه پرور، تخصیص اعتبارات مناسب برای فعالیت نخبگان، ایجاد جایگاه مشاوره ای برای نخبگان در سطح مدیریت کلان استان، افزایش مشارکت دستگاه های اجرایی با نخبگان، ایجاد فرایندهای متعدد برای بهره مندی از فرصت نظام وظیفه نخبگان، گذر از تحقیقات ارتقاء محور به سوی تحقیقات مشکلات محور، تبدیل تحقیقات هزینه بر به ثروت آفرین، ارتباط مستمر و هدفمند با نخبگان، توسعه شرکت های دانش بنیان، توجه به بازشدن دریچه منابع علمی در کشور به عنوان دریچه فرصت، برنامه ریزی فوری برای جامعه علمی، رساندن ایران و استان به جایگاه مرجعیت علمی منطقه، احیای آبخوان ها و دریاچه ها برای کشاورزان و حرکت به سوی صنعتی شدن استان فارس، از مهمترین موضوعاتی بود که نخبگان دانشگاه شیراز در نشست با استاندار مطرح کردند.
پروفسور علی خلفی نژاد استاد دانشگاه شیراز و رئیس بنیاد ملی نخبگان فارس هم در ابتدای این مراسم گفت : بیش از هزار و سیصد نخبه و استعداد برتر در بنیاد نخبگان استان حضور دارند و فارس از نظر نخبه پروری، پس از استان تهران در جایگاه دوم کشور قرار دارد.
وی افزود: بیشترین نخبگان تحصیلات تکمیلی کشور در فارس حضور دارند؛ به گونه ای که 68 درصد نخبگان فارس دارای مقطع تحصیلی فوق لیسانس به بالا می باشند.
دکتر خلفی نژاد درادامه گفت: 14 نفر از اساتید برتر کشور و برگزیده ی جشنواره علامه طباطبایی نیز در دانشگاه های شیراز و علوم پزشکی مشغول تدریس و پژوهش هستند.
در ادامه این نشست دکترسیدمحمد احمدی  استاندار فارس با اشاره به سابقه درخشان دانشگاه شیراز و اهمیت علم و اندیشه گفت: دانشمندان جدید و قدیم فارس در تاریخ علم کشور صاحب‌نام هستند و این افراد سرمایه‌های ارزشمندی برای توسعه استان به شمار می روند.
وی با بیان اینکه مبنای دولت در اداره کشور برخورد علمی و ایجاد امید با استفاده از تدبیر است، افزود: در این دولت رسیدگی به نخبگان براساس برنامه صورت می گیرد.
دکتر احمدی با اشاره به پیوند علم و اخلاق گفت: در مسائل پژوهشی باید علم و اخلاق همراه با هم رعایت شود .
استاندار فارس  با بیان اینکه امروز سرعت تحولات بسیار بالا است، گفت: باید در علم و پژوهش هم بسیجی وارد شد و تفکر بسیجی در تمام اقشار کشور و استان طنین اندازشود.
وی افزود: مساجد و حوزه‌های علمیه باید فعال شوند تا مسائل اجتماعی که گریبانگیر نخبگان است حل شود.
استاندار فارس با تاکید بر توسعه پایدار و متوازن استان ، گفت: فارس یکی از بزرگترین استان‌های کشور با 29 شهرستان است ولی هنوز در زمینه توسعه در روش‌های سنتی مانده است.
وی با بیان اینکه تدوین طرح آمایش استان فارس رو به اتمام است، افزود: مرکز هماهنگی پژوهش‌های علمی در استان فارس باید راه‌اندازی شود.
دکتراحمدی با تاکید بر تاسیس مجمع خیران نخبه‌پرور برای کمک به استعدادهای برتر در استان فارس، گفت: سند راهبردی استان فارس باید با بهره‌گیری از نظر نخبگان تدوین شود.
وی درپایان افزود: لازم است با بهره‌گیری از نظر نخبگان در جهت تجاری‌سازی طرح‌های استان حرکت کنیم وصندوق حمایت از طرح‌های پژوهشی در فارس تشکیل شود.

( ۱ )