نخستین کارگاه بین المللی شهاب سنگ ها و میکرو شهاب سنگ ها در دانشگاه کاشان برگزار شد

۲۸ مهر ۱۳۹۳ | ۱۱:۲۱ کد : ۱۵۱۸۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۹۵
نخستین کارگاه بین المللی شهاب سنگ ها و میکرو شهاب سنگ ها با حضور محققانی از کشور فرانسه در دانشگاه کاشان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمجید منعم زاده رئیس دانشکده فیزیک دانشگاه کاشان ...
نخستین کارگاه بین المللی شهاب سنگ ها و میکرو شهاب سنگ ها با حضور محققانی از کشور فرانسه در دانشگاه کاشان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمجید منعم زاده رئیس دانشکده فیزیک دانشگاه کاشان گفت: دراین کارگاه آموزشی مسئول کلکسیون شهاب سنگ های پاریس و دو نفر ازمحققان فرانسوی در خصوص شهاب سنگ ها و میکرو شهاب سنگ ها سخنرانی کردند.
وی هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی را آشنایی دانشجویان و اعضای هیئت علمی  و محققین جهت  ارائه اطلاعات و تبادل تجربیات در خصوص این موضوع جدید علمی بیان داشت و افزود: این کارگاه بین المللی برای نخستین بار درایران دراین دانشگاه با همکاری رصدخانه ملی و پژوهشگاه اقیانوس شناسی انجام شد.
دکترمنعم زاده  درادامه گفت: با بررسی شهاب سنگ ها اطلاعاتی در خصوص ساختار منظومه شمسی و کیهان و چگونگی حرکت شهاب سنگ ها به دست می آید.
رئیس دانشکده فیزیک دانشگاه کاشان گفت: این کارگاه علمی مورد توجه اعضای هیئت علمی به خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی، فیزیک دانان و دانشجویان رشته های مهندسی معدن، زمین شناسی و نجوم قرار گیرد.
همچنین حامد پورخرسندی دانشجوی دکترای شهاب سنگی مرکز آموزش و مطالعات علوم زمین شهر مارسی فرانسه نیز دراین کارگاه گفت: بررسی هایی درمورد شهاب سنگ ها درمناطق قطب جنوب، صحرای آتاکاما و آفریقای جنوبی انجام شده که شهاب سنگ های بیابان های شرق و مرکزی ایران تشابه فراوانی با این مناطق دارد.
وی افزود: دراین کارگاه شهاب سنگ ها طبقه بندی و در مورد اصول شهاب سنگ شناسی و اهمیت آن و اینکه ایران منطقه مساعدی برای تجمع شهاب سنگ هاست، بررسی های لازم انجام می شود.
پورخرسندی درادامه گفت: سالانه چند صد تن شهاب سنگ به سطح زمین می ریزد و بطور پراکنده در سراسر کره زمین در اقیانوس ها و قاره ها پخش می شود و از آنجا که شهاب سنگ ها در برخی مناطق زود از بین می روند از این رو بر مناطق کره زمین که بیابانی هستند به دلیل رطوبت شهاب سنگ ها یافت می شوند.
وی با بیان اینکه ایران مناطق بیابانی وسیعی دارد، افزود: با بررسی شهاب سنگ ها و با سنگ های زمینی تشخیص می دهیم که چگونه سیاره ما تشکیل شده و در زمانی که کره زمین وجود نداشته چگونه بوده و همچنین می توان آب و هوای ایران را بررسی کرد.

( ۳ )