نخستین همایش تخصصی اینترنت اشیا در دانشگاه گلستان برگزار شد

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۷:۲۹ کد : ۱۵۱۶۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۱۶
با حضور دکتر امیرحسین دوایی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نخستین همایش تخصصی اینترنت اشیا در دانشگاه گلستان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این همایش از سوی اداره ...
نخستین همایش تخصصی اینترنت اشیا در دانشگاه گلستان برگزار شد
با حضور دکتر امیرحسین دوایی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نخستین همایش تخصصی اینترنت اشیا در دانشگاه گلستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این همایش از سوی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری دانشگاه گلستان و با حضور دکتر فرهاد یغمائی رئیس دانشگاه گلستان، دکتر امیرحسین دوایی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس ربیعی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گلستان، دکتر حسین مومنی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان، دکتر هومن ضرابی مجری طرح اینترنت اشیا کشور و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی و دانشگاهیان و بخش خصوصی در راستای تعیین اهداف و حوزه کارکرد طرح اینترنت اشیا برگزار شد.
دکتر دوایی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هدف از راه اندازی اینترنت اشیا را اینگونه عنوان کرد: هدف اصلی از مبحث اینترنت اشیا، ایجاد توان جامع در زمینه های کاربردی و مشتری محور در دانشگاه‌ها و حمایت از زیست بوم‌های شهری هوشمند است.
وی افزود: مهم‌ترین بخش در مبحث اینترنت اشیا، اثربخشی و قابلیت پیاده سازی طرح‌های پیشنهادی است که بتوان امکان تبدیل به برنامه های کاربردی را داشته باشد.
دکتر دوایی در خاتمه سخنان خود گفت: تصویر کلانی که از آینده می توان در نظر داشت این است که علی‌رغم اینکه کارخانجات، خودروها، ربات‌ها و انسان‌ها همگی مستقل هستند، در آینده شاهد خواهیم بود با اطلاعات محدودی که از یکدیگر و محیط اطراف دارند سعی در رفتار بهینه جمعی و غیرمتمرکز داشته باشند.
در ادامه مهندس ربیعی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گلستان اظهار داشت: زمانی قدرت کشورها براساس وسعت کشورها، جمعیت، توان اقتصادی و منابع مالی سنجیده می‌شد اما امروزه تعداد انسان‌های توسعه یافته و نفراتی که مدارج علمی بیشتری را طی کرده اند ملاک برتری کشورهاست.
 وی وجود پارک‌های فناوری را بهترین مکان برای گروه های مختلف بخصوص جامعه دانشگاهی دانست که بتوانند ایده ها، تفکرات و طرحهای خود را در قالب طرح و برنامه های جدید ارائه کنند.
دکتر مهناز اقدسی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گلستان گزارشی از عملکرد دانشگاه ارائه کرد و دکتر مومنی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان نیز به اهداف و اهم برنامه های در دست اقدام این اداره کل اشاره کرد.
گفتنی است از برنامه های جانبی این همایش برگزاری سخنرانی با موضوع معرفی طرح ملی اینترنت اشیا توسط دکتر هومن ضرابی مجری طرح ملی اینترنت اشیا کشور و برپایی کارگاه آموزشی معرفی پلتفرم بومی اینترنت اشیا، کاربردها و چالش‌ها توسط شرکت دانش بنیان نگاره گلستان بود.