نخستین نشست علمی بین المللی هم اندیشی کلان داده ها در دانشگاه کاشان برگزار شد

۰۸ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۱ کد : ۱۵۱۴۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۵
نخستین نشست علمی بین المللی هم اندیشی "کلان داده ها" با حضور جمعی از اندیشمندان، محققان و استادان برجسته دانشگاه های کشور های فرانسه، سوئد، هنگ کنگ و ایران و مدیران شرکت های صنعتی و سازم ...
نخستین نشست علمی بین المللی هم اندیشی "کلان داده ها" با حضور  جمعی از اندیشمندان، محققان و استادان برجسته دانشگاه های کشور های فرانسه، سوئد، هنگ کنگ و ایران و مدیران شرکت های صنعتی  و سازمان فناوری اطلاعات ایران در پژوهشکده اسانس های طبیعی قمصر دانشگاه کاشان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر شاهین روحانی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف  هدف از برگزاری این نشست را تبادل تجربیات و آشنایی با آخرین تکنولوژی و فناوری های کلان داده و ارائه راهکارهای علمی برای رونق این صنعت ذکر کرد.
وی گفت: با توجه به افزایش و گسترش روزافزون حجم انتقال اطلاعات در فضای مجازی اینترنت به خصوص در حوزه بانکداری و تجارت الکترونیکی، مسئله کلان داده، ورود و ذخیره سازی حجم زیادی از اقلام اطلاعاتی داده ها و مدیریت آن، پیش پردازش و پس پردازش، سرعت، دقت و امنیت اطلاعات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده و توجه بسیاری از محققان و متخصصان در حوزه فناوری اطلاعات را به خود معطوف کرده است.
وی اظهار داشت: کلان داده ها به مجموعه ای از داده هایی گفته می شود که بسیار حجیم هستند  که مدیریت، کنترل و پردازش آنها فراتر از توانایی ابزارهای نرم‌افزاری در یک زمان قابل تحمل و مورد انتظار است و در سیستم های اینترنت و حس گرهای مختلف  استفاده می شود.
دکتر روحانی افزود: این حجم بزرگ داده ها نتایج بسیار جالبی از آن استخراج می شود و کلان داده ها در موارد مختلف تحلیل های اجتماعی و بانکداری کاربرد دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود تا 5 سال آینده برای اشخاصی که توان تحلیل داده و علم مهندسی و علوم داده را داشته باشند یک میلیون کار تولید شود .
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: نتایج تحلیل داده های حجیم در صنعت تجارت و علم کاربرد دارد و دقت موجود در کلان‌داده ممکن است به اطمینان بیشتر بر تصمیم‌گیری شود و تصمیمات بهتر می‌تواند به معنای کارایی عملیاتی بزرگ‌تر، کاهش هزینه و کاهش ریسک باشد.
وی به برگزاری نخستین  هم اندیشی کلان داده ها در دانشگاه کاشان اشاره کرد و افزود: در این نشست با حضور تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور و بزرگان صنایع و افرادی از بخش سیاست‌گذاری دولتی و فناوری اطلاعات موضوع کلان داده از جنبه های مختلف برررسی و راهکارهایی برای توسعه علمی این صنعت در آینده ترسیم شد که برای ارتقا این راه را ادامه خواهیم داد.
در ادامه مهندس خسرو سلجوقی عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: امسال در راستای دستورات مقام معظم رهبری که سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل نامگذاری شده است ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تشکیل شد و سازمان فناوری اطلاعات ایران  در این راستا 10 برابر کردن تولید محتوای داخلی  با رویکرد افزایش کسب و کار توسط بخش خصوصی را  تعریف و برنامه ریزی کرده است.
وی اشتغال زایی را از مهم ترین فواید اجرای این پروژه دانست و اظهار داشت: هر برنامه کاربردی تولید محتوا در فضای مجازی که نوشته شود پیش بینی می شود زمینه اشتغال دو نفر فراهم شود.
مهندس سلجوقی به نوشتن حدود 50 هزار برنامه کاربردی در سال گذشته اشاره کرد و افزود: این پروژه در سال گذشته زمینه اشتغال یکصد هزار نفر را  درکشور فراهم کرد که باید برای رفع نیاز کشور این برنامه ها ارتقا یابد.
وی با اشاره به اینکه  یکی از ویژگی های برنامه های کاربردی که در سیاست اقتصاد مقاومتی دیده شده این است که درون زا و برون گرا باشد تصریح کرد:  این برنامه های کاربردی می تواند علاوه  بر تولید داخلی، در صادرات و بازارخارجی نیز  توزیع و کاربرد داشته باشدو از جمله ویژگی های این بخش این است که نیاز به سرمایه گذاری هنگفتی ندارد و با وسایلی همچون تبلت، رایانه و با خط اینترنت می توان به تولید محتوا پرداخت.
عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران  خاطر نشان کرد: 70 درصد درآمد هر اپی (برنامه کاربردی) که نوشته می شود عاید نویسنده می شود و این طرح فرصتی مناسب برای کسب و کار جوانان است.
وی سرمایه انسانی، فناوری ارتباطات و اطلاعات و شکل گیری فرایند نوآوری را سه عامل دانایی در کشور بیان کرد و افزود:  ایجاد مراکز رشد ، پارک های علم و فناوری و توسعه فناوری های نوین ساختار لازم برای تربیت نیروی انسانی کارآفرین است.
مهندس سلجوقی خاطر نشان کرد در زمینه کسب و کار از بین 180 کشور، ایران رتبه 143 را دارد که  این رتبه خوبی نیست.
وی در خاتمه حاکم بودن الگوهای سنتی را از جمله مشکلات دانست و افزود: با توجه به عصر فناوری و ارتباطات، شناخت چالش ها یکی از بحث های اصلی است.