نخستین سمپوزیوم بین‌المللی بافت فرسوده و معماری معاصر برگزار شد

۱۰ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۷:۲۸ کد : ۱۵۱۱۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۱۶
نخستین سمپوزیوم بین‌المللی بافت فرسوده، معماری و شهرسازی معاصر؛ چالش‌ها و فرصت‌ها توسط موسسه آموزش عالی بینالود مشهد و با مشارکت شورای اسلامی شهر مشهد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این ...
نخستین سمپوزیوم بین‌المللی بافت فرسوده، معماری و شهرسازی معاصر؛ چالش‌ها و فرصت‌ها توسط موسسه آموزش عالی بینالود مشهد و با مشارکت شورای اسلامی شهر مشهد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این سمپوزیوم در قالب سه نشست تخصصی با حضور استادان داخلی و خارجی و مسئولان کشوری و استانی در تالار شورای شهر مشهد برگزار شد.
در این سمپوزیوم تخصصی از دکتر دانش‌دوست، مرمت و بازسازی کننده آرامگاه خواجه ربیع و مسجد گوهرشاد با سابقه کاری بیش از 50 سال در این عرصه تجلیل شد.
همچنین پروفسور الیزابتا رزینا استاد دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا درخصوص مرمت آثار باستانی، پروفسور معماریان درخصوص بافت تاریخی و غیر تاریخی، و عرفانیان مشاور وزیر راه و شهرسازی درباره معماری و شهرسازی پیرامون بافت فرسوده به ایراد سخنرانی پرداختند.
الزابیتا رزینا استاد مرمت و معماری دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا در این سمپوزیوم گفت: مشهد شهر آینده داری از لحاظ معماری است و باید به معماری آن بیشتر توجه شود.
وی با بیان این که حرم مطهر امام رضا(ع) ظرفیت‌های معماری و میراث فرهنگی فراوانی دارد که باید به آن توجه شود، افزود: این در حالی است که برای گسترش حرم رضوی بخشی از ساختمان های قدیمی و میراث اطراف آن از بین رفته است.
محمدجواد عرفانیان گفت: طراحی شهری و بازسازی بافتهای فرسوده پشت درهای بسته، بدون توجه به کالبد و هویت شهری ممکن نیست.
بهزاد علیزاده قائم مقام موسسه آموزش عالی بینالود نیز با بیان این که این سمپوزیوم با هدف رفع معضلات در عرصه علمی و عملی نوسازی بافت های فرسوده برپا شد، گفت: حاشیه نشینی، مشکل بافت های فرسوده را در کلان شهرها دوچندان کرده است.
وی افزود: بافت های شهری با گذر زمان فرسوده می شوند و برای ادامه زندگی باید نوسازی شوند.
علیزاده ادامه داد: شهر مدرن باید با طبیعت رفتار خوبی داشته باشد و نباید به عاریه از غربیان فقط کپی برداری کنیم.
گفتنی است بخش سوم و پایانی سمپوزیوم بین‌المللی بافت‌های تاریخی، معماری و شهرسازی معاصر، چالش‌ها و فرصت‌ها، در قالب مناظره و پرسش و پاسخ برگزار شد.