می‌توان با اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی اهمیت پژوهش را در جامعه تبیین کرد

۳۰ آذر ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۷ کد : ۱۵۰۱۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۹
دکتر عبدا... سلیمی معاون پژوهشی دانشگاه کردستان گفت: در روزهای هفته‌ پژوهش و فناوری می‌توان با اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی اهمیت پژوهش را در جامعه تبیین کرد و با معرفی و آگاهی از توانمندی‌ها و پتانسیل‌ ...
دکتر عبدا... سلیمی معاون پژوهشی دانشگاه کردستان گفت: در روزهای هفته‌ پژوهش و فناوری می‌توان با اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی اهمیت پژوهش را در جامعه تبیین کرد و با معرفی و آگاهی از توانمندی‌ها و پتانسیل‌های موجود در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی درهای جدیدی برای تبدیل علم به ثروت و افزایش ارتباط بین دانشگاه و صنعت گشود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدا... سلیمی معاون پژوهشی دانشگاه کردستان درخصوص برپایی هفته پژوهش و فناوری و تأثیر آن در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و تبدیل علم به ثروت گفت: اگرچه هفته پژوهش به‌صورت نمادین به‌منظور فرهنگ‌سازی و ترویج پژوهش هرساله برگزارشده ولی پژوهش و انجام فعالیت‌های پژوهشی و برنامه‌ای مرتبط باید در طول سال جاری باشد.
وی تصریح کرد: اگر چه استان کردستان، استانی خیلی توسعه‌یافته نیست و در بسیاری از بخش‌ها و زیر بخش‌ها زیرساخت‌های کافی و لازم را ندارد ولی در بخش کشاورزی، محیط‌ زیست و هم‌چنین وجود پتانسیل و نیروهای جوان و متخصص در زمینه‌ IT و هم‌چنین فرهنگ استفاده از این تکنولوژی، دانشگاه توانسته در این حوزه‌ها ارتباطاتی با مراکز و سازمان‌های مربوطه و جامعه‌ هدف برقرار کند و در حد توان و تخصص‌های موجود در دانشگاه در این مورد گام‌های اساسی برداشته‌شده است.
دکتر سلیمی درباره برپایی هر چه بهتر مراسم هفته‌ پژوهش و فناوری خاطرنشان کرد: در هفته‌ پژوهش، قشرهای متفاوتی باید درگیر شوند، بخش خصوصی، صنعت، بخش دانش‌آموزی و دانشجویی، هنرمندان، مخترعان، فناوران و کارآفرینان باید در میزگردها و کارگاه‌هایی که به این منظور برگزار می‌شود شرکت کنند.
دکتر سلیمی افزود: باید متخصصان ذی‌ربط در حوزه‌های اشاره‌شده به دانشگاه‌ها و مراکز علمی مراجعه کنند و ضمن آشنایی با پتانسیل‌ها و امکانات موجود در دانشگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات خود را در حوزه‌های مربوطه به بحث بگذارند. فناوران باید دستاوردهای فناورانه‌ خود را در قالب نمایشگاه‌هایی برای مشتریان و علاقه‌مندان ارائه کنند تا ضمن آشنایی با پتانسیل موجود در حوزه‌ فناوری اهمیت به‌کارگیری و پشتیبانی از صنایع داخلی نهادینه شود.
وی درخصوص میزان هماهنگی و همکاری دستگاه‌های اجرایی استان با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری استان گفت: نمی‌توان همه دستگاه‌ها را با یک مقیاس سنجید و میزان تعامل و همکاری آن‌ها با مراکز دانشگاهی متفاوت است. بعضی از مراکز به اهمیت و نقش پژوهش در توسعه همه‌جانبه و هدفمند و تقویت اقتصادی دانش‌بنیان واقف هستند و سعی بر تقویت همکاری و ارتباط با مراکز دانشگاهی هستند و در بعضی از سازمان‌ها و مراکز به اهمیت ارتباط با مراکز علمی و حل مشکلات مجموعه و زیرمجموعه‌ خود با تحقیق و مطالعه کمتر آشنایی دارند.
دکتر سلیمی خاطرنشان کرد: باید در هفته پژوهش با ایجاد ارتباط متقابل و برگزاری میزگردها و سمینارهای مشترک هماهنگی و همکاری بین دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی را توسعه و قانونمند کرد. البته کم‌کاری‌هایی در بخش‌های دانشگاهی نیز برای این مشاهده‌شده است.
معاون پژوهشی دانشگاه کردستان یکی از موارد چالش‌برانگیز و مورد اختلاف بین مسئولان و هم‌چنین پژوهشگران را نحوه تخصیص و توزیع اعتبارات و بودجه پژوهشی دانست و گفت: در کشور، پژوهش متولیان موازی و متعدد دارد و همین امر باعث توزیع غیر شفاف بودجه پژوهشی شده است. وجود تصمیم گیران متفاوت و عدم هماهنگی بین آن‌ها و اختلاف‌نظر و دیدگاه آن‌ها نسبت به پژوهش باعث شده که بودجه پژوهش با مکانیسمی علمی و اصولی توزیع نشود.
وی افزود: باید کل اعتبارات پژوهشی کشور توسط موسسه‌ای با استفاده از شاخص‌ها، خروجی‌ها اهمیت موضوعات موردپژوهش توزیع شود، چیزی که در کشورهای توسعه‌یافته یا درحال‌توسعه مدل موفقی بوده است و تا متولیان متفاوت در پژوهش به متولی و مسئول واحد تبدیل نشود، توزیع و تقسیم اعتبارات پژوهشی همواره عادلانه، هدفمند و تأثیرگذار نخواهد بود.
 دکتر سلیمی درخصوص دستاورد دانشگاه کردستان در حوزه ارتباط با صنعت عنوان کرد: در چند حوزه دانشگاه اقدامات مؤثری را برداشته است از جمله راه‌اندازی مراکز پژوهشی برای حل مشکلات بخشی از جامعه که مرتبط با زندگی و اقتصاد خانوارها است مانند راه‌اندازی مرکز پژوهشی توت‌فرنگی که با مطالعات گسترده در زمینه کشت بافت و تحقیق در مورد بسته‌بندی و نگهداری این محصولات استراتژیک منطقه کمکی شایان به کشاورزان و اقتصاد خانوارهای باغدار کرده است.
وی تصریح کرد: در بخش استفاده بهینه از گیاهان دارویی و توسعه طب سنتی و گیاهی نیز اقدامات مشابه برداشته‌شده است. از طرفی دیگر راه‌اندازی آزمایشگاه کنترل با همکاری شرکت برق منطقه‌ای غرب که یکی از آزمایشگاه‌های مهم و استاندارد در این حوزه می‌باشد باعث حل مشکلات نیروگاه‌ها و سیستم‌های برق‌رسانی شده است که این موضوع بسیار حائز اهمیت است.
دکتر سلیمی خاطرنشان کرد:‌استفاده بهینه از آب‌های جاری استان و مطالعه بررسی مهار آن‌ها با استفاده از روش‌های علمی و تحقیقاتی در مرکز پژوهشی آب در حال انجام است که با مطالعه هدفمند می‌توان سرمایه بسیار عظیمی در استان و کشور مهار خواهد شد. هم‌چنین دانشگاه در فکر حل مشکلات لجستیکی استان با توجه به اینکه محور جنوب به شمال غرب از طریق این استان و جاده‌های مواصلاتی این استان به هم مرتبط هستند. مرکز پژوهشی زنجیره تأمین فعالیت‌های بسیار ارزشمندی در این زمینه انجام داده است.
وی تقویت مراکز رشد، دفاتر کارآفرینی و ارتباط با صنعت، برگزاری دوره‌های کارآفرینی و آشنایی دانشجویان و اساتید با فعالیت‌های فناورانه، راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان و افزایش حمایت‌های دولت از این شرکت‌ها، بازدید دانشگاهیان از بخش‌های متفاوت جامعه و شناسایی مشکلات این بخش‌ها و ارائه راه‌حل علمی برای آن‌ها ، بازدید بخش‌های متفاوت (صنایع، معادن، خدمات، آب و انرژی) از دانشگاه و آشنایی با پتانسیل‌ها و امکانات موجود در مراکز علمی و توسعه ارتباطات آن با مراکز صنعتی خارج از کشور و استفاده از تجارب دانشگاه‌های موفق در داخل و خارج کشور را به عنوان ایده‌های عملی در راستای تحقق دانشگاه‌های نسل سوم، یا دانشگاه کارآفرین ذکر کرد.
دکتر سلیمی درخصوص اینکه آیا سند آمایش آموزش عالی توانسته پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل دانشگاه را تحقق بخشد اظهار داشت: این سند می‌تواند به‌عنوان نقشه راه مورد استفاده قرار گیرد البته ممکن است در این سند نیز خطاها و مشکلاتی موجود باشد که باید آن‌ها را از نظر دور نداشت. تااندازه‌ای توانسته به ما کمک کند ولی در بعضی از جاها و حوزه‌ها سند آمایش مسکوت است و باید به طریق‌های دیگر استفاده از پتانسیل‌های این دانشگاه تحقق یابد.
معاون پژوهشی دانشگاه کردستان افزود:  باید در سند آمایش آموزش عالی به بحث فناوری و پژوهش در کنار آموزش نیز توجه کرد و اگر آمایش پژوهشی و فناوری در آموزش عالی انجام شود شاید بهتر بتوان در این حوزه تصمیم‌گیری و تصمیم سازی کرد.
وی در خصوص حضور رسانه‌های جمعی در هفته پژوهش و فناوری تصریح کرد: در این استان صداوسیما یکی از اعضای اصلی کارگروه هفته پژوهش و فناوری است و مقررشده است که متولیان پژوهش و کارشناسان ذی‌ربط در کارگاه‌ها و میزگردهایی که صداوسیما و رسانه‌های صوتی و تصویری در اختیار دارند استفاده کنند. دفتر روابط عمومی استانداری و دفتر آموزش و پژوهش سازمان مدیریت نیز به اطلاع‌رسانی مشغول‌اند که می‌توانند نقش پژوهش و اهمیت آن را در جامعه بیشتر تبیین کنند.