موفقیت محققان دانشگاه علم و صنعت ایران در افزایش بازده سلول‌های خورشیدی

۲۹ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۲:۰۲ کد : ۱۵۰۰۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۵۲
محقق دانشگاه علم و صنعت ایران در یک طرح تحقیقاتی موفق به ابداع روشی برای افزایش بازده سلول‌های خورشیدی شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در طرح محمدرضا زمانی، پژوهشگر دانشگاه علم و صنعت ایران آ...
محقق دانشگاه علم و صنعت ایران در یک طرح تحقیقاتی موفق به ابداع روشی برای افزایش بازده سلول‌های خورشیدی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در طرح محمدرضا زمانی، پژوهشگر دانشگاه علم و صنعت ایران آمده است: یکی از روشهای سالم و زیست محیطی تولید الکتریسیته، بکارگیری سلولهای خورشیدی است که انرژی نور خورشید را به الکتریسیته تبدیل می‌کنند. سلولهای خورشیدی حساس شده با رنگدانه (DSSC) یکی از انواع سلولهای خورشیدی مبتنی بر مواد آلی هستند که در مقایسه با انواع دیگر دارای بازده کمتری هستند.
امروزه به دلیل امتیازهای مثبت و فراوانی که می‌توان برای سلول های خورشیدی مبتنی بر مواد آلی بر شمرد (مانند هزینه کم و غیره)، تلاش در راستای افزایش بازدهی این نوع سلول‌ها به یکی از مهم ترین موضوع‌های پژوهشی جهان تبدیل شده است. یکی از راه‌های کم هزینه در افزایش بازدهی این نوع سلول، افزایش گستره بیم جذبی است که سلول دریافت می‌کند. با افزایش گستره بیم جذبی، تعداد فوتون‌های نور بیشتری بوسیله سلول جذب شده و این باعث افزایش تولید فوتوالکترون‌های درون سلول می‌شود.
یکی از راه‌های ممکن در این راستا بکارگیری همزمان دو یا چند رنگدانه با بیم‌های جذبی مکمل هم است، بطوری‌که هریک از آنها بتواند بخش‌های جداگانه‌ای از بیم خورشید را جذب کند. متاسفانه مشکل مهمی که در اجرای این روش وجود دارد، مخلوط شدن رنگدانه‌های بکار رفته با یکدیگر و ایجاد واکنش‌های شیمیایی مخرب در لایه TiO2 بعنوان یکی از لایه‌های تشکیل دهنده سلول ساخته شده، است.