موفقیت دانشجوی بین المللی پژوهشگاه مواد و انرژی در ساخت و راه اندازی ادوات الکترونیکی آزمایشگاهی

۳۱ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۳:۵۴ کد : ۱۴۹۷۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۸۵
هشام بن کعب دانشجوی بین المللی پژوهشگاه مواد و انرژی که از کشور تونس جهت انجام دوره کوتاه مدت تحقیقاتی به پژوهشگاه آمده بود، موفق به ساخت و راه اندازی ادوات الکترونیکی کاربردی در آزمایشگاه الکتروسرامی...
موفقیت دانشجوی بین المللی پژوهشگاه مواد و انرژی در ساخت و راه اندازی ادوات الکترونیکی آزمایشگاهی
هشام بن کعب دانشجوی بین المللی پژوهشگاه مواد و انرژی که از کشور تونس جهت انجام دوره کوتاه مدت تحقیقاتی به پژوهشگاه آمده بود، موفق به ساخت و راه اندازی ادوات الکترونیکی کاربردی در آزمایشگاه الکتروسرامیک شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این دانشجو پروژه خود را به سرپرستی دکتررضا ریاحی فر، دکتربابک رئیسی و دکترمازیار صهبا یغمایی اعضای هیئت علمی پژوهشکده سرامیک به اتمام رساند.
ازجمله فعالیت های انجام گرفته دراین پروژه که با توجه به علایق و سوابق تحصیلی دانشجو در زمینه برق-الکترونیک صورت گرفت، می توان به مواردی از قبیل: راه اندازی و ارتقای ادوات الکترونیکی موجود اشاره کرد .
 وی موفق به تعمیر و راه اندازی دستگاه های الکتریکی موجود از جمله مدارات منبع تغذیه که مورد استفاده­ آزمایشگاه های پژوهشگاه می باشد، گردید. برای نیل به این هدف،  ابتدا موانع و مشکلات سیستم مشخص شد و نهایتا تعمیر و راه اندازی انجام شد، طراحی و راه اندازی موتور پله (stepper motor) قابل برنامه ریزی و خودکار برای اهداف شیمیایی: در این پروژه یک دستگاه جدید موتور پله ساخته شد، تمرکز اصلی دانشجو بر بخش الکتریکی و طراحی بخش مکانیکی بود. این دستگاه اپراتور را مجهز به کنترل دقیق پارامترهای موتورپله از جمله تغییر جهت چرخش و انتخاب سرعت چرخش با استفاده از اهرمک کنترل (Joystick) و میکروکنترلر می کند، ساخت تجهیزات برقی و الکترونیکی مورد استفاده در آزمایشگاه: با توجه به تجارب حاصله از بخشهای قبل، طراحی و ساخت یک منبع تغذیه­ الکترونیکی جهت استفاده در فعالیت های مختلف مانند لایه نشانی الکتروفورتیکی با برق مستقیم که در پروژه های تحقیقاتی و دانشجویی کاربرد دارد، انجام شد.
همچنین دانشجویان بین المللی از کشورهای تونس، لهستان، قزاقستان و اسلواکی در تابستان 95 نیز همچون سال گذشته در دوره های کوتاه مدت پژوهشی در پژوهشگاه مواد و انرژی فعالیت کردند که نتایج فعالیت های آنان به صورت ساخت دستگاه های مورد استفاده پژوهشگاه، شرکت در پروژه های تحقیقاتی، انتشار مقالات علمی و گزارش نهایی ارائه می شود.
گفتنی است این دانشجویان، پیرو انعقاد تفاهم نامه اموربین الملل پژوهشگاه و کمیته بین المللی آیسته وابسته به دانشگاه تهران می توانند در دوره های کوتاه مدت تحقیقاتی درپژوهشگاه مواد و انرژی مشغول به کار شوند.