موفقیت پژوهشگران دانشگاه صنعتی کرمانشاه در ساخت توربین بادی یک کیلو واتی

۱۸ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۴ کد : ۱۴۹۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۶
محققان آزمایشگاه کنترل دانشگاه صنعتی کرمانشاه، موفق به ساخت توربین بادی یک کیلو واتی و بومی کردن این فناوری شدند.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، علیرضا دودمان تیپی عضو هیئت علمی گروه برق دانشگاه ...
محققان آزمایشگاه کنترل دانشگاه صنعتی کرمانشاه، موفق به ساخت توربین بادی یک کیلو واتی و بومی کردن این فناوری شدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، علیرضا دودمان تیپی عضو هیئت علمی گروه برق دانشگاه صنعتی کرمانشاه و مجری ساخت توربین یک کیلو واتی با بیان اینکه امروزه رویکرد جهانی همواره به سوی انرژهای تجدید پذیر می باشد، اظهار داشت: دانشگاه صنعتی کرمانشاه نیز در این راستا فعالیت خود را همزمان با تاسیس دانشگاه شروع کرد و خوشبختانه موفقیت های خوبی در ساخت توربین های بادی عمودی و اجاق خورشیدی داشته است.
وی افزود: به دلیل اینکه احتمال شکست توربین های بادی در باد های شدید بسیار زیاد است وهیچ چیز نمی تواند سالم ماندن آن ها را در باد های شدید تضمین کند و نیز تهدیدی جدی برای انسان ها می باشد به همین خاطر معمولا آن ها را دور از محل زندگی انسان ها نصب می کنند و این توربین ها هزینه نگهداری و سر و صدای زیادی داشته و  فقط  آن ها را می توان در مکان هایی نصب کرد که باد با سرعت و شدت زیادی بوزد و در این صورت تا کیلومترها دور تر نیز می توان صدای آن ها را شنید.
مجری این طرح در خصوص نوآوری‌های این طرح خاطرنشان کرد: توربین عمودی که ما ساخته ایم دارای خصوصیات منحصر به فردی می باشد که نه تنها مشکلات توربین بادی غول پیکر را ندارد بلکه برتری هایی نیز دارد و نسبت به توربین بادی های غول پیکر، بسیار کوچک می باشد به طوری که قادر به نصب آن روی پشت بام خانه می باشیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی کرمانشاه ادامه داد: این توربین بادی دارای سه پره است که به دلیل وزن کم نه تنها نیاز به باد شدید برای چرخش ندارد بلکه با یک نسیم ملایم نیز می تواند بچرخد و برق تولید کند و بر خلاف توربین های غول پیکر دارای سروصدا نمی باشد و قادر می باشد که حدود 20 درصد از برق خانه را تامین کند و بسیار ارزان قیمت است همچنین این توربین به دلیل طراحی ویژه ای که دارد احتمال شکست آن بسیار ناچیز می باشد.
وی در خاتمه افزود: امید است که در آینده نزدیک شاهد تولید انبوه این محصول داخلی باشیم و بتوانیم مقداری از انرژی کشور را از راه انرژی های پاک تامین کنیم .