موفقیت دانشجوی دانشگاه شیراز در المپیاد بین المللی ریاضی

۰۸ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۴:۴۹ کد : ۱۴۹۲۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۳
رضا دست بسته دانشجوی مقطع کارشناسی رشته ریاضی دانشگاه شیراز موفق شد مدال برنز پانزدهمین المپیاد بین المللی ریاضی را از آن خود کند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دست بسته تنها دانشجوی دان...
رضا دست بسته  دانشجوی مقطع کارشناسی رشته ریاضی دانشگاه شیراز موفق شد مدال برنز پانزدهمین المپیاد بین المللی ریاضی را از آن خود کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دست بسته  تنها دانشجوی دانشگاه شیراز در تیم کشوری بود و هدایای خود را در مراسمی که در شیراز برگزار شد از دست مشاور عالی و سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور و رئیس دانشگاه شیراز دریافت کرد.
در این مراسم از برترین های پانزدهمین المپیاد بین المللی ریاضی، هفتمین المپیاد بین المللی شیمی و نخستین المپیاد بین المللی آمار تجلیل شد.
دکتر بهروز کاوه ای  رئیس مرکز المپیادهای دانشجویی وامور آزمون های بین المللی سازمان سنجش آموزش کشور در آیین اختتامیه گفت : این رقابت ها با حضور 55 دانشجوی نخبه از کشورهای روسیه ، چین ، پاکستان، سوریه، قزاقستان، تاتارستان، هند، و جمهوری اسلامی ایران ترتیب یافت و تیم های دانشجویی کشورمان موفق شدند در رشته های ریاضی و آمار عنوان نخست تیمی و در رشته شیمی در جایگاه دوم این المپیاد بین المللی را کسب کنند.
وی افزود: المپیادهای علمی دانشجویی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در 15 رشته برگزار می شود که از میان این رشته ها، ریاضی و شیمی به صورت بین المللی برگزار می شوند و از امسال آمار به المپیادهای بین المللی ایران افزوده شد.
درادامه این مراسم دکترحسین توکلی مشاور عالی و سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: المپیادهای علمی دانشجویی فرصت مناسبی برای اعتلای علمی و ایجاد رقابت در میان دانشجویان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور است.
وی افزود: برگزاری المپیادهای دانشجویی به کشف استعدادهای درخشان کشور در رشته های مختلف منجر شده است.
مشاورعالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: المپیادهای بین المللی که روزهای 26 و 27 مرداد جاری در شیراز برگزار شد، از این منظر که رقابت بین دانشجویان دانشگاه های کشورهای مختلف جهان است در دنیا نمونه و نظیر ندارد.
دکترتوکلی درادامه گفت: المپیادهای دانشجویی در سه رشته ریاضی، شیمی و آمار در سطح بین المللی برگزار می شود و در سایر رشته های علمی، رقابت دانشجویان در سطح ملی است.
وی دربخش دیگری ازسخنانش به ارائه تاریخچه ای از سازمان سنجش آموزش کشور و اهداف و ماموریت های این سازمان برای اطلاع شرکت کنندگان خارجی پرداخت.
دکترمجید ارشاد لنگرودی رئیس دانشگاه شیراز دیگر سخنران آیین اختتامیه المپیادهای بین المللی ریاضی، شیمی و آمار بود، گفت:رشته های ریاضی، شیمی وآمار ازجمله رشته های علوم پایه هستند و از آنجا که این رشته ها اساس توسعه دانش بشری قلمداد می شوند، می توان گفت تلاش نخبگان این رشته با هدف ساختن آینده بهتر برای آیندگان است.
وی افزود: همه تسهیلات فراهم شده در زندگی مدرن امروز مدیون خلاقیت و نوآوری نخبگان رشته های علوم پایه است.
رئیس دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه شرکت در این نوع رقابت های بین المللی فرصتی برای آشنایی با فرهنگ غنی کشورهاست، گفت: علم زبان مشترک ملت ها و عاملی برای نزدیکی آنهاست.
وی درادامه افزود: حافظ و سعدی، از بزرگان شعر و ادب شیراز به شمار می روند و آموزگارانی برای همه دنیا و بشریت هستند.
دکتر ارشاد با اشاره به اینکه اقتصاد دنیا مدیون ایده های برتر و تبدیل ایده های برتر به تکنولوژی است، گفت: تلاش های ارزشمند دانشجویان و اساتید باعث می شود دنیایی بهتر ایجاد شود.
رئیس دانشگاه شیراز با بیان اینکه آگاهی و دانش، ریشه های پلیدی و بدی را از بین می برد، افزود: آگاهی باعث از بین رفتن تعصب های ملی و تاریخی می شود و راه را برای نیکبختی هموار می سازد.
وی در پایان به معرفی بخشی از توانمندی ها و افتخارات دانشگاه شیراز پرداخت و نقش دانشگاه شیراز را  در توسعه علم ، ارزنده توصیف کرد.