حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم اعطای جایزه بین المللی ابن سینا در سازمان یونسکو

۱۳ آبان ۱۳۹۴ | ۱۰:۲۶ کد : ۱۴۸۸
تعداد بازدید:۴۸۹
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم اعطای جایزه ابن سینا در زمینه اخلاق در علم که در مورخ 4 نوامبر (13آبان ) ماه  در محل سازمان یونسکو  در پاریس برگزار می شود ، شرکت می کند.به گزارش روابط ع...
 حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم اعطای جایزه بین المللی ابن سینا در سازمان یونسکو
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم اعطای جایزه ابن سینا در زمینه اخلاق در علم که در مورخ 4 نوامبر (13آبان ) ماه  در محل سازمان یونسکو  در پاریس برگزار می شود ، شرکت می کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری،ایرینا بوکوا مدیرکل سازمان یونسکو و دکتر احمد جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان یونسکو  ، مراسم اعطای جایزه ابن سینا در زمینه اخلاق علم  در مقر این سازمان در پاریس برگزار  و  این جایزه  به پرفسور زبتاخان شینواری از کشور پاکستان اعطا می شود.
بر اساس این گزارش،پرفسور زبتاخان شینواری، رئیس فرهنگستان علوم پاکستان و رئیس دپارتمان بیوتکنولوژی «قیدی اعظم» دانشگاه اسلام آباد و متخصص در حوزه کشاورزی و گیاه شناسی است. وی خدمات شایسته ای را در مرکز ملی تحقیقات کشاورزی پاکستان و همچنین موزه تاریخ طبیعی این کشور انجام داده و از استادان برجسته دانشگاه علم و تکنولوژی «کوهات» پاکستان است. 
جایزه ابن‌سینا برای اخلاق در علم به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در سال 2002 توسط یونسکو برای گرامیداشت پژوهش و خدمات افراد و گروه‌هایی تأسیس شد که در زمینه اخلاق در علم فعالیت دارد. این جایزه نخستین بار در سال 2003 اهدا شد.
هدف از اعطای این جایزه نشان دادن اهیمت اخلاق در علم، کمک به تفکر عمیق درباره این مسئله و جلب توجه محافل علمی، دانشمندان و افکار عمومی نسبت به آن است. این جایزه به ویژه برای بزرگداشت دانشمندان جوان، کمک به شناسایی‌شان به خاطر کاری که کرده‌اند و مطرح کردن‌شان در سطح بین‌المللی تقدیم می‌شود.
بر اساس این گزارش، جایزه ابن‌سینا برای اخلاق علمی که هر دو سال یک بار اعطا می‌شود، از سال 2003، به ابتکار جمهوری اسلامی ایران و همکاری سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی و آموزشی ملل متحد «یونسکو»، آغاز شده است. این جایزه به فعالیت‌های افراد و گروه‌هایی تعلق می‌گیرد که در زمینه اخلاق در علم و فناوری موفق به پژوهش‌های علمی ارزشمند شده باشند.
گفتنی است : این جایزه شامل یک مدال طلای ابن‌سینا همراه با یک گواهی؛   ده هزار دلار و     یک هفته سفر علمی به ایران که شامل ایراد سخنرانی و معرفی و آشنایی با گروه‌های دانشگاهی  است 

​​