مهلت ارسال مقاله به دومین سمینار ملی الیاف دامی در دانشگاه تبریز تمدید شد

۲۶ مهر ۱۳۹۳ | ۱۵:۱۰ کد : ۱۴۸۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۲۷
دبیر علمی دومین سمینار ملی الیاف دامی از تمدید مهلت ارسال مقاله به این سمینار تا 30 مهر ماه سال جاری خبر داد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترسید عباس رأفت، با بیان اینکه این سمینار 5 و 6 آذرم...
دبیر علمی دومین سمینار ملی الیاف دامی از تمدید مهلت ارسال مقاله به این سمینار تا 30 مهر ماه سال جاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترسید عباس رأفت، با بیان اینکه این سمینار 5 و 6 آذرماه جاری در تالار شهید شفایی دانشگاه تبریز برگزارمی شود، افزود: جواب داوری مقالات نیز تا 5 آبان ماه اعلام خواهد شد.
وی، با اشاره به اهداف برگزاری این سمینار گفت: از جمله اهداف این همایش، ایجاد محیطی مناسب برای تبادل یافته ها و اطلاعات پژوهشی در این حوزه و فراهم کردن فرصتی برای محققین و دانشجویان جهت آشنایی با آخرین یافته علمی است.
وی  یادآور شد: الیاف دامی از نظر توسعه دامپروری، اقتصاد روستایی و بازاریابی و صادرات، مزیت نسبی الیاف دامی و مزایای آن در مقایسه با االیاف مصنوعی (سنتتیک، محصولات پتروشیمی) در سلامت انسان، افزایش آگاهی و تقاضا برای مصرف الیاف دامی، تشویق و کمک به حفظ صنایع الیاف دامی، حرف بومی و اشتغال زایی روستایی بویژه برای زنان، راهکارهای توسعه پرورش دام های تولید کننده الیاف دامی، نقش تغذیه در ارتقاء کمی و کیفی الیاف دامی، طراحی مد و لباس با استفاده از الیاف دامی، حمایت از حقوق مالکیت معنوی طراح و دارنده برندهای پوشاک الیاف دامی در سطح ملی و بین المللی؛ امکانات و الزامات، ریشه‌یابی و سبک‌شناسی و نوآوری طرح و نقش، زیبایی‌شناسی، طرح، رنگ و بازار هدف و طراحی مبلمان و سایر لوازم خانگی با الیاف دامی و چرمی از جمله محورها و موضوعات این سمینار می باشد.
دکتر رأفت، اهمیت هنر و صنعت قالی در ایران  و اثرات جایگزینی فرش ماشینی با قالی را از جمله بخش های ویژه این همایش بیان کرد و گفت: در بخش فرعی نیز به ویژگی‌های پوست مورد مصرف در صنعت چرم، آسیب‌ها و ضایعات پوست، پوست‌های زینتی، استحصال، نگه‌داری و انبارداری پوست، نقش و اهمیت مدیریت پرورش دام در تولید پوست، طبقه‌بندی انواع پوست و درجه‌بندی آن، مصارف مختلف پوست، مسائل و محدودیت‌های موجود در ارتباط با پرورش دام و ارزش افزوده و بررسی میزان سهم پوست در تولیدات دامی این سمینار پرداخته می شود.
 عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز تصریح کرد: در این سمینار بهترین مقاله در سه محور طراحی مد و لباس با استفاده از الیاف دامی، بخش ویژه قالی و پوست و چرم توسط داوران انتخاب و جایزه ای برای نویسندگان این مقاله ها اهداء خواهد شد.
گفتنی است دانشگاه تبریز این سمینار را با همکاری انجمن علمی علوم دامی، مدیریت امور فرهنگی دانشگاه تبریز، اتحادیه تعاونی های فرش دستباف روستایی استان آذربایجان شرقی، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان و مارال چرم برگزار می کند.