مهلت ارسال آثارهشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی تا پایان تیرماه است

۰۵ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۲۵ کد : ۱۴۸۴۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۶
​دکترحسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز فراخوان هشتمین دوره جشنواره علوم انسانی فارابی خبر داد و گفت: دراین دوره از جشنواره براساس پیش‌بینی ها به ...
دکترحسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز فراخوان هشتمین دوره جشنواره علوم انسانی فارابی خبر داد و گفت: دراین دوره از جشنواره براساس پیش‌بینی ها به حداکثر 35 نفر از برگزیدگان جوایزی اعطا می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمیرزایی با اشاره به برگزاری هفت دوره جشنواره بین المللی فارابی گفت: در حال حاضر در آستانه هشتمین دوره برگزاری این جشنواره قرار داریم و اقدامات برای اجرای این جشنواره با تصویب هیئت وزیران و شورای سیاست گذاری جشنواره از اسفندماه سال گذشته آغازشده است.
وی با بیان این که از تاریخ اول خرداد ماه فراخوان دریافت آثار در حوزه علوم انسانی دراین جشنواره آغازمی‌شود، ادامه داد: مهلت ارسال آثار ازسوی استادان، محققان و دانشجویان حوزه علوم انسانی تا 31 تیر ماه امسال تعیین شده است.
دکترمیرزایی با اشاره به ویژگی های برگزاری هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی خاطرنشان کرد: دراین دوره از جشنواره تمام آثار اعم از طرح های پژوهشی، رساله های دکتری و پایان نامه های دوره های کارشناسی ارشد به صورت دیجیتال و ازطریق سامانه الکترونیکی جشنواره دریافت می شوند.
وی درخصوص دریافت آثار درحوزه کتاب خاطرنشان کرد: از آنجایی که فایل کتاب در اختیار مولفان قرار ندارد، از این رو از این دسته از افراد پس از ثبت نام و بارگذاری فهرست و جلد کتاب خود در سامانه جشنواره، خواسته شده است تا اصل کتاب را به دبیرخانه ارسال کنند.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان این که این جشنواره ازسوی وزارت علوم و با مشارکت یونسکو، آیسسکو و بنیاد ملی نخبگان برگزارمی شود، اضافه کرد: رئیس این جشنواره، وزیرعلوم و دبیر آن معاون فرهنگی وزیرعلوم است و دبیرخانه آن نیز درپژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی مستقر است.
وی این جشنواره را شامل دو بخش اصلی (استادان) و جوان (محققان کمتر از 35 سال) دانست و خاطرنشان کرد: ‌دراین دوره از جشنواره برگزیدگان دربخش های مترجم برتر، پژوهشگر پیش کسوت علوم انسانی، شخصیت های پیشرو درحوزه علوم انسانی که مرحوم شده اند، اما همچنان آثار و فعالیت های آنها قابل توجه است، فصل نامه علمی پژوهشی برترو انجمن علمی برتر معرفی خواهند شد.
دکترمیرزایی با تاکید براینکه دراین دوره از جشنواره توجه بیشتری دربخش بین الملل شده است، تصریح کرد: از این رو در بخش بین الملل به ویژه درحوزه ایران شناسی و اسلام شناسی آثار محققان دریافت می شود، ضمن آنکه با رایزنی هایی که با مراکز تحقیقاتی بین المللی و معاونت بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،  انجام شد، درصدد هستیم تا آثار بین المللی بیشتری را دریافت و بررسی کنیم.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به نحوه داوری آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره فارابی خاطرنشان کرد: دراین جشنواره آثار ارسالی در حوزه های زبان و ادبیات، تاریخ، جغرافیا و باستان شناسی، علوم اجتماعی و علوم ارتباطات، علوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای، علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری، حقوق، علوم تربیتی، روان شناسی، علوم رفتاری و تربیت بدنی، فلسفه کلام، اخلاق، ادیان و عرفان، فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث، مطالعات هنر و زیبایی شناسی، فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی و کتابداری و مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) مورد ارزیابی و بررسی قرارمی گیرند.
وی افزود: آثار دریافتی درهشتمین دوره جشنواره فارابی باید در بازه زمانی فروردین 91 تا پایان اسفند ماه سال 94 باشند.
دکترمیرزایی خاطرنشان کرد: دراین دوره ازجشنواره همچنین درصدد هستیم تا شبکه نخبگان علوم انسانی کشور را راه اندازی کنیم.
وی موضوع جشنواره فارابی را تحقیقات برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی ذکر کرد و یادآورشد: این جشنواره با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی، معرفی آثار و نظریه‌های برتر و تشویق برای تولید، تقویت و بومی سازی علوم انسانی در ایران و جهان برگزارمی شود.
رئیس دبیرخانه هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی با اشاره به تعداد برگزیدگان این دوره از جشنواره توضیح داد: براساس سیاست گذاری‌های اولیه این جشنواره، قرار است دراختتامیه آن، که در هفته پژوهش در آذرماه برگزارمی‌شود، از حداکثر 35 اثر برگزیده در بخش‌های مختلف تقدیر شد.