منابع اطلاعات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ، مورد استفاده گسترة وسیعی از دانشگاهیان داخلی و خارجی است

۲۸ آذر ۱۳۹۴ | ۱۱:۲۰ کد : ۱۴۸۳۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۲۵
دکترشعله ارسطوپور، معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: منابع اطلاعاتی موجود در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری نه تنها مورد استفاده گسترة وسیعی از دانشگاهیان، دانشجویان م...
دکترشعله ارسطوپور، معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: منابع اطلاعاتی موجود در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری نه تنها مورد استفاده گسترة وسیعی از دانشگاهیان، دانشجویان مقاطع تحصیلی گوناگون و اعضای هیئت علمی داخلی است بلکه پاسخگوی نیازکاربران خارجی نیز هست و همچنین پژوهشگران و اعضای هیئت علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام  را نیز تغذیه اطلاعاتی می کند.
به گزارش روابط عمومی  وزارت علوم، دکتر ارسطو پور با اعلام این مطلب گفت : با توجه به طیف دانشگاهی این مجموعه و اولویت اهداف پژوهشی، مجموعه این مرکز بایستی با توجه به اولویت های علمی و پژوهشی کاربران آن فراهم آوری شده باشد. به همین دلیل، انتشارات علمی دارای ارزش در حوزه های علوم و فناوری به صورت کلی و در پیوند با اعضای هیئت علمی مرکز، حوزه های علوم رایانه، علوم کتابداری و اطلاع رسانی و زبان شناسی رایانه ای، از جمله حوزه های دارای اولویت فراهم آوری منابع هستند. در این میان کتاب های علمی دانشگاهی، نشریات تخصصی در حوزه های موضوعی و خبرنامه های منتشر شده توسط انجمن های علمی مختلف در اولویت اول و منابع آموزشی و کمک آموزشی در اولویت های بعدی قرار دارند. 
معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری  ادامه داد: در این راستا، طی سال گذشته بالغ بر 2000 عنوان کتاب فارسی و انگلیسی، 300 عنوان کتاب مجموعه مقالات همایش ها، 9000 شماره نشریه فارسی و انگلیسی، 12000 عنوان کتاب الکترونیکی، 1000 عنوان پایان نامه و طرح پژوهشی و صدها خبرنامه به صورت خریداری و یا اهدایی توسط گروه پژوهشی ارزیابی و توسعه منابع تهیه شد.
دکترارسطوپور اظهار داشت: منابع مذکور پس از ثبت اولیه جهت ادامه روند به گروه مدیریت اطلاعات ارجاع می شود و پایگاه اطلاعاتی تمام متن نشریات فارسی از ارزشمندترین پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری  به شمار می رود و توسعه آن از وظایف مهم گروه پژوهشی مدیریت اطلاعات است، تهیه می شود. تمام مقالات نشریات فارسی کشور در این گروه پویش شده و در قالب فایل های پی دی اف ذخیره می شود. طی سال گذشته بالغ بر 120000 عنوان مقاله تمام متن فارسی به صورت دستی و یا از طریق سامانه XML در پایگاه درونداد و قابل استفاده می باشد.
وی ادامه داد: پایگاه اطلاعاتی تمام متن نشریات انگلیسی که از دیگر پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای به شمار می رود و طی سال گذشته بالغ بر 250000 عنوان مقاله تمام متن در آن درونداد و قابل استفاده می باشد.
وی افزود : بالغ بر 4000 عنوان از منابع تک نگاشتی نیز توسط گروه مدیریت اطلاعات فهرست نویسی و آماده سازی شده و جهت بهره برداری و امانت به اعضا قفسه گذاری شده اند.
دکتر ارسطوپور تصریح کرد: اداره خدمات اطلاع رسانی این مرکز به صورت حضوری و غیر حضوری میزبان کاربران خود در ارائه خدمات علمی بوده و از اول فروردین تا 10 آذر ماه سال 1394 تعداد 1448 نفر جهت دریافت خدمات به ساختمان مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری  مراجعه کرده اند و همچنی در این مدت تعداد 3166 مقاله فارسی و 1604 مقاله انگلیسی توسط کاربران به صورت حضوری دریافت شده است.
وی در ادامه گفت :از تعداد 1448 نفر مراجعان حضوری، تعداد 195 نفر دانش آموز، 1220 نفر دانشجو، 20 نفر کارمند، 4 نفر هیئت علمی، 2 نفر شغل آزاد و 7 نفرنیز از سایر مشاغل بوده اند.
خدمات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)  برای همه دانشگاه ها و مؤسسات و افراد جامعه بدون محدودیت ارائه می گردد. کاربران حضوری مرکز در 9 ماه اول سال 1394 از دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی زیر بوده اند:
معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری  در ادامه گفت: کاربران غیرحضوری مرکز اعم از شاخه های مرکز در دانشگاه ها و مؤسسات مختلف و سایر دانشگاه ها و مؤسساتی که قرارداد اشتراک پایگاه های اطلاعاتی با مرکز را منعقد کرده اند در کل تعداد 74.389 مدرک را از پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری  دریافت کرده اند ودر طول مدت یاد شده تعداد 9381 نفر به عنوان کاربران غیرحضوری در وب سایت مرکز ثبت نام کرده و جهت دانلود اطلاعات موجود در پایگاه های اطلاعاتی مرکز کد کاربری دریافت کرده اند.
دکتر ارسطو پور گفت :کاربران غیرحضوری مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری  مدارک مختلف را از وب سایت مرکز دریافت کرده اند و در کل تعداد 394.863 مدرک توسط کاربران غیرحضوری مرکز از طریق وب سایت و پایگاه های اطلاعاتی دریافت شده است.
وی گفت: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در صورت درخواست صنایع، ارگان ها، بنیاد ها، پارک های علم و فناوری، موسسات، مراکز پژوهشی و غیره بر اساس روند معمول برای آنها اقدام به کد کاربری می کند. به عنوان مثال می توان به تعریف تعداد 1000 کد کاربری برای بنیاد ملی نخبگان در یک سال گذشته اشاره کرد.
دکترارسطوپور در پایان گفت : در طرح تأمین مدرک، کاربران از طریق پست الکترونیک مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ، مدارک علمی مورد نیاز خود را که شامل مقالات انگلیسی، فارسی، استانداردها، پایان نامه انگلیسی و کتاب الکترونیکی درخواست داده و این مدارک به پست الکترونیک آنها ارسال شده است.
گفتنی است مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری جهت تأمین مدارک علمی مورد نیاز دانشگاه ها و مؤسسات قرارداد هایی تحت نام "قرارداد اشتراک پایگاه های اطلاعاتی" و قرارداد تأمین مدرک منعقد می کند و در طول 8 ماه ابتدای سال 1394 ، این مرکز با 5 دانشگاه قراردادهای مذکور را منعقد کرده است.