معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی منطقه 6 کشور،بر پیگیری تأمین اعتبارات لازم بویژه اعتبارات ارزی برای تقویت آزمایشگاه‌های منطقه 6 تاکید کردند

۲۴ تیر ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۵ کد : ۱۴۷۴۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۲۷
ششمین نشست شورای سیاستگذاری و برنامه¬ریزی پژوهش و فناوری در منطقه 6 کشوری با حضوردکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیران ستادی وزارت علوم، مدیران کل ادارات استاندارد ...
معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی منطقه 6 کشور،بر پیگیری تأمین اعتبارات لازم بویژه اعتبارات ارزی برای تقویت آزمایشگاه‌های منطقه 6 تاکید کردند
ششمین نشست شورای سیاستگذاری و برنامه¬ریزی پژوهش و فناوری در منطقه 6 کشوری با حضوردکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیران ستادی وزارت علوم، مدیران کل ادارات استاندارد و اعضای منطقه 6 کشور، دردانشگاه شهرکرد تشکیل و پس از بحث و تبادل نظر، موارد زیر به تصویب شرکت کنندگان رسید. 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، مصوبات 19 ماده ای این نشست به شرح زیر است : 
1-با توجه به اینکه تولید علم در تراز جهانی مستلزم در اختیار داشتن تجهیزات تحقیقاتی است، ضروری است پیگیری تأمین اعتبارات لازم بویژه اعتبارات ارزی برای تقویت آزمایشگاه‌های منطقه 6 از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد توجه جدی قرار گیرد .
2-دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری منطقه 6 نقش فعال در ارتباط با تهیه شاخص‌های علم و فناوری که در حال بررسی در شورای عالی عتف است ایفا کنند .
3-دفتر امور پژوهشی با همکاری پایگاه استنادی جهان اسلام و مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری تحلیلی بر وضعیت چاپ مقالات تولید شده در سال‌های 2015 و 2016 تا پایان شهریور ماه سال جاری انجام داده و در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری قرار دهند .
4-اعضای منطقه 6 با مشارکت پایگاه استنادی جهان اسلام و  مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری مقالات تولید شده در منطقه 6 را  دسته‌بندی کرده و چالش‌ها و راه‌کارهای کیفی سازی آن بررسی و به معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم اعلام دارند .
5-دانشگاه‌های منطقه 6 باید حداقل به میزان 15درصد اعتبارات خود را صرف پژوهش و فناوری کنند .
6-با توجه به این‌که برنامه ششم در حال بررسی و تدوین است، دفتر امور فناوری و دفتر امور پژوهشی که مسئولیت تهیه و پیشنهاد برنامه‌های اجرایی پژوهش و فناوری در برنامه ششم را بر عهده دارد، نظرات دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری را کسب و در برنامه اعمال کنند .  
7-ساماندهی وضعیت تحصیلات تکمیلی در اولویت برنامه‌های پژوهشی  قرار گیرد .
8-دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری کشور بویژه اعضای منطقه 6 استاندارد سازی آزمایشگاه مرکزی را در اولویت کاری خود قرار دهند تا امکان اتصال آن‌ها به شبکه آزمایشگاه‌های کشورهای اسلامی فراهم شود.
9-معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری ضمن توجه جدی به اجرای آیین‌نامه ابلاغی تخلفات پژوهشی ضروری است، نقطه نظرات اصلاحی خود را به دفتر امور پژوهشی ارسال کنند .
‌10- معاونان پژوهش و فناوری ساز وکارهای لازم برای ارائه برنامه و نقشه راه تحقیقاتی اعضای هیئت علمی، با هدف مأموریت گرا شدن پژوهش در دانشگاه‌ها و در نظر گرفتن آن در تخصیص ظرفیت دانشجوی دکتری و ارشد را به کار گیرند .
‌11-  نظام ارزیابی عملکرد هیئت علمی در حوزه پژوهشی و تخصیص اعتبارات و امکانات بر اساس نتایج نظام ارزیابی و اقتضائات رشته تدوین شود .
‌12- سند جامع و نقشه راه شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران ( شاعا) تهیه و در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری قرار گیرد .
‌13- پیگیری ردیف اعتبار برای شبکه شاعا از طریق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و همچنین ایجاد حساب مستقل برای آزمایشگاه‌های مرکزی از سوی معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم انجام پذیرد .
‌14- شیوه‌نامه ارائه خدمات آزمایشگاهی مشترک و استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی یکدیگر از سوی اعضای منطقه 6  به عنوان پایلوت تهیه و به سایر مناطق کشور تسری پیدا کند .
‌15- تجارب دانشگاه اصفهان در مورد هدفمند سازی تحقیقات تحصیلات تکمیلی تدوین و در اختیار دانشگاه‌های منطقه 6 و سایر دانشگاه‌های کشور قرار گیرد.
‌16- دانشگاه هنر اصفهان مدل تجاری سازی الکترونیک هنر و شبکه ملی کانون‌های پژوهشی را به عنوان طرح پیشرو به وزارت عتف منعکس کند .
‌17- طرح توانمند سازی شرکت‌های دانش بنیان برای به روز رسانی و حضور در بازارهای بین‌المللی از طریق ایجاد مشوق‌ها و حمایت‌های قانونی تدوین شود .
18- تهیه و اجرای برنامه‌ها و مأموریت‌های مشترک بین دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در زمینه انتقال تکنولوژی، تجاری سازی، صندوق‌های پژوهش و فناوری و مراکز نوآوری در راستای دانشگاه کارآفرین 
‌19- برنامه‌ریزی برای اجرای مدیریت یکپارچه شبکه شاعا برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد صورت گیرد .