حرکت دانشگاه زابل در مسیر اقتصاد مقاومتی با پرورش بلدرچین توسط پژوهشکده دام های خاص این دانشگاه

۲۰ تیر ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۰ کد : ۱۴۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۷۰
دانشگاه زابل به عنوان قطب علمی در جنوب شرق کشور، تاکنون در طرح ها و پروژه های متعددی ورود نموده و تمام تلاش این مجموعه در ارائه بهترین الگوها و روش های نوین علمی بوده است و پرورش بلدرچین یکی دیگر از ط...
 حرکت دانشگاه زابل در مسیر اقتصاد مقاومتی با پرورش بلدرچین توسط پژوهشکده دام های خاص این دانشگاه
دانشگاه زابل به عنوان قطب علمی در جنوب شرق کشور، تاکنون در طرح ها و پروژه های متعددی ورود نموده و تمام تلاش این مجموعه در ارائه بهترین الگوها و روش های نوین علمی بوده است و پرورش بلدرچین یکی دیگر از طرح هایی است که در عرصه اقتصاد بومی مورد استقبال قرار گرفته و این دانشگاه با ایجاد واحدهای پرورش بلدرچین، تحقیقات و پژوهش های فراونی را در این زمینه به سرانجام رسانده است.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، با نام گذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»؛ مجموعه مدیریتی به همراه اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه زابل  تصمیم گرفتند تا جهت تحقق این شعار، گام بردارند. زیرا که استفاده از نیروی انسانی و سرمایه داخلی، اتکا بر اقتصاد مولد، توجه خاص به تولید کالا‌های اساسی و محصولات زیر‌بنایی از شاخصه های اقتصادی است که از آن می توان به عنوان اقتصاد مقاومتی نام برد.
 از آنجایی که بلدرچین فضای زیادی برای پرورش و رشد نیاز ندارد. بلوغ جنسی زودرس دارد و در 8-7 هفتگی به تخم گذاری می رسد،این در حالی است که هیچ کدام از سایر طیور به این سرعت به بلوغ نمی رسند. طول دوره جوجه کشی بلدرچین هم فقط 17 روز است. مجموع این عوامل باعث می شود که پرورش بلدرچین از هر نظر توجیه اقتصادی و سودآوری بالایی داشته باشد
.پژوهشکده دام های خاص دانشگاه زابل بحث پرورش صنعتی و به همراه آن بحث فرهنگ سازی پرورش و مصرف محصولات بلدرچین را در دستور کار خود قرار داده است.