معاون وزیرعلوم افغانستان با مسئولان سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها «سمت» دیدار و گفتگو کرد

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۱ کد : ۱۴۷۳۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۲۳
اعضای هیئت افغانی کمیته مشترک ایران و افغانستان به ریاست معاون وزیرتحصیلات عالی افغانستان با مسئولان «سمت» دیدار و گفتگو کردند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هیئت کمیته وزارت تحصیلات عالیه افغانستان...
اعضای هیئت افغانی کمیته مشترک ایران و افغانستان به ریاست معاون وزیرتحصیلات عالی افغانستان با مسئولان «سمت» دیدار و گفتگو کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هیئت کمیته وزارت تحصیلات عالیه افغانستان به میزبانی دکترسعیدی معاون اجرایی «سمت»، پس از بازدید ازنمایشگاه کتاب های منتشر شده برای افغانستان توسط سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها به میزبانی دکترسعیدی معاون اجرایی «سمت»، با وی درباره مسائل اجرایی نشر کتاب برای دانشگاه های افغانستان بحث و گفتگو کردند.
معاون اجرایی«سمت» ضمن معرفی اجمالی این سازمان به همکاری های دوسویه پیشین اشاره کرد و گفت: سازمان مطالعه و تدوین (سمت) تاکنون درمجموع 2000 عنوان کتاب در شمارگان حدود 38.5 میلیون نسخه منتشر کرده است و در حوزه فعالیت های بین‌المللی دو کشور ایران و افغانستان، تاکنون 59 عنوان کتاب برای این کشور تهیه و منتشر کرده و حدود 80 هزار عنوان جلد کتاب به دانشگاه های افغانستان اهدا کرده است که امیدواریم این پیوند و همکاری از این پس در سطوح جدی‌تر و بالاتری ادامه داشته باشد.
دکتربری صدیقی معاون وزیرتحصیلات عالی افغانستان، دراین جلسه به نمایندگی از تیم همراه از همکاری های «سمت» با این کشور در سال گذشته تشکر کرد و گفت: ارتباط کتاب و دانشجو و استاد، لاینفک است و کتاب دوست خوب دانش‌پژوهان به شمار می‌رود. ما در افغانستان به شدت به کتاب های جدید و به ‌روز در سطح دانشگاه و تحصیلات تکمیلی نیاز داریم و در همین راستا از سازمان «سمت» که نه تنها درسطح ملی، بلکه در سطح بین‌المللی شناخته شده است، انتظار داریم که به عنوان تولیدکننده کتاب های درسی دانشگاهی و علمی، کشور دوست، مسلمان و هم‌مرز و هم‌زبان خود را یاری کند.
وی افزود: طبق تحقیقات صورت گرفته، طولانی شدن جنگ در افغانستان به دلیل عدم سرمایه‌گذاری در تعلیم و تربیت است که ما از شما به عنوان کشور دوست می‌خواهیم از این راه جوانان افغان را یاری کنید. تحصیلات تکمیلی در اولویت ماست و ما به 2000 کتابی که شما تولید کرده‌اید، نیاز داریم.
دراین دیدار درباره بازآفرینی برخی کتب منتشر شده برای افغانستان نیز گفتگو شد و پیشنهادهایی از سوی معاونت اجرایی «سمت» برای آموزش ویراستاری فارسی و فن چاپ و نشر به کشور افغانستان ارائه گردید که با استقبال طرف افغانی مواجه شد.
هیئت افغان پس از این دیدار، با دکترحسین هاجری معاون پژوهشی «سمت» و دکترموسوی مشاور اموربین‌الملل «سمت» برای اجرایی کردن توافقات پیشین و ادامه همکاری ها، دیدار و گفتگو و تبادل‌نظر داشتند.
دکترالهام شاهین رئیس ارتباط خارجه و تنظیم بورس های وزارت تحصیلات عالی افغانستان، دکترفیصل امین رئیس مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی وزارت تحصیلات عالی افغانستان این وزارتخانه و فائزه جامع مسئول بورسیه‌های قاره آسیا و آفریقای اداره کل روابط فرهنگی وزارت امورخارجه افغانستان دراین دیدارها، دیگر مهمانان «سمت» بودند.