معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: امسال ساخت شهرک فناوری در گیلان آغاز می شود

۱۲ مهر ۱۳۹۳ | ۱۶:۵۷ کد : ۱۴۷۱۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۶۱
با حضور دکتر علی اصغر توفیق معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت در پارک علم و فناوری گیلان و مهندس اصغریان معاون استاندارگیلان و دیگر مسئولان این استان در حوزه صنعت و دکتر متقی طلب رئیس پارک علم و ...
با حضور دکتر علی اصغر توفیق معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت در پارک علم و فناوری گیلان و مهندس اصغریان معاون استاندارگیلان و دیگر مسئولان این استان در حوزه صنعت و دکتر متقی طلب  رئیس پارک علم و فناوری گیلان  نشستی در خصوص چگونگی عملکرد شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد و ارتباط آنها با بخش صنعت برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این نشست دکتر متقی طلب  گزارشی مختصر از دستاوردهای شرکت های فناور مستقر در پارک و همچنین تاریخچه شکل گیری پارک علم و فناروی گیلان ارائه داد .
وی در خصوص کمبود فضای کالبدی پارک علم و فناوری گیلان گفت: متاسفانه مصوبات دولت هنوز به شرکت های دانش بنیان مستقر در این پارک اختصاص نیافته و این امر حمایت از این شرکت ها را در پارک علم و فناوری گیلان با محدودیت مواجه کرده است.
دکتر متقی طلب در خصوص اهداف این نشست گفت: ما به دنبال ایجاد یک ساختار حقوقی جهت ارتباط بین شرکت های دانش بنیان و صنعت هستیم، تا بتوانیم مشکلات پیش روی شرکت های دانش بنیان رشد یافته را رفع کنیم .
رئیس پارک علم و فناوری گیلان در خصوص مشکلات شرکت های رشد یافته گفت: یکی از مشکلاتی که هم اکنون گریبان گیر شرکت های فناور بعد از مرحله رشد و در هنگام ورود به صنعت و شهرک صنعتی است، شاخص های یکسانی و موارد قانونی مشترکی هست که همانند سایر واحد های صنعتی استان باید انجام دهند و این محدودیتی برای این شرکت ها ایجاد می کند.
وی همچنین در خصوص ایجاد شبکه حمایت از علم و فناروی در استان گفت: هم اکنون پارک علم و فناوری گیلان با دارا بودن 7 مرکز در شهرستان های تابعه و بیش از 30 کانون شکوفایی و خلاقیت در دانشگاه ها و موسسات و مراکز تحقیقاتی استان یک شبکه حمایتی ایجادکرده است.
در ادامه این جلسه دکتر توفیق معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن خرسندی از این نشست گفت: مردم گیلان از باهوش ترین مردمان ایران هستند و از اینکه امروز در این استان هستم بسیار خوشحالم.
وی از ایجاد شهرک فناوری در گیلان خبر داد و افزود: استان گیلان هشتمین استانی است که مجهز به شهرک فناوری خواهد شد.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بزودی کلنگ ساخت شهرک فناوری در گیلان زده می شود، خاطرنشان کرد: با توجه به تحقیقات صورت گرفته و مکان یابی، محل این شهرک در شهر صنعتی سپید رود و با مساحتی حدود 23 هکتار خواهد بود.
وی ادامه داد: برای جلوگیری ورود افراد غیر متخصص به شهرک فناوری، باید اولویت های مورد نیاز شرکت های دانش بنیان بررسی و منطقه بندی شود که البته در این باره از مسئولین استانی انتظار می رود تا شرکت های دانش بنیان را با واحد های صنعتی مستقر در شهرک سپیدرود یکسان نبینند.
دکتر توفیق با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان نو پا هستند و نیاز به حمایت های جدی دارند گفت: صاحبان اندیشه قوی تر از صاحبان پول هستند و باید کشور را بر پایه اقتصاد دانایی ایجاد کنیم.
وی با اشاره به اینکه اقتصاد بر پایه منابع موجب، تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان می توانند تولیداتی در استان وارد بازار کنند که بر پایه علم باشد و ارزش افزوده بالاتری برخوردار باشند.
دکتر توفیق با اشاره به اینکه گیلان از شرکت های دانش بنیان خوبی برخوردار است، گفت: توسعه صنایع بر پایه دانش در این استان موجب بالقوه شدن ظرفیت های گیلان می شود.
در ادامه دکتر توفیق در خصوص مدیریت و نظارت شرکت های دانش بنیان گفت: از صاحبان شرکت های دانش بنیان حاضر در جلسه می خواهم تا مراقب، افراد سودجو با نیت غیر دانش بنیانی که وارد شهرک فناوری می شود باشید چرا که آنها با گرفتن تسهیلات به تجارت خود می پردازند و ورود چنین افرادی به شهرک فناوری موجب خواهد شد تا با بدهکاری هایی که در بانکها از خود به جای می گذارند مسئولین را در حمایت بعدی از شرکت های دانش بنیان واقعی بترسانند.