معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم: سیاست وزارت علوم در پساتحریم، تعامل علمی با دنیا، بویژه کشورهای اسلامی است

۲۱ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۶ کد : ۱۴۶۵۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۷۷
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در دیدار با دبیرکل جنبش امت اسلامی لبنان گفت:سیاست وزارت علوم در پساتحریم، تعامل علمی با دنیا، بویژه کشورهای اسلامی استبه گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیدضیاءهاش...
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم: سیاست وزارت علوم در پساتحریم، تعامل علمی با دنیا، بویژه کشورهای اسلامی است
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در دیدار با دبیرکل جنبش امت اسلامی لبنان گفت:سیاست وزارت علوم در پساتحریم، تعامل علمی با دنیا، بویژه کشورهای اسلامی است
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیدضیاءهاشمی در دیدار با عبدالناصرجبری دبیرکل جنبش امت اسلامی لبنان و رئیس دانشکده دعوت اسلامی این کشور، اظهار داشت: در شرایط فعلی علم و فرهنگ زبان مشترک مناسبی برای گسترش روابط با دنیای اسلام است و با این رویکرد می توان به دور از اختلافات قومی، مذهبی و زبانی در هم افزایی مشترکات و تبادل علمی و فرهنگی به افق های روشنی در دنیای اسلام دست یابیم.
دکتر هاشمی افزود: پیشنهاد شما مبنی بر تبادل علمی و دانشگاهی ،پیشنهاد سازنده ای است و باید در همه کشورهای اسلامی این همکاری علمی در تعلیم و تربیت حول محور آموزه های متعالی اسلام ناب تقویت شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: در جمهوری اسلامی کارهای مهمی در خصوص همکاری علمی با جهان اسلام انجام گرفته است و تاسیس دانشگاه جامعه المصطفی ، دانشگاه ادیان، و توسعه دانشکده های الهیات در دانشگاههای مختلف کشور نمونه ای از این اقدامات است و سیاست وزارت علوم این است که این روند باید توسعه و شتاب روزافزونی پیدا کند.
وی در پایان تاکید کرد: ما از تبادل دانشجو و همکاری های علمی و پژوهشی در زمینه های مختلف با کشورهای اسلامی استقبال می کنیم و ترویج آموزه های تکفیری و افراط گرایانه را مخالف مصالح امت اسلامی می دانیم.
شیخ عبدالناصر جبری نیز در این دیدار ضمن تبریک فرا رسیدن سالگشت پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) اظهار کرد: این انقلاب تنها متعلق به ایران نمی شود ، بلکه متعلق به جهان اسلام و همه مردمی است که دل در گرو اسلام و مبارزه با ظلم و ستم دارند. 
وی افزود: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران الگوی بی بدیلی در زمینه ایجاد وحدت اسلامی و مبارزه با دشمنان جهان اسلام است و باید کشورهای اسلامی اعم از ملت‌ها، علما و دولتمردان از این الگو درس بگیرند و همه با بسیج امکانات جهان اسلامی و با استفاده بهینه از همه ظرفیت‌های کشورهای اسلامی و ملت‌های مسلمان به سمت تقویت عزت و اقتدار جهان اسلام و همچنین مبارزه با اهداف و توطئه‌های دشمنان مسلمانان حرکت کنیم.
دبیرکل جنبش امت اسلامی لبنان افزود: خوشبختانه مسلمانان امروز پی برده‌اند که دشمن مشترک ما آمریکا و صهیونیست‌ها هستند و گروه‌های تروریستی تکفیری هم مولود تفکر افراطی صهیونیست‌ها هستند و به اهل تسنن و اهل تشیع هیچ رحمی نمی‌کند و بدون شک عملکرد آنها تامین کننده منافع صهیونیست‌ها، آمریکایی‌ها و غربی‌ها و موجب تضعیف جهان اسلام است .
این عالم اهل سنت لبنان در ادامه به نقشه دشمن برای ایجاد جنگ مذهبی و جنگ های قومی در منطقه و حتی در کل قاره آسیا اشاره کرد و وحدت را تنها عامل خنثی سازی توطئه دشمنان برشمرد و تصریح کرد: وحدت مسلمانان فقط نباید به اعتقادات دینی و مذهبی خلاصه شود بلکه باید در عرصه‌های علمی و پیشرفت‌های اقتصادی و غیره هم همکاری کنیم و جمهوری اسلامی ایران در این زمینه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالایی دارد و باید به سمت گسترش همکاری‌های علمی، دینی و فقهی حرکت کنیم.
وی در ادامه این دیدار گزارشی از دانشکده دعوت اسلامی لبنان ارایه داد و خاطرنشان ساخت: در حال حاضر 500 طلبه و دانشجو از کشورهای اسلامی و آسیایی و آفریقایی در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری مشغول تحصیل هستند. وی همچنین در خصوص تبادل علمی و دانشگاهی میان دانشگاه متبوع خود و دانشگاههای ایران پیشنهاداتی مطرح کرد که مورد استقبال معاون وزیر علوم قرار گرفت.   
وی در پایان ضمن تشکر از ملاقات با دکتر هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم ، از ایشان دعوت کرد برای بازدید از مراکز علمی و دانشگاهی و دیدار با شخصیت های علمی به لبنان سفر کند.