معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم: تا پایان سال تحصیلی جاری 20 اتحادیه انجمن‌های علمی در دانشگاه ها تشکیل می شود

۲۲ مهر ۱۳۹۴ | ۱۶:۵۱ کد : ۱۴۶۴۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۱۰
دکتر سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: طی یک سال گذشته علاوه بر اتحادیه انجمن‌های علمی برق، پنج اتحادیه روانشناسی و مشاوره، معماری، مرمت و شهرسازی، دامپزشکی، محیط زیست و شیمی شکل گرف...
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم: تا پایان سال تحصیلی جاری 20 اتحادیه انجمن‌های علمی در دانشگاه ها تشکیل می شود
دکتر سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: طی یک سال گذشته علاوه بر اتحادیه انجمن‌های علمی برق، پنج اتحادیه روانشناسی و مشاوره، معماری، مرمت و شهرسازی، دامپزشکی، محیط زیست و شیمی شکل گرفته و 20 اتحادیه دیگر نیز تا پایان سال تحصیلی جاری تشکیل می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر هاشمی در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره ملی حرکت با اعلام اینکه 700 انجمن علمی برتر در کشور فعالیت می کنند، اظهار داشت : در این جشنواره 2500 عنوان اثر از 76 مرکز دانشگاهی به دبیرخانه جشنواره رسیده و این نشان از شور و نشاط جمعیت دانشجویی کشور دارد.
وی فعالیت انجمن های علمی را جزو ماموریت های ذاتی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دانست و گفت: انجمن های علمی ،کانون نخبگان و جمع نخبگی کشور هستند که با وجود کمبود امکانات باید برای ارتقای این جمع تلاش کرد.
دکتر هاشمی با اشاره به حفظ استقلال دانشگاه ها یادآور شد: جلب منابع مالی از طریق ارتباط با صنایع، یکی از فعالیت های انجمن های علمی خواهد بود و این نباید منجر به جهت گیری از بیرون دانشگاه شود.
وی با بیان اینکه در انجمن‌های علمی این امکان وجود دارد که موجبات رشد، شکوفایی علمی و تجربه مدیریت و توانمندی دانشجویان را به همراه دارد، گفت :  امکان استخدام و ورود به بازار کار برای دانشجویان فعال در انجمن‌های علمی به دلیل تجربه مدیریتی در مقایسه با سایر دانشجویان بسیار بیشتر است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ، ظرفیت های دانشجویی برای حل مشکلات کشور را بیش از تصور دانست و اظهار کرد: توسعه اتحادیه های انجمن های علمی راهکاری برای توانمندسازی این انجمن ها محسوب می شود.
دکترهاشمی با اشاره به لزوم توجه بیشتر در دانشگاه ها نسبت به انجمن‌های علمی ،افزود: ما به عنوان مسئولان فرهنگی، آموزشی و مدیران موسسات باید نگاه درستی به حوزه انجمن علمی داشته باشیم و باید بدانیم که برای حل مسائل کشوری به ظرفیت دانشجویی نیاز داریم.