معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم: برگزاری اردوهای مختلط ممنوع بوده و با خاطیان برخورد می‌کنیم

۲۳ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۱ کد : ۱۴۶۴۷ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۵۰
دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: اردوهای دانشجویی با عنوان مختلط جرم و بر اساس اساسنامه وزارت علوم ممنوع است و ما در صورت مشاهده با خاطیان برخورد خواهیم کرد. به گزارش روا...
دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: اردوهای دانشجویی با عنوان مختلط جرم و بر اساس اساسنامه وزارت علوم ممنوع است و ما در صورت مشاهده با خاطیان برخورد خواهیم کرد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر هاشمی در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» که با موضوع فضای علمی و فرهنگی دانشگاه‌ها روی آنتن رفت، با اشاره با جایگاه مهم علم در کشور گفت: علم در هر کشوری نقش تعیین کنندگی دارد زیرا ارتقای علم موجب قدرت فکر و استراتژیکی هر ملت است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: علمی که تولید می‌شود باید نافع باشد یعنی بتواند در فضای بومی کشور مفید و موثر واقع شود.
وی تصریح کرد: سرعت علم مولفه مهمی در مورد دانشگاه‌ها است و  یکی از وظایف دانشگاه‌ها پرورش دانشجویان و نیز تولید علم است. طبیعی است که رهبر انقلاب نیز دغدغه سرعت علم را داشته باشند، زیرا سرعت علم اهرمی قدرتمند در مقابل دشمنان است.
دکتر هاشمی خاطر نشان کرد: در حال حاضر سرعت رشد علمی رو به کاهش گذاشته است که باید روی این موضوع کار کنیم زیرا علم محصولی دیربازده است و اگر به طور مثال امسال روی آن برنامه ریزی کنیم چندسال دیگر نتیجه آن را دریافت خواهیم کرد.
وی افزود: یکی از دلایل کاهش شتاب علمی در کشور به زیرساخت‌ها باز می‌گردد که بخشی از آن به دلیل تحریم‌هاست. از سوی دیگر وزارت علوم مجموعه‌ای به هم پیوسته است به این معنی که اگر در یک قسمت آن محدودیتی اعمال شود کل مجموعه را در برمی‌گیرد و در حقیقت اثر آن در کل مجموعه نمود پیدا می‌کند.
دکتر هاشمی تاکید کرد: ما در دوران تحریم‌ها با محدودیت شدیدی برای تعامل با نشریات علمی و بویژه حوزه علوم انسانی روبرو بوده‌ایم. این تعامل ناکافی، بنیه علمی کشور را ضعیف کرد. از سوی دیگر در علوم فنی مهندسی نیز ما با محدودیت‌های شدید لجستیکی روبرو بوده ایم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های وزارت علوم در کنار بحث علم و دانش مسئله فرهنگ است که دانشگاه‌ها نیابد در این موضوع سلب مسئولیت کنند.
وی افزود: اردوهای دانشجویی با عنوان مختلط جرم است و بر اساس اساسنامه وزارت علوم این نوع اردوها ممنوع است. اگر چه ممکن است بعضی از دانشگاه‌ها دچار غفلت شوند و این اردوها را برگزار کنند و ما در صورت مشاهد ه با خاطیان برخورد خواهیم کرد.
دکتر هاشمی تصریح کرد: ممکن است دانشجویان دختر و پسر در خارج از دانشگاه برای خود اردوهایی برگزار کنند که دانشگاه در این حوزه مسئولیت و اختیاری ندارد اما توصیه اکید ما به دانشجویان این است که در این اردوها شرکت نکنند.