معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم: سیاست وزارت علوم ایجاد فضای آرام و نشاط علمی و فرهنگی در دانشگاههاست

۳۰ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۳ کد : ۱۴۶۰۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۴۷
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت : سیاست وزارت علوم ایجاد  فضای آرام و نشاط علمی و فرهنگی در دانشگاه هاست و سال گذشته از آرام ترین سال های دانشگاه ها بود زیرا اساتید و دانشجویان با اتکا به ع...
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم: سیاست وزارت علوم ایجاد فضای آرام و نشاط علمی و فرهنگی در دانشگاههاست
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت : سیاست وزارت علوم ایجاد  فضای آرام و نشاط علمی و فرهنگی در دانشگاههاست و سال گذشته از آرام ترین سال های دانشگاه ها بود زیرا اساتید و دانشجویان با اتکا به عقلانیت فعالیت های گسترده خود را توام با آرامش انجام دادند .​


به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر سید ضیا هاشمی در نشستی خبری با اشاره به اینکه  اعتماد به اعضای هیئت علمی و دانشجویان و جلب مشارکت آنان از عوامل ایجاد این آرامش است اظهار داشت: دانشگاهیان به عنوان مروج قانونمندی در جامعه فعالیت های خودرا در چارچوب قانون انجام می دهند و پیشرفت های علمی تحقیقاتی را در یک فضای آرام و همدلانه دنبال می کنند. 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ادامه   افزود : در راستای جلب مشارکت دانشگاهیان نشست های مختلفی با گروه های دانشجویی و اخذ نظرات آنها برگزار شد و  همچنین در نشست های سراسری و منطقه ای سیاست های جدید وزارت علوم با معاونان فرهنگی  و دانشجویی دانشگاه ها در میان گذاشته شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود با  محکوم کردن  اقدامات ددمنشانه رژیم صهیونیستی در نواره غزه آن را نقطه تاریکی در تاریخ دنیای مدرن دانست و گفت : از دانشگاهیان جهان توقع داریم در مقابل این ظلم و جنایت بی تفاوت نباشند.
وی همچنین در تبیین اقدامات این معاونت در یک سال گذشته گفت :  با عنایت به اینکه برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها از تاکیدات مقام معظم رهبری است  ولی متاسفانه تاکنون به نحو مطلوب اجرایی نشده و آئین نامه  فعلی برگزاری این کرسی ها موانعی را برای اجرای مناسب آن ایجاد کرده ، لذا تصمیم گرفته شد این آئین نامه با همکاری شورای اسلامی شدن دانشگاه ها اصلاح و بازنگری شود .
دکتر هاشمی محدویت در انتخاب سخنرانان و ابلاغ یک فهرست از سوی وزارت علوم در گذشته را از مشکلات برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در گذشته دانست و تاکید کرد: دانشجویان در انتخاب موضوع و سخنران آزاد هستند و هر فردی که توسط هیئت نظارت بر این کرسی ها تایید شود می تواند در این کرسی ها حضور پیداکند.
وی حمایت از برگزاری اردوهای راهیان نور را در راستای تقویت هویت دینی و انقلابی از دیگر اقدامات این معاونت برشمرد و با اشاره به رشد این اردوها در مقایسه با سال های گذشته گفت: برنامه وزارت علوم این است که هر دانشجو در دوران تحصیل خود این فرصت را پیدا کند که حداقل یک بار در اردوهای راهیان نور شرکت کند.
دکتر هاشمی گفت : همکاری با بنیاد امام رضا (ع) و برگزاری برنامه های ترویجی با موضوع سیره رضوی از دیگر اقداماتی است که در راستای تقویت فرهنگ دینی در دانشگاه ها صورت می گیرد.
وی توسعه نشریات دانشجویی و تشکل های اسلامی دانشجویی را از دیگر برنامه های وزارت علوم اعلام کرد و از افزایش تعداد مجوزهای صادرشده و  همچنین نشریات و تشکل های فعال در یک سال گذشته خبر داد .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اعلام اینکه این وزارت از تشکل های اسلامی موجود حمایت مادی و معنوی می کند گفت : تعداد تشکل های اسلامی دانشجویی با تعداد دانشجویان کشور در توازن نیست ؛ لذا ما از ایجاد تشکل های  اسلامی دانشجویی جدید بر اساس  قوانین  حمایت می کنیم و این اقدام را در راستای افزایش مشارکت دانشجویان در فعالیت های قانونمد و کاهش حاشیه ها می دانیم.
وی با تاکید بر اینکه مخالف تشکل های دانشجویی دولت ساخته هستیم گفت: ایجاد اتحادیه های دانشجویی باید از سطح تک تک دانشگاه ها شروع و به سطح ملی برسد و در این مسیر هر تشکلی که بتواند 20دفتر فعال در دانشگاه ها داشته باشد می تواند یک اتحادیه دانشجویی ایجاد کند.