معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم: دانشجویانی که در کانون‌های فرهنگی فعال بوده اند، شانس بیشتری برای حضور در عرصه اشتغال و کارآفرینی در جامعه دارند

۲۵ تیر ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۵ کد : ۱۴۶۰۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۳۳
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت : از روزی که کانون‌های دانشجویی کار خود را در دانشگاه‌ها شروع کردند بررسی کنید وببینید چه کسانی در این کانون‌ها بوده‌اند و امروز کجا هستند. مسلماً دانشجویانی که د...
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت : از روزی که کانون‌های دانشجویی کار خود را در دانشگاه‌ها شروع کردند بررسی کنید وببینید چه کسانی در این کانون‌ها بوده‌اند و امروز کجا هستند. مسلماً دانشجویانی که در کانون‌های فرهنگی فعال بوده اند، شانس بیشتری برای حضور در عرصه اشتغال و کارآفرینی دارند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیدضیاهاشمی در نشست هم‌اندیشی کارشناسان کانون فرهنگی، هنری، اجتماعی و مذهبی دانشگاه‌های سراسر کشور که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، اظهار داشت: کار فرهنگی به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد اینگونه نیست که مدیران به تنهایی بتوانند بار مدیریت را بر دوش بکشند، تک تک کارکنان و کارشناسان حوزه فرهنگی مدیران این حوزه هستند و همه باید دلسوز فرهنگ و متخصص در این حوزه باشند که در مورد همکاران عموماً این موضوع صادق است. معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به برگزاری جشنواره رویش در آذرماه گفت: بعد از اتمام این جشنواره مقدمات برگزاری دور بعد آن را خواهیم داشت و تلاش می‌کنیم این جشنواره در آینده منظم‌تر و با فاصله زمانی کمتری برگزار شود.
وی افزود: دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی ما اصالت دارند و اگر نباشند کار فرهنگی معنا پیدا نمی‌کند ولی دانشجویان می‌آیند و می‌روند و این کارشناسان هستند که تجربیات را منتقل می‌کنند و نسبت به مدیران و دانشجویان از ثبات بیشتری در حوزه برخوردار هستند.
دکترهاشمی با اشاره به حضور کانون‌های مختلف دانشجویی در جشنواره رویش تأکید کرد: وقتی تنوع کانون‌های دینی، هنری، اجتماعی، محیط زیست وغیره را می‌بینیم بیشتر می‌توانیم متوجه جایگاه کانون‌ها شویم. اگر حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها تعطیل شود و متمرکز به این کانون‌ها شود باز هم دانشگاه از عهده کارکرد اصلی‌اش برمی‌آید.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ادامه داد: ما در دانشگاه نمی‌توانیم نسبت به جامعه‌پذیری دینی، تربیت شهروندان فرهیخته اجتماعی و اینگونه مسائل بی‌تفاوت باشیم. باید بین دانشجویی که وارد دانشگاه می‌شود و زمانی که از دانشگاه خارج می‌شود تفاوت باشد. کسانی که تصور می‌کنند دانشگاه تنها باید با کلاس‌ها اداره شود و بخش‌های پژوهشی فعال باشد نگاه ناقصی به دانشگاه و دانشجو دارند.
وی گفت: دانشگاه فقط کانون علم نیست، دانشگاه دبیرستان نیست، دانشگاه عرصه دانش است و دانش حوزه وسیعی دارد، دانش معرفت است و معرفت نیازمند شرایط خاصی است.
دکترهاشمی تصریح کرد:‌ کارآفرین انسان آگاه، فرهیخته و عالمی است که از خلاقیت، شجاعت و ریسک‌پذیری برخوردار است و توانمندی لازم را برای شناخت نیازها دارد و می‌توانند روش‌هایی را برای برطرف کردن نیازها پیدا کند.
دکترهاشمی ادامه داد: کارآفرینی یعنی آفرینندگی و تلاش برای رفع نیازها. شاید کارآفرین فرصت شغلی را کمتر کند ولی روش‌های جدیدی ایجاد می‌کند که بازده بیشتری خواهد داشت.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم افزود: گاهی در حوزه‌های مختلف نیازهایی وجود دارد که متولی ندارند کارآفرین باید بتواند این نیازها را پیدا کرده و برای رفع مشکلات در این حوزه تلاش کند. این طور نیست که تعداد فارغ‌التحصیلان ما بیشتر باشند و بگوییم کارآفرین‌ها بیشتر شده‌اند. کارآفرین کسی است که جرأت داشته باشد و به دل مشکلات برود که بخش مهمی از کارآفرینی در کانون‌های دانشگاهی و حرکت‌های جمعی اتفاق می‌افتد.
دکترهاشمی افزود: اعضای کانون‌‌های دانشگاهی برای انجام کار جمعی یک سروگردن جلوتر از بقیه هستند و دانشگاه مؤظف است استعداد و توانایی کار و کنش جمعی و کارآفرینی را شکوفا کند.
وی در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره رویش در آذرماه اضافه کرد: هرچه سطح این جشنواره ارتقا پیدا کند در آینده موفق‌تر خواهد بود. ما تاکنون هر 3 سال یک بار جشنواره رویش را داشته‌ایم و امسال نیز این جشنواره در آذرماه برگزار خواهد شد.