معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم : حیات جامعه با حیات دانشگاه پیوند دارد و اگر دانشگاه بالنده باشد ، جامعه بالنده است

۱۰ دی ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۳ کد : ۱۴۵۷۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۶۰
دکتر سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر اینکه هر دانشگاه یک مرکزعلمی اجتماعی و فرهنگی است،گفت: حیات جامعه با حیات دانشگاه پیوند دارد و اگر دانشگاه بالنده باشد، جامعه بالنده اس...
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم : حیات جامعه با حیات دانشگاه پیوند دارد و اگر دانشگاه بالنده باشد ، جامعه بالنده است
دکتر سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر اینکه هر دانشگاه یک مرکزعلمی اجتماعی و فرهنگی است،گفت: حیات جامعه با حیات دانشگاه پیوند دارد و اگر دانشگاه بالنده باشد، جامعه بالنده است و اگر در دانشگاه افت و رکود اتفاق بیفتد، جامعه هم دچار افت و رکود می‌شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر هاشمی در مراسم معارفه سرپرست جدید دانشگاه علمی کاربردی با بیان اینکه نگاه جناحی مانع بهره گیری از همه سرمایه‌ها است و توفیق ما بدون مشارکت عمومی میسر نمی‌شود، اظهار داشت : سیاست دولت و وزارت علوم مدیریت جناحی نیست و ما هر زمانی که این طور عمل کرده‌ایم زیان دیده‌ایم. باید در این زمینه امکان مشارکت گروه‌های مختلف را فراهم کنیم و تنها در چنین شرایطی است که دانشگاه مهد خلاقیت خواهد بود.
دکتر هاشمی درادامه گفت: اگر ما تجربه‌های خود را ارزیابی کنیم متوجه می‌شویم که فراز و فرودهای دانشگاه مقارن با فراز و فرودهای جامعه است و آنچه که در دانشگاه اتفاق می‌افتد در جامعه بازتاب و اثر دارد.
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه به عنوان یک گروه مرجع مورد توجه سایر اقشار جامعه است، ادامه داد: دانشگاه الگوسازی می‌کند بنابراین باید همیشه بالنده و در حال رشد باشد تا جامعه هم رشد کند.
دکترهاشمی با اشاره به اینکه هدف دانشگاه علمی کاربردی مشخص است، ادامه داد: این دانشگاه باید مشکل اشتغال را حل کرده و نیازهای جامعه را بشناسد و برای رفع آنها تلاش کند. ما امروز نیاز داریم که جوانانی را تربیت کنیم که نیازهای جامعه را بشناسند و خودشان برای رفع آنها تلاش کنند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم با بیان اینکه دانشگاه‌های مختلف اهداف مختلفی دارند ، اظهار داشت: هدف دانشگاه جامع علمی کاربردی با دانشگاه های تهران، فرهنگیان و غیره متفاوت است. نزدیک ترین دانشگاه به دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشگاه فنی و حرفه‌ای است. اگر سیاست وزارت علوم این بود که این دو دانشگاه مدیری واحد داشته باشند، دلیل آن پیوند منطقی بود که بین این دو دانشگاه وجود دارد.
دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه ما نیاز داریم جمعیت ارزشمند و پرتوان جوانان را توانا کنیم تاکید کرد: این دو دانشگاه بزرگ در تداوم همکاری حرکت می‌کنند. دانشگاه فقط متولی تولید علم نیست. دانشگاه یک نهاد اجتماعی بوده و رسالت اجتماعی دانشگاه این است که متولی تولید معنا باشد.
وی با بیان اینکه هویت،‌ تعلق، دلبستگی و هدفمندی از دانشگاه شکل می‌گیرد اظهار کرد: دانشگاه هویت اجتماعی ملی را تحکیم می‌کند. اگر جامعه از برخی از شکاف‌های موجود رنج می‌برد دانشگاه می‌تواند در از بین بردن این شکاف‌ها نقش مهمی داشته باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به اینکه در تاریخ غنی ایران گروه‌های مختلفی کنار هم زیست کردند ادامه داد: ما در جامعه تنوع فکری و سلیقه‌ای داریم اما مبانی ما مشترک است.
دکترهاشمی با تاکید بر اینکه خلاقیت جز با آزاد اندیشی میسر نمی‌شود افزود: مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی این است که دانشگاه آزاد اندیش و مشارکت جو باشد و این امور با شعار میسر نمی‌شود. در بسیاری از موارد شعارهایی بودند که هنگامی که به مرحله عمل رسیدند اجرا نشدند.
وی با بیان اینکه هیچ پیشرفتی بدون پرداخت هزینه میسر نیست، تاکید کرد: باید راهی را که به آن اعتقاد داریم تا مرحله عمل پیش ببریم.
دکتر هاشمی در ادامه با تاکید بر اهمیت نقد و اینکه نقد باید در چارچوب اخلاق، ادب و آزاد اندیشی صورت بگیرد تاکید کرد: مدیران باید از نقد استقبال و استفاده کنند و ما باید نقد را به عنوان هدیه قبول کنیم.
دکتر مسعود شفیعی سرپرست سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی نیزدر این مراسم با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشگاه موفقی است تاکید کرد: اما هنوز اقدامات زیادی باید صورت گیرد تا این دانشگاه جایگاه واقعی خود را پیدا کند. من اقداماتی را که می‌توانستم برای این دانشگاه انجام دادم و اگر روزی به گذشته برگردم فکر می‌کنم همه کارهایی که انجام داده‌ایم طبق برنامه ریزی و خرد جمعی بوده است.
سرپرست سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر اینکه در فعالیت‌هایش از خرد جمعی بهره برده است، افزود: اگر این مسیر ادامه پیدا کند، این دانشگاه موفق می‌شود. همکاران باید به خدا توکل داشته باشند و با همکاری ومشارکت به ارتقای دانشگاه کمک کنند.
در ادامه این مراسم دکترمحمد اخباری سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز در سخنانی با اشاره به اینکه پست‌ها امانتی هستند که ما باید امانت دار خوبی برای آنها باشیم ، گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران مسئولیت‌ها فرصتی برای خدمتگزاری به این ملت و افرادی که در راه کشور خون داده‌اند است.
دکتر اخباری با تشکرازافرادی که تاکنون در این دانشگاه فعالیت کرده‌اند، گفت: اساس برنامه‌های من را مطالبات مقام معظم رهبری از دانشگاه تشکیل می‌دهد. ایشان به دنبال دانشگاه نسل سوم که دانشگاه‌های کارآفرین و ثروت آفرین است هستند تا دانشگاه‌های ما بتوانند در صحنه قرن 21 علم را تجاری سازی و اقتصاد را دانش بنیان کنند.
وی با اشاره به لزوم راه اندازی اقتصاد مقاومتی تاکیدکرد: یکی از مطالبات مقام معظم رهبری این است که اقتصاد مقاومتی را سرسفره مردم بیاورد به همین دلیل اساس سرلوحه کار من فرمایشات رهبر که به عنوان یک دیده‌بان هوشمند رهنمود دارند ، است.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه گفت: یکی از اساس فعالیت‌های من در این دانشگاه که یک دانشگاه اساسی کشور محسوب می‌شود، فرمایشات رئیس جمهور است. ایشان فرمودند هدف دولت تدبیر و امید تربیت نیروی انسانی ماهر برطبق نیازهای جامعه است ودانشگاه علمی کاربردی دقیقا در راستای فرمایشات ایشان حرکت می‌کند.
دکتراخباری ادامه داد: موضوعی که بنده روی آن حساس هستم و رئیس جمهور بارها بر آن تاکید کردند این است که محیط دانشگاه باید پرنشاط، آرام، امیدوار و فارغ از جناح بندی سیاسی باشد و وظیفه من تحقق این اقدامات اساسی است.
وی با بیان اینکه دستورات وزیر علوم یکی دیگر از مبناهای فعالیتش در دانشگاه جامع علمی کاربردی است افزود: وزیر علوم می‌فرماید دانشگاه باید ماموریت گرا باشد و به قطب علمی تبدیل شود. طبق گفته ایشان دانش آموخته ما باید علمی کارآفرین باشد و رشته‌ها منطبق با نوآوری‌های بازار شکل بگیرند. در غیر این صورت دانشگاه‌ها از کارآمدی عقب می‌مانند. ما باید به شیوه ارتباط با صنعت دوباره بپردازیم تا بتوانیم از نوآوری‌ها حداکثر استفاده را ببریم.
دکتراخباری با تاکید بر اینکه باید از سو ظن به گذشته پرهیز کرد، گفت: فقط باید از تجربه گذشته بهره ببریم. نگاه ما به حال و آینده است. رویکرد اصلی من اعتدال است و من غیرخطی و غیرجناحی هستم.
وی با بیان اینکه باید در مورد مراکز استانی تجدیدنظر شود، افزود: شعار اساسی قرن 21 حداقل زمان، حداقل زمینه و حداکثر بهره برداری است و من در بهره برداری مدیریتی و آمایش سرزمینی دانشگاه تجدیدنظر خواهم کرد.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه با اشاره به همکاری‌های بین المللی این دانشگاه اظهار کرد: یکی دیگر از اولویت‌های من فعال نمودن دفتر همکاری‌های بین المللی دانشگاه جامع علمی کاربردی است زیرا این دانشگاه باید بتواند در منطقه و جهان اسلام حرف اول را بزند.
وی با بیان اینکه در کیفی و کمی کردن مراکز بازنگری صورت می‌گیرد ادامه داد: توجه به مسائل رفاهی و معیشتی کارکنان یکی از سیاست‌های اصلی من است و همچنین در راستای تحقق سند چشم انداز سال 1404 باید به مسائل علمی پژوهشی و ارتقای جایگاه این مسائل بیندیشیم.