معاون دوم ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان با رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان دیدار و گفت‌وگو کرد

۲۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۳ کد : ۱۴۵۳۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۴
احمد(محمد) محقق معاون دوم رئیس اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان با دکتر طاهر رئیس دانشگاه شهیدباهنرکرمان در محل این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار دکتر طاهر در...
احمد(محمد) محقق معاون دوم رئیس اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان با دکتر طاهر رئیس دانشگاه شهیدباهنرکرمان در محل این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار دکتر طاهر در سخنانی اظهار داشت: دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان دانشگاه منتخب در بین دانشگاه‌های جنوب شرق کشور، شامل دانشگاه های سیستان و بلوچستان، یزد و هرمزگان عهده دار مسائل آموزشی، پژوهشی و فرهنگی است.
وی با بیان اینکه 14 هزار دانشجو در دانشگاه باهنر کرمان مشغول به تحصیل هستند و این واحد آموزشی تربیت نیروهای متخصص را به عهده دارد افزود: 300 رشته و گرایش در دوره‌های دکترا، کارشناسی ارشد و کارشناسی در دانشگاه شهید باهنر کرمان دایر است و حدود 600 عضو هیئت علمی در این واحد آموزشی مشغول به کار هستند.
دکتر طاهر با اشاره به حضور 500 دانشجوی افغانی در استان کرمان خاطرنشان کرد: 40 دانشجوی مشغول به تحصیل دانشگاه شهید باهنر کرمان از اتباع کشور افغانستان هستند.
رئیس دانشگاه شهید باهنر تصریح کرد: پذیرش دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه شهید باهنر کرمان در تمام مقاطع صورت می‌گیرد.
در ادامه احمد(محمد) محقق معاون دوم رئیس اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان گفت: بعد از چهار دهه جنگ، بسیاری از زیربناهای افغانستان خراب شده و زیربناهای علمی، فرهنگی و فکری نیز از این آسیب بی نصیب نمانده و کشور ایران می تواند در افغانستان کمک موثری کرده و این ارتباطات بیشتر به نفع مردم آسیب پذیر افغانستان و دانشجویانی که قصد تحصیل دارند، است.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره «سفره مشترک ایران و افغانستان» در دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار داشت: امیدواریم این مراودات در رشد ارتباطات فرهنگی، فکری و سیاسی دو کشور و محصلان و نخبگان دو کشور موثر واقع شود.
محقق افزود: ما در فرهنگ دینی و اسلامی‌مان داشتن ارتباط با یکدیگر و بهره‌مندی در تمام عرصه های علمی، فکری و سیاسی را در دستور کار داریم و این راهی برای رستگاری جامعه ماست.
وی تصریح کرد: در فضای امروز دنیا، سعی می کنند هرازگاهی بخواهند ما را از مسیر و آرمان‌های مان منحرف کنند اما باید ما صبر مستدام داشته و با یکدیگر ارتباط داشته باشیم و همین ارتباطات فرهنگی، علمی و دانشگاهی بهترین نوع ارتباطات است که می‌توانیم از طریق آن پیوند محکم و گسست‌ناپذیری بین ملت های دو کشور ایجاد کنیم که این موضوع نیز در عرصه های اقتصادی و سیاسی تاثیرگذار خواهد بود.
گفتنی است در این دیدار دکتر حاج جباری مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر نصیر احمد نور سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران، مسئولان سفارت افغانستان در ایران ، و دکتر اعتمادی رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در کرمان حضور داشتند.