معاون دانشگاه صنعت و معدن فرایبرگ آلمان با استاندار اردبیل دیدار و گفتگوکرد

۲۸ مهر ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۹ کد : ۱۴۵۲۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۷۱
معاون دانشگاه صنعت و معدن فرایبرگ آلمان به همراه سرپرست و مدیران دانشگاه محقق اردبیلی با استاندار اردبیل دیدارو گفتگوکردند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترگودرز صادقی سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی ...
معاون دانشگاه صنعت و معدن فرایبرگ آلمان به همراه سرپرست و مدیران دانشگاه محقق اردبیلی با استاندار اردبیل دیدارو گفتگوکردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترگودرز صادقی سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی دراین دیدار ضمن تاکید برعملی کردن برنامه های شورای ایرانیان خارج از کشور، گفت: دو کشور آلمان و ایران علاوه بردانشگاه، در زمینه صنعت نیز مرتبط باشند.
دکتررضا عبدی رئیس گروه همکاری علمی و بین المللی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه حضور پروفسور مرکل دردانشگاه محقق اردبیلی درقالب برنامه های ارتباط با ایرانیان خارج ازکشور از طریق یکی از دانشجویان ایرانی ایشان انجام شده است، گفت: می توان در زمینه های ژئوترمال، سدسازی و تبدیل آن به تکنولوژی و تبدیل به جاذبه توریستی کردن آب های معدنی از همکاری های این دانشگاه استفاده کرد.
وی افزود: می توانیم ازاین ظرفیت ویژه دربحث آب های معدنی، بهتر شناخته شدن پتانسیل این آب ها و چگونگی تبدیل آنها به جاذبه های بهتر استفاده کنیم.
دکترعبدی با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی چالش های موجود در تحقیقات هیدروژئولوژیکی و هیدروشیمیایی دردانشگاه محقق اردبیلی، گفت: پروفسور مرکل دربازدید از تعدادی از آب های گرم معدنی سرعین و نیر بر لزوم استفاده صحیح همراه با شناخت دقیق از این آب ها تاکید کرد.
رئیس گروه همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه با اشاره به قدمت بالای دانشگاه فرایبرگ آلمان، گفت: این دانشگاه در روزهای اخیر جشن 250 سالگی خود را جشن گرفت و یک دانشگاه تخصصی درحوزه آب های معدنی است.
وی افزود: سازمان آب منطقه ای استان اردبیل نیز جهت ارتباط با پرفسور مرکل از طریق دانشگاه محقق اردبیلی اصرار دارد و تلاش می کند از تجربیات ایشان در توسعه علمی و توریستی استان استفاده کند.
مجید خدابخش استاندار اردبیل نیز با بیان اینکه استان اردبیل دارای 102 چشمه است، گفت: این چشمه ها عمدتاً گرم بوده و در اطراف کوه سبلان هستند.
وی با بیان اینکه درشمال کوه سبلان دارای چشمه جوشانی به نام قینرجه با دمای 84 درجه حرارت هستیم، افزود: درجنوب استان نیز در منطقه خلخال دارای چشمه های آب گرم هستیم.
خدابخش با اشاره به حفاری های سازمان انرژی های نو ایران در جنوب سبلان، گفت: این حفاری ها تا سه هزار متر انجام شده که در آن فشار، درجه حرارت حدود 270 بوده است.
استاندار اردبیل با بیان اینکه از چاه های حفاری شده برآورد می شود از هرکدام حدود 5 مگاوات برق تولید شود، گفت: یکی از این چاه ها به پیمانکار واگذار شده و درحال نصب ژنراتور برای تولید برق است.
وی افزود: موزه و مرکز پژوهش های علمی نیز برای پروژه ژئوترمال دراین منطقه پیش بینی شده است.
استانداراردبیل اظهار امیدواری کرد همکاری های علمی دانشگاه فرایبرگ آلمان و دانشگاه محقق اردبیلی با تعریف پروژه های جدید، به صورت عملی تداوم یابد.
پروفسور مرکل معاون دانشگاه صنعت و معدن فرایبرگ آلمان نیز منطقه اردبیل را دارای قابلیت تبدیل به جاذبه توریستی شدن برای اروپا دانست و گفت: با شناخت دقیق از آب های معدنی موجود در استان اردبیل، می توان از آنها به نحو احسن استفاده کرد.