معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم: لایحه «مقابله با تقلب در کارهای علمی و پژوهشی» تقدیم هیئت دولت شد

۱۲ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۷:۴۰ کد : ۱۴۵۰۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۶۴
دکتر سعدالله نصیری‌قیداری در نشست رؤسای دانشگاههای سراسر کشور در دانشگاه فردوسی مشهد پس از تبیین وظایف معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: اداره کل تدوین لوایح و تنقیح قوانین و مقررات  به عن...
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم: لایحه «مقابله با تقلب در کارهای علمی و پژوهشی» تقدیم هیئت دولت شد
دکتر سعدالله نصیری‌قیداری در نشست رؤسای دانشگاههای سراسر کشور در دانشگاه فردوسی مشهد پس از تبیین وظایف معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: اداره کل تدوین لوایح و تنقیح قوانین و مقررات  به عنوان بخشی از این معاونت  «لایحه جامع حقوق مالکیت فکری» مشتمل بر هر دو شاخه مالکیت صنعتی و مالکیت علمی، ادبی، هنری و «مشوق‌های مالیاتی و بیمه‌ای» برای نهاد‌ها و بنگاه‌های اجراکننده طرح‌های پژوهشی تدوین کرده است.
وی افزود:  برای جلوگیری از سوء استفاده از تولیدات فکری و کارهای پژوهشی نیز لایحه «مقابله با تقلب در کارهای علمی و پژوهشی» در این معاونت تدوین و  تقدیم دولت شده است. معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: در راستای افزایش نقش دانشگاهها در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری امور آموزش عالی و ارتقاء نقش هیئت‌های امنا نیز یک متن قانونی در قالب تصویب‌نامه هیئت وزیران یا لایحه در دست تهیه است.
دکتر نصیری‌قیداری ضمن تشکر از همکاری‌های گذشته، بر همکاری‌های آینده  دانشگاهها و تقویت تعامل با حوزه امور مجلس تاکید کرد و افزود: رؤسای دانشگاهها  تعامل خودرا  با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولین استان¬های متبوع خود بیشتر کنند.
وی در خصوص اهم موارد مرتبط با هیئت‌‌های رسیدگی به تخلفات اداری و انتظامی اعضای هیئت علمی دانشگاهها و مراکز آموزش¬عالی اظهار داشت: ضروری است دانشگاهها جهت افزایش آگاهی و  اطلاع‌رسانی به کارمندان و اعضای هیئت علمی، کارگاههای آموزشی با ماهیت بررسی قانون رسیدگی به تخلفات اداری  برگزار کنند.
وی ایجاد ساختار و تشکیلات مناسب جهت ارتقاء جایگاه هیئت‌های اداری و انتظامی  و همچنین استفاده از افراد حقوقی و دارای مقبولیت عام به‌منظور عضویت در  این هیئت¬‌ها، اجرای مرّ قانون و ضوابط و مقررات مربوطه و صدور آراء قاطع، قانونی و در عین حال توجه به شأن و کرامت انسانی  را مورد تاکید قرار داد.