معاون پژوهشی وزیر علوم از آخرین پیشرفت های طرح کلان ملی توسعه فناوری‌های شبکه رادارهای پدافند هوایی کشور خبر داد

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۳:۰۰ کد : ۱۴۴۷۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۰۲
دکتر وحید احمدی  معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از بررسی آخرین وضعیت طرح کلان ملی «ایجاد و توسعه فناوری‌های مورد نیاز جهت تجهیز و بروزرسانی شبکه رادارهای پدافند هوایی کشور» در جلسه شورای عالی عتف...
معاون پژوهشی وزیر علوم از آخرین پیشرفت های طرح کلان ملی توسعه فناوری‌های شبکه رادارهای پدافند هوایی کشور خبر داد
دکتر وحید احمدی  معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از بررسی آخرین وضعیت طرح کلان ملی «ایجاد و توسعه فناوری‌های مورد نیاز جهت تجهیز و بروزرسانی شبکه رادارهای پدافند هوایی کشور» در جلسه شورای عالی عتف خبر داد و گفت: مجری محوری این طرح دانشگاه شیراز و همکاران آن دانشگاه های صنعتی شیراز و صنعتی شریف هستند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی در حاشیه یکصد و هفدهمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فن‌آوری (عتف) با بیان این‌که کل اعتبارات این طرح 160 میلیارد تومان است، تصریح کرد:‌ تاکنون سه میلیارد و 200 میلیون تومان به این طرح تخصیص یافته و در مجموع کل طرح سه درصد پیشرفت داشته است که با توجه به اعتبار اختصاص داده شده پیشرفت طرح نسبتا خوب است.
وی همچنین با اشاره به تدوین آیین‌نامه اجرایی پیش‌نویس دستورالعمل نظارت ماده 32 ضابط اجرایی قانون بودجه سال 93 مبنی بر اختصاص یک تا سه درصد اعتبارات دستگاه‌ها به امر پژوهش در کمیسیون دائمی شورای عالی عتف خاطر نشان کرد: این آیین‌نامه طی جلسات آینده کمیسیون تکمیل و جهت تصویب به شورای عالی عتف ارائه می‌شود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان این‌که قانون اختصاص یک تا سه درصد اعتبارات دستگاه‌های اجرایی به امر پژوهش امسال در لایحه بودجه سال 93 لحاظ نشده بود، تصریح کرد: طی پیگیری‌های صورت گرفته توسط شورای عالی عتف، هیئت وزیران اخیرا جهت احیای این قانون طی مصوبه‌ای ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 93 مبنی بر اختصاص یک تا سه درصد اعتبارات دستگاه‌ها به امر پژوهش را تصویب کرد و پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی آن در جلسه کمیسیون دائمی شورای عتف بررسی شد.
وی در ادامه با بیان این‌که طبق هدف گذاری برنامه پنجم توسعه، سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی (GDP) باید تا پایان برنامه به سه درصد برسد، تصریح کرد: این رقم در حال حاضر کمتر از 0.5 درصد است، در حالی که در قانون برنامه پنجم توسعه تاکید شده که هر سال برنامه بودجه طوری تنظیم شود که ما را به این وضعیت نزدیک کند، اما در قانون بودجه امسال موضوع یک تا سه درصد عنوان نشده بود.
دکتر احمدی در خاتمه یکی دیگر از موضوعات مورد بررسی قرار گرفته در این جلسه شورای عالی عتف را بررسی درخواست عضویت دستگاه‌های اجرایی در کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی عتف عنوان کرد.