معاون پژوهشی دانشگاه گیلان: بنیادهای حامی پژوهش به عنوان اهرم ها و کاتالیزورهای پژوهش عمل می کنند

۱۴ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۶ کد : ۱۴۴۶۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۷۲
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گیلان، ضمن ابراز خشنودی از حضور دکتر ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران در جمع اساتید و محققان این دانشگاه ، گفت: بنیادهای حامی پژوهش در دنیا، به عنوان اهرم ...
   معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گیلان، ضمن ابراز خشنودی از حضور دکتر ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران در جمع اساتید و محققان این دانشگاه ، گفت: بنیادهای حامی پژوهش در دنیا، به عنوان اهرم ها و کاتالیزورهای پژوهش عمل می کنند.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،  دکتر سیدضیاءالدین میرحسینی  در سخنانی اظهار داشت : در همه جوامع علمی دنیا، نهادهای حامی پژوهش نقش تسهیل گر و در عین حال جهت دهنده به امر پژوهش دارند.
   وی در خصوص نقش بنیادهای حامی پژوهش در توسعه علمی کشور گفت : اگر ساختار و همچنین اعتبار این نهادها از جمله بنیادهای علمی به گونه ای طراحی شود که بتوانند به عنوان نهادهای عمومی حامی امر پژوهش و فناوری باشند، قطعا در جهت دهی و هدفمندی این امور نقش به سزایی ایفا خواهند کرد.
   وی از بنیاد علم  آمریکا، کمیسیون های علمی در اتحادیه اروپا، مرکز ملی تحقیقات علمی در فرانسه و بسیاری از کشورهای اروپایی ، به عنوان نهادهای موفق حامی پژوهش در دنیا نام برد و افزود:  انتظار می رود معاونت علمی ریاست جمهوری و همچنین صندوق حمایت از پژوهشگران در مقیاس گسترده و با افزایش اعتبارات ملی همین نقش را در کشور ایفا کند.

دکتر میر حسینی درباره ظرفیت های شاخص علمی بخش پژوهش دانشگاه گیلان گفت: دانشگاه گیلان به عنوان هشتمین دانشگاه جامع کشور، دارای 9 دانشکده و دو پژوهشکده ، با بیش از 17 هزار دانشجو است که از این تعداد بیش از شش هزار نفر در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند و تحت راهنمایی 515 عضو هیئت علمی تمام وقت، که حدود 40 درصد آنان دانشیار و یا استاد تمام می باشند، قرار دارند.
   وی افزود: دانشگاه گیلان با توجه به پتانسیل گفته شده، سالانه بالغ بر دو هزار مقاله علمی و بیش از 50 عنوان کتاب به چاپ می رساند، ضمن آنکه 60 نفر از اعضای هیئت علمی در قالب طرح های پژوهشی کاربردی با جامعه در ارتباط هستند.
   معاون پژوهشی دانشگاه گیلان همچنین اظهارداشت: این دانشگاه در حوزه برنج ، دارای قطب علمی بوده و در حوزه هایی چون علوم مهندسی مکانیک، محیط زیست و منابع طبیعی، شیمی، کشاورزی و علوم ورزشی از مراجع علمی در کشور می باشد. همچنین در سنوات گذشته اعضای هیئت علمی دانشگاه در حوزه های شهرسازی، علوم ورزشی، شیمی و علوم انسانی برنده جوایزی در سطح کشوری از جمله پژوهشگر برتر کشوری، جایزه فارابی و شیمی دان برتر کشور شده اند.
   وی افزود: این دانشگاه همچنین دارای یک پژوهشکده متمرکز بر پژوهش های کاربردی در زمینه حوضه آبی دریای خزر و نیز گیلان شناسی است.

   وی همچنین در خصوص نیازهای پژوهشی دانشگاه گیلان گفت: استان گیلان با وجود دریا، جنگل، منطقه ویژه و ویژگی هایی نظیر قطب کشاورزی و محصولات منحصر به فرد آن، قطب گردشگری، مسایل زیست محیطی و همچنین صنایع مهم از پتانسیل بالایی برای فعالیت های علمی، پژوهشی و فناوری برخوردار است.
  معاون پژوهشی دانشگاه گیلان افزود: دانشگاه گیلان پاسخگویی به نیازهای مطالعاتی و تحقیقاتی منطقه خود را جزو وظایف اصلی خود می داند. با توجه به اهمیت انجام پژوهش های کاربردی معطوف به حل مشکلات جامعه، این دانشگاه تلاش دارد پژوهش های خود را به سمت حوزه های دریا و علوم دریایی، محیط زیست و منابع طبیعی و کشاورزی سوق دهد.
   وی ادامه داد: دانشگاه گیلان همچنین در زمینه هایی همچون علوم مهندسی نظیر صنایع تبدیلی، مکانیک، علوم نانو، شیمی و علوم ورزشی ، دارای نقاط قوت است و نیاز به سرمایه گذاری در امر پژوهش دارد.

دکتر میر حسینی در بخش دیگری از سخنان خود در باره میزان بهره مندی بخش پژوهش دانشگاه گیلان از حمایت های صندوق حمایت از پژوهشگران گفت : در گذشته سیاست های دانشگاه بر حمایت از پژوهش دارای تمرکز لازم نبوده و حوزه پژوهشی دانشگاه و به تبع آن ، ارتباطات بیرونی با حامیان علمی از جمله صندوق حمایت از پژوهشگران در اولویت قرار نداشته وهمچنین اطلاع رسانی های گسترده در زمینه حمایت هایی که اعضای هیئت علمی می توانند از خدمات صندوق بهره مند شوند، وجود نداشته و به همین دلیل بهره مندی از حمایت های صندوق نسبت به برخی دانشگاه ها از رشد خوبی برخوردار نبوده است.

   معاون پژوهشی دانشگاه گیلان درخصوص آینده فعالیت های پژوهشی این دانشگاه پس از امضای تفاهم نامه و دریافت حمایت های بیشتر از صندوق حمایت از پژوهشگران و تاثیرگذاری آن در توسعه علمی کشور، گفت: با توجه به اینکه صندوق به عنوان یک نهاد عمومی و حامی امر پژوهش عمل می کند، پس از امضای تفاهم نامه، اولین نتیجه مستقیم آن افزایش توان تحقیقاتی دانشگاه با فعال تر شدن دوره های پسا دکترا و همچنین انجام طرح های اولویت دار است.
   وی افزود: موضوع مهم و اثر بعدی با توجه به حضور ملموس و مستقیم رئیس صندوق در حمایت از پژوهش در این دانشگاه، ایجاد شور و انگیزه محققان دانشگاه برای حرکت در راستای برنامه ها و اولویت های ملی صندوق که برگرفته از نیازهای اساسی کشور است، خواهد بود.
 دکترمیرحسینی در پایان تصریح کرد: بدون تردید هرچه سطح آگاهی از حمایت های صندوق در دانشگاه بالاتر برود، هدفمندی تحقیقات دانشگاهی در جهت اولویت های ملی بهتر صورت می گیرد.
 
   گفتنی است دکتر ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران با سفر به استان گیلان و حضور در جمع دانشگاهیان علوم پزشکی گیلان و دانشگاه گیلان ، خدمات حمایتی و چگونگی بهره مندی از این امکانات را برای اساتید و محققان این دانشگاه ها  تشریح کرد و با حضور در جمع محققان و پژوهشگران گیلان به سوالات آنان پاسخ داد .