معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم بر ایجاد کارگروهی در خصوص ارزیابی و بررسی طرح‌های کلان تاکید کرد

۲۴ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۴:۵۳ کد : ۱۴۴۱۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۶۰
<div dir="None">دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پیشرفت طرح کلان ساخت زنجیره تقویت گر لیزری با پالس فوق کوتاه و انر‍ژی بالا را حدود 25 درصد دانست و گفت: مقرر شده است تا کارگروهی برای</div> ...
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم بر ایجاد کارگروهی در خصوص ارزیابی و بررسی طرح‌های کلان تاکید کرد
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پیشرفت طرح کلان ساخت زنجیره تقویت گر لیزری با پالس فوق کوتاه و انر‍ژی بالا را حدود 25 درصد دانست و گفت: مقرر شده است تا کارگروهی برای ارزیابی طرح‌های کلان ایجاد شود تا برای ادامه و یا توقف برخی طرح‌های کلان تصمیم گیری کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر  احمدی در حاشیه صد و شانزدهمین جلسه کمیسیون دائمی شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با بیان اینکه در این جلسه گزارشی از پروژه ملی طراحی و ساخت زنجیره تقویت‌گر لیرز با پالس فوق کوتاه و انرژی بالا ارائه شد، افزود: این طرح با اعتبار بالغ بر 4.9 میلیارد تومان مصوب شده و تاکنون 10 درصد بودجه مصوب این طرح پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه این طرح در حوزه علوم زیستی، تصویر برداری، پردازش مواد و شتاب دهنده‌های لیزر کاربرد دارد، اضافه کرد: تاکنون مبلغ 437 میلیون تومان به این طرح اختصاص یافته است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم به برگزاری آخرین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با حضور معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد و یادآور شد: در این جلسه که با حضور وزاری علوم، بهداشت و دفاع برگزار شد آیین نامه کمیسیون‌های تخصصی که در جلسه کمیسیون عتف مصوب شده بود، به تصویب رسید.
وی خاطر نشان کرد: در این جلسه تعدادی به کمیسیون‌های تخصصی اضافه شد ضمن آنکه عناوین برخی از کمیسیون‌های تخصصی نیز تغییر یافت.
دکتر احمدی با بیان اینکه در حال حاضر 46 طرح کلان ملی مصوب شده است‌، یادآور شد: در آخرین جلسه شورای عتف پس از بررسی طرح‌های کلان مقرر شد تا کارگروهی در خصوص ارزیابی و بررسی طرح‌های کلان ایجاد شود.
وی به بیان ترکیب این کارگروه پرداخت و خاطر نشان کرد: این کارگروه متشکل از معاونت راهبردی رئیس جمهور، دستگاه‌های سفارش دهنده طرح‌های کلان، نمایندگان کمیسیون‌های تخصصی، نماینده کمیته راهبری طرح‌های کلان و 3 نفر از صاحب نظران متخصص در حوزه طرح‌های کلان خواهد بود و با حضور این افراد اقدام به ارزیابی طرح‌های کلان ملی خواهد شد.
دکتر احمدی با تاکید بر ضرورت امضای تفاهم نامه با بالاترین مقامات دستگاه‌ها برای اجرای پروژه‌های کلان، افزود: در این زمینه مقرر شده است تا با امضای تفاهم نامه‌هایی میان بالاترین مسئول دستگاه‌های متقاضی و شورای عتف 50 درصد اعتبارات این طرح‌ها از سوی شورای عتف و 50 درصد از سوی دستگاه‌های اجرایی تامین شود.
به گفته وی 50 درصد سهم شورای عتف با هماهنگی و نظارت شورای نظارت و راهبردی رئیس جمهور صورت می‌گیرد.
دبیر شورای عتف با اشاره به ماده 4 قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، گفت: بر اساس این ماده قانونی موسسات و مراکز پژوهشی که قابل واگذاری به بخش خصوصی هستند احصا شوند و هر کدام از این موسسات و مراکز که قابلیت واگذاری دارند و واجد شرایط هستند به بخش خصوصی واگذار شوند.
وی با تاکید بر اینکه در این زمینه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است، ادامه داد: طبق مصوبه شورای عتف لیست مراکز و موسسات پژوهشی که قابلیت واگذاری هستند از سوی دبیرخانه این شورا تهیه و در جلسه آتی شورای عتف ارائه می‌شود.