معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از ترغیب، حمایت و هدایت پارک های علم و فناوری به سمت صادرات خبر داد

۲۶ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۰:۴۴ کد : ۱۴۴۰۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۵۱
<div dir="None">دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ترغیب، حمایت و هدایت پارک های علم و فناوری، به سمت صادرات خبر داد.</div> <span id="ms-rterangepaste-start"></span><div>به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی در نشست خبری با بیان</div> ...
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ترغیب، حمایت و هدایت پارک های علم و فناوری، به سمت صادرات خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی در نشست خبری با بیان اینکه در حوزه پژوهش و علم با تلاشها و رویکردهای خوبی که در سالهای گذشته صورت گرفته در زمینه تولید علم در منطقه پیشرفت خوبی داشته ایم افزود: آنچه به عنوان اولین سیاست در دولت تدبیر و امید تأکید شده بحث کیفیت و فناوری، کاربردی کردن حوزه پژوهش و ارتباط با صنعت و نیازهای کشور می باشد.
وی با اشاره به درگیر کردن مجموعه دانشگاه با نیازهای کشور تصریح کرد: سیاستی که اتخاذ شده حرکت ظرفیت و توانمندی دانشگاه ها به سوی تقاضا و نیازمندی های کشور و هدایت نیازهای کشور به سمت دانشگاه هاست.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم مهم ترین بحث در این خصوص را ساماندهی، پایش و آمایش در حوزه پژوهش و فناوری و ایجاد ارتباط تنگاتنگ بین دانشگاه ها و مجموعه نیازهای کشور ذکر کرد و گفت: با توجه به اهمیت بحث هماهنگی بین دستگاه های مرتبط، کارگروهی بین وزارت علوم و معاونت علمی رئیس جمهور با هدف ایجاد هم افزایی و جلوگیری از موازی کاری  ایجاد شد و خروجی این کارگروه اصلاح آیین نامه مربوط به شرکتهای دانش بینان بوده است.
وی با اشاره به برگزاری جلساتی بین وزارت علوم، وزارت بهداشت و معاونت علمی رئیس جمهور در جهت هم افزایی و استفاده از توانمندی این 3 دستگاه خاطر نشان کرد: خروجی این جلسات تدوین اساسنامه تشکیل آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز می باشد که منابع مالی آن با حداقل 15 میلیارد تومان  تأمین اعتبار شده که تا 30 میلیارد تومان قابل افزایش است و پس از ابلاغ اساسنامه به مرحله اجرایی خواهد رسید.
دکتر احمدی درخصوص هماهنگی بین وزارت علوم و دستگاه¬های صنعتی و اجرایی گفت: توافق¬ها و پروژه¬های مشترک کلان این دستگاه¬ها برای واگذاری به دانشگاهها مشخص شده، یعنی علاوه بر طرحهای کلان شورای عتف، مجموعه طرحهای کلان دیگر تخصصی با دستگاهها نیز انجام می شود که در سال آینده به صورت دوره¬ای ابلاغ خواهد شد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به  آیین نامه معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان گفت: این آیین نامه برای تقویت و حمایت شرکت های دانش بنیان به امضای وزرای علوم و اقتصاد رسیده و ابلاغ شده است.
وی اظهار داشت: در جلساتی که با بانک های دولتی و غیر دولتی داشتیم ، مقرر شد زمینه ای فراهم شود که وزارتخانه از منابع مالی بانک ها استفاده کند و کمک به شرکتهای دانش بنیان علاوه بر صندوق نوآوری و شکوفایی ، از این طریق نیز صورت گیرد .
دکتر احمدی با اشاره به اینکه طرح های کلان ملی در جلسات شورای عتف مورد ارزیابی قرار می گیرند گفت: طرح های کلان ملی توسط کارگروهی از بعد ساختار اجرایی طرح، مجری، کارفرما، موضوع، توانمندی، میزان نیازمندی و ارتباط با دستگاه های اجرایی مورد ارزیابی قرار می گیرند.
وی با بیان اینکه طرح های کلان ملی باید حتما دستگاه متقاضی داشته باشند گفت: از شروط شورای عتف این است که دستگاه متقاضی باید 50 درصد اعتبار مورد نیاز طرح را تأمین نماید تا این که دستگاه های متقاضی دخیل شوند و همکاری و نظارت بیشتری بر طرح داشته باشند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم درخصوص برنامه¬ های وزارتخانه در حوزه پارک ها تصریح کرد: از کارهای اساسی در این حوزه، ترغیب، حمایت و هدایت به سمت صادرات می باشد و طی تفاهم نامه ای که با معاونت علمی رئیس جمهور داشتیم مبلغی برای شرکتهایی که صادرات محصول دارند در نظر گرفته شده  ، و برنامه سال آتی برای افزایش کیفیت و حضور در منطقه برای صادرات مدنظر است.
وی درخصوص حمایت از شرکتهای دانش بنیان و تقویت دانشگاه ها گفت: تفاهم نامه ای با معاونت علمی رئیس جمهور در جهت خرید تجهیزات ساخت شرکت های داخلی منعقد شده که مقرر شد حداقل 40 میلیارد تومان به دانشگاه ها پرداخت شود که تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز را از نمایشگاه تجهیزات که در اردیبهشت ماه سال 93 برگزار می شود خریداری کنند که این مبلغ در سال گذشته 28 میلیارد تومان بوده است.
دکتر احمدی در خاتمه  اظهار داشت: نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی 7 الی 11 اردیبهشت ماه سال آینده  با حضور شرکت های سازنده تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل برگزار می شود.