معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از افزایش سهم ایران در تولید علم جهانی خبر داد

۲۵ تیر ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۵ کد : ۱۴۴۰۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۱۸
دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سهم ایران در تولید مقالات علمی جهان در شش ماهه نخست سال 2014، 1.62 درصد بوده است، گفت: سهم جمهوری اسلامی ایران در تول...
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از افزایش سهم ایران در تولید علم جهانی خبر داد
دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سهم ایران در تولید مقالات علمی جهان در شش ماهه نخست سال 2014، 1.62 درصد بوده است، گفت: سهم جمهوری اسلامی ایران در تولید علم جهان نسبت به سال های 2012 و 2013 افزایش یافته است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی در نشست خبری تشریح عملکرد 10 ماهه معاونت پژوهشی وزارت علوم در دولت یازدهم اظهار داشت:‌ سهم ایران از تولید علم در دنیا در سال 2000 ، 13 صدم درصد، 2001 ، 16 صدم درصد، 2002، 21 صدم درصد، 2003 ، 28 صدم درصد، 2004، 34 صدم درصد، 2005، 43 صدم درصد، 2006، 54 صدم درصد، 2007،  73 صدم درصد، 2008، 90 صدم درصد، 2009، 1.1 درصد، 2010، 1.12 درصد، 2011، 1.38 درصد، 2012، 1.39 درصد، 2013، 1.39 درصد و 2014 تا امروز 1.69 درصد بوده است که امکان تغییر آن تا پایان سال میلادی وجود دارد.
وی درخصوص تعداد ارجاعات به مقاله دانشمندان ایرانی افزود: تعداد ارجاع به مقاله نیز از سال 2000 تا سال 2013 به ترتیب 1.65 درصد، 2.09 درصد، 2.09 درصد، 2.31 درصد، 2.44 درصد، 2.61 درصد، 3.04 درصد، 3.11 درصد، 3.48 درصد، 3.99 درصد، 4.39 درصد، 4.69 درصد، 5.97 درصد و 7.93 است که خوشبختانه شاهد رشد خوبی در ارجاع به مقالات بخصوص در سال 2013 هستیم و رقم ارجاعات در سال 2014 نیز هنوز استخراج نشده است.
 معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم رتبه علمی ایران در سه سال متوالی از 2010 تا 2012 در پایگاه استنادی ISI را 20 و در پایگاه استنادی اسکوپوس، 17 اعلام کرد و افزود: از بین دانشمندانی که سالانه توسط ISI معرفی می‌شوند امسال، 10 نفر از آنها اساتید و متخصصان ایرانی هستند که حدود 4 نفر از این تعداد از شهرستانها هستند.
وی از برنامه‌های اصلی وزارت علوم و حوزه پژوهش را ارتقای کیفیت دانست و تصریح کرد: در حال حاضر میانگین ارجاع به مقالات بر اساس استانداردهای بین‌المللی 14 است که ما با این رتبه هنوز فاصله داریم ولی از لحاظ تولید مقالات در وضعیت مطلوبی قرار داریم، اما باید در زمینه ارجاعات نیز در جهت نزدیک شدن به استانداردهای بین‌المللی حرکت کنیم.
دکتر احمدی با بیان اینکه در سه حوزه اساسی نیروی انسانی، زیرساخت و تشکیلات و ساختار قوانین و مقررات، برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی را شروع کرده‌ایم،‌ گفت:‌ در حوزه ساختار و قوانین، با توجه به اسناد بالادستی قوی و اسناد خوبی که در این زمینه وجود دارد متأسفانه برخی از آنها به لحاظ اختلافاتی که در دوره قبل بین دستگاه‌های اجرایی وجود داشت عملیاتی نشده بودند.
دبیر کل شورای عالی عتف با اشاره به اجرایی نشدن برخی از قوانین مانند قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان افزود: در این راستا اولین اقدام وزارت علوم و دولت تدبیر و امید تعامل با دستگاه‌ها برای استفاده از ظرفیت آنها و ایجاد کارگروهی میان وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری جهت همگرایی و انسجام در فعالیت‌ها و پرهیز از موازی‌ کاری بود که طی آن کارگروه صدور مجوز برای شرکت‌های دانش بنیان ایجاد و فعالیت خود را آغاز کرد و در کنار این امر تعدادی از پارکها و مراکز برای تسریع در این اقدام به عنوان کارگزار معرفی شدند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، به مشکلات صندوق‌های پژوهش و فناوری اشاره کرد و اظهار داشت: 18 صندوق پژوهش و فناوری داریم که این صندوق‌ها فعال نبودند و نیاز به تقویت داشتند و با بررسی مشکلات این صندوق‌ها درصدد هستیم تا با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی اقدام به فعال سازی این صندوق‌ها کنیم و حوزه فعالیت آنها را وسیع تر کنیم.
وی با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه معافیت‌های مالیاتی که به امضای وزرای علوم و اقتصاد رسیده گفت:  این امر در فعال کردن شرکت‌های دانش‌بنیان و سوق دادن آنها به سمتی که ضریب امید در بین آنها تقویت شود کمک می‌کند.
دکتر احمدی با بیان اینکه بررسی کیفیت و نظارت بر پارک‌ها و مراکز رشد یکی دیگر از برنامه های اصلی این معاونت است، گفت: 33 پارک علم و فناوری، 150 مرکز رشد و حدود 3هزار و 300 شرکت دانش بنیان داشتیم که حدود 7 مرکز رشد نیز از زمان حضور بنده مجوز فعالیت گرفته‌اند و طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار شد تا از لحاظ کیفیت فعالیت آنها بررسی شود و تیم های اجرایی و نظارتی نیز برای شناسایی نقاط ضعف و قوت آنها اعزام شدند. در سال گذشته 15 میلیارد تومان بر اساس استانداردها، شاخص‌های فعالیت ها و گزارشاتی که تیم های نظارتی داده بودند میان پارک‌های علم فناوری تقسیم شد.
وی ادامه داد: یکی از کارهای اساسی دیگر که برای پارک‌ها انجام شد، تشویق برای صادرات کالا بود که در این رابطه تفاهم‌نامه ای بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری تنظیم شد و مبلغی برای تشویق صادرات کالا به خارج از کشور در نظر گرفته شد و امیدواریم با برنامه ریزی های انجام شده در زمینه صادرات کالا، حضوری فعال در منطقه داشته باشیم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به راه‌اندازی دفاتر انتقال فناوری به صورت پایلوت در دانشگاه صنعتی شریف، علم و صنعت ایران و صنعتی اصفهان تصریح کرد: با وجود آنکه اساتید و دانشگاهیان تحقیقات فراوانی انجام می‌دهند اما تجربه تجاری‌سازی ندارند که در این راستا دفاتر انتقال فناوری در جهت حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم (کارآفرین) شکل می‌گیرد.
 وی یادآور شد: در راستای ارتباط با صنعت، قراردادهایی با دستگاه‌های اجرایی چون وزارت دفاع، سپاه، وزارت نفت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اواخر سال گذشته تا ابتدای سال جاری منعقد شده است و در نظر است قراردادی نیز با وزارت صنعت، معدن و تجارت به زودی منعقد شود.
دکتر احمدی ایجاد پروژه‌های مشترک بین دانشگاه و صنعت، ایجاد فرصت مطالعاتی برای اساتید و دانشجویان دکتری در صنعت و حمایت از پایان‌نامه‌های مرتبط با صنعت را از مفاد این تفاهم‌نامه‌ها ذکر کرد و افزود: یکی از برنامه‌های اساسی ما راه‌اندازی کریدورهای علم و فناوری به خصوص در شهر تهران است که مقدمات آن فراهم شده و  امیدواریم در آینده نزدیک عملیاتی شود.
وی از برنامه افزایش سهم اعتبارات پژوهشی در دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: تاکنون اعتبارات پژوهشی دانشگاه‌ها بین 3 تا 8 درصد بودجه دانشگاه بوده است که در نظر است طبق مصوبه‌ای که با همکاری دفتر هیأت امنا انجام شده این ردیف در سال جاری حداقل به 15 درصد ارتقا یابد.
 معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم  همچنین از اعطای اعتبار 40 میلیارد تومانی به صورت تسهیلات وام جهت حمایت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان دکتری خبر داد و اظهار داشت: بر این اساس افرادی که پایان‌نامه‌ها و رساله‌های آنها جزو اولویت‌های پژوهشی وزارت علوم، نقشه جامع علمی کشور و برنامه پنج ساله دانشگاه باشد از تسهیلات بیشتری برخوردار خواهند شد.
وی افزود: این وام به صورت ماهانه و یا هر دو ماه یک بار پس از تصویب رساله دانشجویان دکتری در اختیارشان قرار می‌گیرد و امید است پس از ابلاغ آیین نامه از ابتدای مهر ماه سال جاری توسط صندوق رفاه دانشجویان توزیع شود.
دبیر کل شورای عالی عتف همچنین با اشاره به افزایش فرصت مطالعاتی خارج از کشور برای دانشجویان دکتری در سال جاری یادآور شد: در سال گذشته این فرصت به کمتر از 100 نفر از دانشجویان تعلق می‌گرفت که زمان آن نیز بین 3 تا 6 ماه بود اما در حال حاضر این فرصت مطالعاتی به 800 نفر از دانشجویان دکتری و در فاصله زمانی 6 تا 9 ماه تعلق می‌گیرد.
وی همچنین با اشاره به ارزیابی آخرین وضعیت 47 طرح کلان ملی با تاکید بر اینکه نتایج ارزیابی‌های صورت گرفته در اولین جلسه شورای عتف مورد بررسی قرار می‌گیرد، ادامه داد: با اینکه قرار بود 2 هزار و 400 میلیارد تومان برای 47 طرح کلان اختصاص یابد اما تاکنون بین 70 تا 80 میلیارد تومان از اعتبار طرح‌های کلان پرداخت شده است.
به گفته دکتر احمدی تا کنون چند دستگاه اجرایی جهت حمایت از طرح‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که در حال حاضر 13 طرح قرار است به طور رسمی توسط دستگاه‌های متقاضی مورد حمایت قرار گیرد.
وی در خصوص تسهیلات صورت گرفته در بحث تجهیزات آزمایشگاهی گفت: در این راستا در سال گذشته کالاهایی که از محل اعتبار ارزی خریداری شده اما در گمرک باقیمانده بودند ترخیص شدند و در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفتند.
معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم  افزود: یکی از کارهایی که برای ساماندهی تجهیزات آزمایشگاهی انجام شد این بود که شبکه اشتراکی را بین دانشگاه‌ها (شاعا) فعال کردیم و قرار است دانشگاه‌ها در قالب این شبکه خدمات و ظرفیت‌های خود را اعلام کنند و به دستگاه‌های متقاضی سرویس دهند.
وی  با بیان اینکه در سال 92 با قطع بیش از 70 درصد پایگاه‌های اطلاعاتی به دلیل تحریم‌ها و مشکلات مالی مواجه بودیم، تصریح کرد: در این زمینه با اقدامات صورت گرفته توانستیم برخی از بدهی‌ها را پرداخت کنیم که در حال حاضر تعدادی از پایگاه‌ها وصل شده‌اند و برخی دیگر در دست فعال شدن هستند.
دکتر احمدی به تحصیل 44 درصد دانشگاهیان کشور در حوزه علوم انسانی اشاره کرد و گفت:‌ در این راستا جهت حمایت از حوزه پژوهشی علوم انسانی جلسات متعددی برگزار و چالش‌های موجود در این حوزه مورد بررسی قرار گرفت تا در آینده بتوانیم یک ارتباط نسبی بین مجموعه‌های متقاضی و جامعه علمی حوزه علوم انسانی برقرار کنیم.
وی در خاتمه از بازنگری حوزه پژوهشی آئین‌نامه ارتقا خبر داد و گفت: به حوزه پژوهش در آئین‌نامه ارتقاء توجه لازم نشده بود و بر این اساس نظرات مجموعه های دانشگاهها، پژوهشگاه ها و مراکز فناوری دریافت شده و به زودی جمع‌بندی در این زمینه صورت خواهد گرفت و اصلاحات لازم پس از تایید در آئین‌نامه ارتقا لحاظ خواهد شد.