معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از آغاز اجرای برنامه های ملی حوزه پژوهش قرآنی در کارگروه توسعه پژوهش قرآنی خبر داد

۲۷ آبان ۱۳۹۳ | ۱۱:۱۰ کد : ۱۴۳۹۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۲۷
​ پنجمین نشست کارگروه توسعه پژوهش قرآنی به ریاست معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور حجت الاسلام عماد معاون پژوهشی حوزه های علمیه، برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم...
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از آغاز اجرای برنامه های ملی حوزه پژوهش قرآنی در کارگروه توسعه پژوهش قرآنی خبر داد
پنجمین نشست کارگروه توسعه پژوهش قرآنی به ریاست معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور حجت الاسلام عماد معاون پژوهشی حوزه های علمیه، برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی رئیس کارگروه توسعه پژوهش قرآنی در این نشست از تصویب سازوکار اجرای برنامه های ملی حوزه پژوهش قرآنی خبر داد.
وی با اشاره به بررسی پیش نویس سازوکار راهبری کلان برنامه های ملی حوزه پژوهش قرآنی و تصویب آن گفت: با تصویب و ابلاغ 9 کلان برنامه ملی حوزه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در کمیسیون، رؤسای کارگروه های تخصصی و رئیس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور ملزم به پیگیری اجرای برنامه ها و ارائه گزارش به کمیسیون شده اند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تصریح کرد: در این راستا کارگروه توسعه پژوهش قرآنی برای عملیاتی شدن برنامه های پژوهشی با بررسی و تصویب سازوکار اجرایی مشخص در نظر دارد با تدوین سبد پروژه ای دقیق برای هر برنامه ملی و ترسیم نگاشت نهادی آن اجرای برنامه ها را به شکل علمی پیگیری کند.
دبیر شورای عالی عتف با اشاره به شباهت برنامه های ملی حوزه پژوهش و آموزش عالی قرآنی به برنامه های ملی شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری، تجربه دانشی و اجرایی این شورا را پشتوانه ای مهم و مؤثر دانست که در تدوین سازوکار اجرای برنامه ها مورد استفاده قرار گرفته است.
وی در ادامه افزود: برنامه ملی استقرار سامانه هوشمند مدیریت دانش قرآنی، برنامه ملی توسعه مطالعات نظام سازی قرآنی، برنامه ملی توسعه مطالعات فرهنگ سازی و مدیریت امور قرآنی کشور و برنامه ملی گفتمان سازی ادبیات توسعه فرهنگ قرآنی در حوزه تخصصی، چهار کلان برنامه ملی در حوزه پژوهش هستند که برای هر یک از آن ها یک کمیته راهبری با هدف تأمین پشتوانه دانشی تدوین پروژه ها متشکل از متخصصان و اساتید برجسته تشکیل خواهد شد که این کمیته ها ماموریت دارند در جلسات متعدد میز اندیشه، نسخه اولیه و تفصیلی ریزپروژه ها را تدوین و الزامات لازم برای اجرا را تعیین کنند.
عضو کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور در ادامه اظهار داشت: در راستای تحقق کامل برنامه های ملی و به منظور هدایت، هماهنگی، هم افزایی و ترسیم نقشه جامع اجرای کلان برنامه های ملی و نظارت عالی بر فعالیت ها و عملکرد کمیته های راهبری، شورای هماهنگی متشکل از رؤسای کمیته های راهبری با مسئولیت دبیر کمیسیون به عنوان ساختار بالادست کمیته های راهبری تشکیل خواهد شد.
دکتر احمدی در خاتمه با تأکید بر مبنای علمی و اجرایی روش اتخاذ شده در دبیرخانه کمیسیون برای تحقق برنامه های ملی و تخصیص عالمانه و عادلانه اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی، با درخواست از رؤسای کمیته های راهبری برای تشکیل منسجم جلسات کمیته ها، روش اتخاذ شده را الگویی مناسب برای دیگر بخش های نظام توسعه فرهنگ قرآنی و بخش های پژوهشی در تخصیص اعتبارات دانست که در صورت اجرای صحیح می تواند زمینه ارتقا و اعتلای علمی این بخش ها را فراهم آورد.