معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم: پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور ادامه دارد

۲۷ فروردین ۱۳۹۳ | ۰۹:۵۹ کد : ۱۴۳۷۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۱۹۰
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: پذیرش دانشجویان دوره دکتری پژوهش محور از طریق شرکت در آزمون نیمه متمرکز، مصاحبه و بررسی سوابق پژوهشی ادامه دارد و ظرفیت این دوره ها به سازمان سنجش ...
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم: پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور ادامه دارد
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: پذیرش دانشجویان دوره دکتری پژوهش محور از طریق شرکت در آزمون نیمه متمرکز، مصاحبه و بررسی سوابق پژوهشی ادامه دارد و ظرفیت این دوره ها به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی با بیان اینکه پذیرش دوره دکتری به دو شیوه دکتری پژوهش محور و دکتری آموزشی -پژوهشی صورت می گیرد که تفاوت این دوشیوه در ماهیت پایان نامه تحصیلی است  افزود: تعداد واحدهای درسی دوره دکتری پژوهش محور کمتر است و دانشگاه یا پژوهشگاه محل تحصیل دانشجو باید برای انجام طرح های تحقیقاتی بخش صنعت با دستگاه های اجرایی قرارداد منعقد و آن را به وزارت علوم اعلام کند .
وی افزایش ارتباط دانشگاه ها با صنعت و دستگاه های متقاضی تحقیق را از اهداف دوره دکتری پژوهش محور اعلام کرد و گفت: در هردو شیوه دکتری پژوهش محور و دکتری آموزشی پژوهشی باید متقاضیان در آزمون نیمه متمرکز شرکت کنند و سوابق تحصیلی و مصاحبه دانشگاه نیز در قبولی دانشجو نقش دارد.
دکتر احمدی تصریح کرد: در سال های اخیر این امکان وجود داشت تا متقاضیان در سامانه ای در زیر مجموعه سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ثبت نام و پس از انجام مصاحبه و ارائه سوابق تحصیلی، بدون شرکت در آزمون دکتری به دانشگاهها معرفی شوند.
وی افزود : این موضوع در اجرا با برخی مشکلات مواجه شد و استادان هم از فقدان سوابق علمی لازم برخی از معرفی شدگان برای تحصیل رضایت نداشتند، لذا وزارت علوم تصمیم گرفت پذیرش از طریق این سامانه را لغو کند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اظهار داشت: طرح ساماندهی پروژه های تحقیقاتی و پایان نامه های تحصیلی در وزارت علوم در حال انجام است که براساس آن هرکدام از اعضای هیئت علمی یک طرح تحقیقاتی کلان پنج ساله به دانشگاه ارائه می کند و پس از تصویب این طرح در دانشگاه، دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی در راستای انجام این طرح ها پذیرش و وزارت علوم نیز حمایت های لازم را ارائه می دهد.
دکتر احمدی با اشاره به اینکه آن دسته از اعضای هیئت علمی که طرح آنها به تصویب می رسد می توانند راهنمایی دانشجویان بیشتری را برعهده بگیرند تصریح کرد: دانشگاه ها و اعضای هیئت علمی می توانند پروژه ها و پایان نامه های تحصیلی را از میان طرح های کلان نیز انتخاب کنند که هم حمایت مالی بیشتری دارند و هم نقش دانشگاه در کمک به بخش صنعت بیشتر است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در خاتمه تاکید کرد : اگر اعضای هیئت علمی در یک طرح صنعتی مهم نقش داشته باشند، در ارتقای علمی امتیاز بیشتری کسب خواهند کرد و علاوه بر علوم فنی و مهندسی و علوم پایه، در علوم انسانی و هنر نیز زمینه انجام تحقیقات اساسی برای رفع نیازهای دستگاه ها و سازمان های مختلف و رفع ناهنجاری ها و مشکلات جامعه وجود دارد.