معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد: شناسایی نیازهای صنعت و جامعه باید در اولویت برنامه‌های پژوهشی دانشگاه‌ها باشد

۱۸ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۷ کد : ۱۴۳۵۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۳۵
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد با انتقاد از ناکارآمدی بسیاری از پژوهش‌های دانشگاهی، تأکید کرد: شناسایی نیازهای صنعت و جامعه باید در اولویت برنامه‌های پژوهشی دانشگاه‌ها باشد تا بر اساس آن بتواند برای...
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد: شناسایی نیازهای صنعت و جامعه باید در اولویت برنامه‌های پژوهشی دانشگاه‌ها باشد
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد با انتقاد از ناکارآمدی بسیاری از پژوهش‌های دانشگاهی، تأکید کرد: شناسایی نیازهای صنعت و جامعه باید در اولویت برنامه‌های پژوهشی دانشگاه‌ها باشد تا بر اساس آن بتواند برای  استفاده هرچه بهتر و مفیدتر از توانمندی‌های علمی و تحقیقاتی خود برنامه‌ریزی کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،دکتر محمد مهدی لطفی با تاکید بر جهت‌دار و اولویت‌دار شدن مجموعه فعالیت‌های پژوهشی تصریح کرد: اگر بتوانیم فعالیت‌ها را در راستای مجموعه‌ای از مسئله‌هایی که دانشگاه می‌تواند در آنها نقش داشته باشد هدفمند کنیم قطعا کار موثری انجام خواهد شد.
وی اظهار کرد: مجموعه‌های حوزه پژوهشی دانشگاه هم اکنون به صورت جزیزه‌ای عمل می‌کنند و  لازم است یک ارتباط درست و اساسی بین صنعت، جامعه، پژوهشکده‌ها و حوزه‌های فناوری و اجرایی برقرار شود.
وی با اشاره به اینکه ارتباط با صنعت و جامعه ماموریت فرد به فرد ماست گفت: باید بررسی کنیم ببینیم چه تعاملی می‌توانیم بین دانشگاه و عناصر جامعه برقرار کنیم  و شرط اساسی برای برقراری این تعامل سازنده، همدلی و همزبانی میان دانشگاه و جامعه است.
وی تصریح کرد:‌ یکی از خدماتی که دانشگاه می‌تواند به جامعه ارائه دهد ورود در حوزه فناوری و نوآوری است و باید تمرکز جدی روی این بحث داشته باشیم.
دکتر لطفی تاکید کرد: دانشگاه باید با آینده‌ پژوهی، شناسایی  صحیح مسایل و مشکلات جامعه و رصد کردن فنآوری‌های نوین، به فعالیت‌های خود در زمینه‌های علمی و تحقیقاتی جهت دهد.