معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم بر ضرورت توجه به نقش دیپلماسی قطب های علمی تاکید کرد

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۶:۲۹ کد : ۱۴۳۳۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۵۲
دکتروحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر ضرورت توجه به نقش دیپلماسی علمی در دوره جدید و چهارم فعالیت این قطب ها و برنامه ششم توسعه تاکید کرد و گفت: مغفول ماندن این نقش یکی...
معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم بر ضرورت توجه به نقش دیپلماسی قطب های علمی تاکید کرد
دکتروحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر ضرورت توجه به نقش دیپلماسی علمی در دوره جدید و چهارم فعالیت این قطب ها و برنامه ششم توسعه تاکید کرد و گفت: مغفول ماندن این نقش یکی ازچالش های حوزه علم و فناوری کشوراست .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتراحمدی درآیین آغازبکار سومین همایش سراسری قطب های علمی دردانشگاه اصفهان با بیان اینکه جامعه قطب های علمی قوی ترین مجموعه علمی کشوراست، افزود: اکنون درپایان دوره سوم و آغاز دوره چهارم فعالیت این قطب ها قرارداریم و دراین دوره رویکرد به عرصه بین المللی در ماموریت های جدید قطب های علمی مورد توجه قراردارد.
دکتراحمدی با اشاره به اینکه از این جامعه نخبه انتظاراتی خاص وجود دارد، گفت: لازم است با بررسی علمی عمیق و با بکارگیری مفاهیم، نگرش ها و مدیریت نو ، نقش ها و برنامه های قطب های علمی در جهت توسعه پایدار کشور تعریف و تبیین شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، بااشاره به فعالیت نهادها و مراکز متعدد درحوزه علوم و فناوری برضرورت مرزبندی مشخص بین قطب های علمی، پژوهشکده ها، انجمن های علمی، بنیاد نخبگان و فرهنگستان ها تاکید کرد .
دکتراحمدی باتاکید براستفاده حداکثری از توان قطب های علمی در راستای اهداف کلان نظام جمهوری اسلامی ایران و حل چالش های عمده کشور، اظهارکرد: دو امر اساسی نقش آفرینی درارائه برنامه های عملیاتی و راهبردی سیاست های کلی علمی و فناوری و تدوین ماموریت های برنامه ششم توسعه و جایگاه علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان باید توسط قطب ها در زمان حاضر صورت گیرد.
معاون وزیرعلوم همچنین با اشاره به فعالیت یک هزار مرکز پژوهشی، یک هزار نشریه علمی، بیش از 150 انجمن علمی، 154 قطب علمی ، 115 دانشگاه دولتی، بیش از 150 مرکز رشد و 36 پارک علم و فناوری درکشور، گفت: نقش آفرینان این منظومه علمی کشور باید بتوانند باهم هم افزایی داشته باشند.