معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم : اختصاص یک درصد اعتبار بودجه های پژوهشی از طریق سازمان های اجرایی، تبدیل به قانون دائمی شد

۳۰ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۷:۱۸ کد : ۱۴۳۱۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۹۶
نشست مشترک معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیئت همراه با رییس و معاونان دانشگاه مازندران در محل این دانشگاه برگزار شد. ...
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم : اختصاص یک درصد اعتبار بودجه های پژوهشی از طریق سازمان های اجرایی، تبدیل به قانون دائمی شد
        نشست مشترک معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیئت همراه با رییس و معاونان دانشگاه مازندران در محل این دانشگاه برگزار شد.
       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور خود در دانشگاه مازندران گفت: خوشبختانه جامعه دانشگاهی از ظرفیت بسیار بالایی در زمینه های پژوهشی و فناوری برخوردار است.
       وی با اشاره به این مطلب که کمتر از 5 درصد اعتبارات دانشگاهی صرف پژوهش شده و سهم فناوری هم از اعتبارات دانشگاهی، محدود می باشد ، خاطر نشان کرد: خوشبختانه با تلاش هایی که صورت گرفته، اختصاص یک درصد اعتبار بودجه های پژوهشی از طریق سازمان های اجرایی، تبدیل به قانون دائمی شد و دستگاه های اجرایی ملزم به اجرای آن می باشند.
       دکتر احمدی با اشاره به این که پیشنهاد ما 3 درصد بود و کل اعتبارات دستگاه ها را شامل می شد، افزود: این مهم صرفا اعتبارات هزینه ای را شامل خواهد شد و اجباری هم است و دستگاه ها ملزم به اجرای آن هستند و خوشبختانه در شورای عالی عتف در دو جلسه اخیر کمیسیون دایمی، آیین نامه اجرایی آن نیز تنظیم شد .
       معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سپس به فعالیت های در شرف انجام این وزارت پرداخت و گفت: در حوزه های مختلف از مهم ترین برنامه های در دست اقدام، بحث ساماندهی زیرساخت ها نظیر آزمایشگاه ها، بحث مرجع و توسعه شبکه شاعا، ساماندهی سامانه، تعمیرات، خدمات، ایمنی و استاندارد کردن آزمایشگاه ها‌ و ساماندهی قوانین  را در دستور کار داریم.
       وی در ادامه به تاکید وزیر علوم به تخصیص حداقل 15درصد اعتبارات دانشگاه ها برای امور تحقیقاتی، فناوری و پژوهشی اذعان کرد و با اشاره به احیا کردن کارگروه مستقل آموزش، تحقیقات و فناوری گفت: برای توسعه زیرساخت شبکه علمی کشور و افزایش پهنای باند نشست های مشترکی را با وزارت ارتباطات برگزار کردیم و بزودی تفاهم نامه ای را در این خصوص به امضا خواهیم رساند
      دکتر احمدی در پایان ضمن تاکید بر کاربردی شدن علوم انسانی گفت: مراکز رشد می بایست در حوزه علوم انسانی نیز مجوز بگیرند و در این خصوص فعال و کاربردی عمل کنند.
گفتنی است در این دیدار، دکتر پیری مدیرکل دفتر فناوری وزارت علوم و دکتر خوش قلب مشاور و رییس دفتر معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم نیز حضور داشتند .