معاون اداری مالی وزیر علوم در مراسم افتتاحیه خوابگاه دانشجویی: پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی نقش مهمی در تولید و رشدعلمی کشور دارند

۳۱ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۶ کد : ۱۴۲۷۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۱۹
مراسم افتتاح خوابگاه دانشجویی پژوهشگاه مواد و انرژی در استان البرز با حضور محمدحسین امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع انسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ...
معاون اداری مالی وزیر علوم در مراسم افتتاحیه خوابگاه دانشجویی: پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی نقش مهمی در تولید و رشدعلمی کشور دارند
مراسم افتتاح خوابگاه دانشجویی پژوهشگاه مواد و انرژی در استان البرز با حضور محمدحسین امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع انسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع انسانی وزارت علوم  در مراسم افتتاحیه خوابگاه دانشجویی  پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: باید شرایطی فراهم کنیم که دانشجویان بدون دغدغه ذهنی، تنها به فکر تحقیق و پژوهش باشند.
دکتر امید در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: بر اساس دستورالعمل‌ها و سیاست‌گذاری‌های وزارت علوم، امسال یکی از مهم ترین اولویت‌های این وزارتخانه حمایت از مراکز پژوهشی و پژوهشگاه‌ها است.
وی افزود: در حال حاضر یکی از مهم ترین نیازهای پژوهشگاه‌ها و به طور کلی پژوهش در کشورمان، کمبود اعتبارات و بودجه است، البته امسال تلاش کردیم تا حدودی بودجه پژوهش در وزارت علوم افزایش یابد و این روند در سال‌های آینده با سیاست دولت با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود.
وی بیان داشت: در بودجه سال جاری میانگین رشد بودجه پژوهشگاه‌های وزارت علوم از میانگین رشد بودجه دانشگاه‌ها بیشتر شده و تلاش داریم تا با حمایت دولت در سال‌های آینده بودجه پژوهش در وزارت علوم ارتقا یابد.
دکتر امید گفت: برای تحقیق این مهم باید ظرفیت‌های موجود را افزایش داده و به عنوان نمونه از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری خارجی در بحث پژوهش استفاده کنیم.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع انسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه باید شرایطی فراهم کنیم که دانشجویان بدون دغدغه ذهنی، تنها به فکر تحقیق و پژوهش باشند، گفت: برای تربیت صحیح پژوهشگران در محیط‌های دانشگاهی و پژوهشی، باید حداقل امکانات برای دانشجویان فراهم باشد تا آنها دغدغه ذهنی زیادی نداشته باشند.
وی ادامه داد: احداث خوابگاه در حاشیه پژوهشگاه‌ها در این راستا انجام می‌شود و امیدواریم با افزایش بودجه‌های دولتی و همچنین ورود بخش خصوصی و حتی خیرین، بتوانیم امکانات لازم را برای پژوهشگاه‌ها به ویژه در حوزه امکانات رفاهی، فراهم کنیم.
دکترامید با اشاره به حمایت ویژه این وزارتخانه از مراکز پژو هشی و تحقیقاتی کشور گفت: پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی نقش مهمی در تولید و رشدعلمی کشور دارند و بنا نیست این مراکز حالت آموزشی داشته باشند، بلکه وظیفه آنها حرکت در مسیر تولید و رشد علمی کشوراست.
دکتر امید ضمن تقدیر از حرکت اعضای هیئت علمی و کارکنان خیر پژوهشگاه مواد و انرژی افزود: خیرین نقش بسیاری در توسعه حوزه دانشگاه ها دارند و برای جلب مشارکت های خیرین تاسیس بنیاد خیرین دانشگاهها راه اندازی کرده ایم که این مجموعه در بسیاری از دانشگاه ها و مراکزعلمی راه اندازی شده و تا آخرسال نیزدربقیه دانشگاهها راه اندازی می شود.
وی با بیان اینکه وزارت علوم ، توسعه ، نوسازی و بازسازی مراکز پژوهشی و علمی کشور را در برنامه دارد اظهار داشت : یکی از راههای تامین هزینه های این برنامه استفاده از روش فینانس با شرکت های و موسسات علمی معتبر خارجی است که در حال پیگیری است و دیگری استفاده از ارز تامینی ازسوی موسسات مالی و اعتباری داخلی برای بازسازی و نوسازی ازمایشگاه ها ، مراکز علمی و پژوهشی است .