معاون اداری مالی وزارت علوم از واگذاری برخی ازاختیارات وزارت علوم به مناطق جدید دانشگاهی خبر داد

۰۶ آبان ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۰ کد : ۱۴۲۷۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۵۱
دکتر محمدحسین امید معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از واگذاری برخی اختیارات وزارت علوم به مناطق جدید دانشگاهی خبر داد و گفت: برخی اختیارات وزارتخانه مانند اصلاح و اجرای آیین‌نامه‌ها به دانش...
معاون اداری مالی وزارت علوم از واگذاری برخی ازاختیارات وزارت علوم به مناطق جدید دانشگاهی خبر داد
دکتر محمدحسین امید معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از واگذاری برخی اختیارات وزارت علوم به مناطق جدید دانشگاهی خبر داد و گفت: برخی اختیارات وزارتخانه مانند اصلاح و اجرای آیین‌نامه‌ها به دانشگاهها واگذار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر امید در دومین نشست مدیران کل امور اداری دانشگاه‌های تهران که در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد تشکیل شورای مرکزی دانشگاه‌ها را جزو تکالیف وزارت علوم دانست و اظهار داشت: در قانون آمده که شورای مرکزی برای هماهنگی امور هیئت امنا باید تشکیل جلسه دهد و چندی پیش بحث تشکیل شورا مجدداً مطرح و مقرر شد رؤسای دانشگاه‌ها تشکیل کارگروه بدهند که هر کارگروه یک رئیس داشته و رئیس آن، عضو شورا باشد.
وی افزود: اهمیت کارگروه‌ها زمانی بیشتر می‌شود که شورا شکل گرفته و نقش تصمیم‌گیری و هماهنگی داشته باشد.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به کارگروه شکل گرفته تحت عنوان منطقه یک تصریح کرد: در آینده هیئت امنا هر تصمیمی بخواهند درباره مسائل اداری بگیرند ابتدا باید در کارگروه مطرح و بحث شده باشد و آن زمان است که اهمیت کار بهتر معلوم می‌شود.
وی با بیان اینکه تاکنون مناطق نقش مشورتی داشته‌اند تصریح کرد: در دوره جدید وزارت علوم این کارگروه‌ها نقش تعیین‌کننده و کلیدی پیدا کرده‌اند و نقش مناطق را می‌خواهیم آن‌قدر پررنگ کنیم که حتی تصویب پروژه‌های جدید را هم این کارگروه‌ها تأیید کنند.
دکتر امید افزود : با این عمل اختیارات وزارتخانه بین مناطق توزیع می‌شود و این مناطق به عنوان کارشناسان وزارتخانه تلقی می‌شوند.
وی با ذکر مثالی توضیح داد: مثلاً وقتی سهمیه استخدام به ما می‌دهند برای توزیع عادلانه آن از دانشگاه‌ها اطلاعاتی می‌گیریم اما اطلاعات آن‌ها جامع نیست ومناطق در این زمینه می توانند کمک زیادی به ما کنند.
معاون اداری مالی وزیر علوم با تأکید بر اینکه آئین‌نامه‌ها نیاز به اصلاح و بازنگری دارند گفت: در یک سال اخیر چهار آئین‌نامه را بازنگری کردیم و تاکنون وظیفه اصلاح آئین نامه را یک تیم چندنفره برعهده داشت اما وقتی به مرحله اجرا می‌رسید باز هم نقص‌هایی وجود داشت اما از این پس آئین‌نامه را به مناطق محول می کنیم و نقطه نظرات آن‌ها را دریافت می کنیم، سپس در کارگروهی که رؤسای مناطق هم حضور دارند بررسی می‌شود و این‌گونه کار پخته‌تری شکل می‌گیرد.
وی نقش مناطق در اصلاح و اجرای آیین‌نامه‌ها را مهم دانست و خاطرنشان کرد: اگر بین دانشگاه‌ها هماهنگی باشد می‌توان امتیازات بیشتری برای آموزش عالی گرفت که این به نفع اساتید و دانشجویان است. در این هماهنگی‌ها قصد ما گرفتن اختیارات از دانشگاه‌ها نیست بلکه دادن اختیاراتی از سوی وزارتخانه به آنهاست.
گفتنی است در این نشست که با هدف بررسی مسائل و مشکلات اجرای آیین نامه ها در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد دکتر انسیه خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا(س)، دکتر فرامرز اکرمی مدیرکل امور اداری وزارت علوم و مدیران مالی دانشگاه های تهران حضور داشتند.