معاون آموزشی وزیرعلوم اعلام کرد: کنترل رشد کمی وارتقای کیفی آموزش عالی اولویت وزارت علوم است

۲۷ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۶:۰۶ کد : ۱۴۲۵۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۰۷
معاون آموزشی وزیرعلوم گفت: از تاریخ ششم دی ماه ماه سال جاری که مسئولیت معاونت آموزشی وزارت علوم  را عهده دار شد ه ا م و در اولین روز معارفه خود ، کنترل  رشد کمی، ارتقای کیفی، اقتدار و هماهنگ...
معاون آموزشی وزیرعلوم اعلام کرد: کنترل رشد کمی وارتقای کیفی آموزش عالی اولویت وزارت علوم است
معاون آموزشی وزیرعلوم گفت: از تاریخ ششم دی ماه ماه سال جاری که مسئولیت معاونت آموزشی وزارت علوم  را عهده دار شد ه ا م و در اولین روز معارفه خود ، کنترل  رشد کمی، ارتقای کیفی، اقتدار و هماهنگی را برنامه و اولویت خود قرار دادم .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری با محوریت " ارائه  گزارش عملکرد و اعلام برنامه‌های حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم" گفت: ما تلاش می‌کنیم در جهت تحقق آرمان‌های نظام و اهداف سند چشم انداز و سیاست‌های کلی علم و فناوری که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده کار کنیم و  تمام توان و قدرت را در خدمت نظام آموزش عالی و پیشبرد اهداف دولت تدبیر و امید منظور کنیم.
  وی افزود: در راستای ساماندهی وضعیت آموزش عالی  کشور می بایست با نهادهایی همچون شورای عالی انقلاب فرهنگی ، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هماهنگی داشته باشیم.
وی اظهارداشت: تثبیت و حفظ نقاط قوت  و اصلاح ضعف‌های قبلی از دیگر نکاتی است که به آن توجه  خواهیم کرد و تقویت و توسعه نقش دانشگاهیان در برنامه ریزی‌ها و سیاست‌های کلان آموزش عالی و توجه ویژه به قانون مداری و فراجناحی عمل کردن و بررسی و تصمیم گیری‌های کار‌شناسانه از دیگر برنامه‌های معاونت آموزشی وزارت علوم در دوره جدید است.
 دکتر شریعتی تاکید کرد :بررسی ساماندهی و هماهنگی در نظام پذیرش و توسعه آموزش عالی در هر یک از نظام‌های آموزشی عالی مانند پیام نور آزاد اسلامی ، فنی حرفه ای و علمی -کاربردی ، غیرانتفاعی و موسسات دولتی و غیردولتی از دیگر برنامه‌های ماست.. 
وی در خصوص اهمیت آموزش عالی گفت: در حال حاضر ۱۸۲ مرکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم مشغول فعالیت هستند که از این تعداد ۱۴۰ موسسه آموزشی و ۴۲ موسسه پژوهشی هستند و 10 موسسه غیروابسته به وزارت علوم نیز صرفا فعالیت آموزشی دارند  و به عبارتی به طور میانگین در حدود ۶۰ درصد موسسات آموزش عالی کشور منحصرا فعالیت آموزشی دارند و این نشان می‌دهد حوزه معاونت آموزش عالی یکی از حساسترین بخش های وزارت علوم است.
 
 دکتر شریعتی در ادامه بیان داشت: گفت: ایجاد مناطق ده گانه آموزشی در کل کشور  بر اساس تراکم موسسات آموزش عالی ، بازنگری آیین نامه ها و برنامه های درسی ، رتبه بندی دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور اعم از دولتی و غیردولتی، اصلاح نظام پذیرش دانشجو در تمام زیر نظام‌های آموزش عالی   ، فراهم نمودن تسهیلات جدید برای جذب هیئت علمی در موسسات غیردولتی و واگذاری موضوع بررسی رشته‌های علوم انسانی به شورای تحول علوم انسانی از جمله برنامه‌های  انجام شده معاونت آموزشی وزارت علوم است .
وی در ادامه برنامه‌های وزارت علوم افزود: بررسی جدی ضروری و سریع برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌ها یکی از برنامه‌های ماست که در این راستا به زودی مهلتی را برای بازنگری برنامه‌های آموزشی قدیمی که بیشتر از سی سال از عمرشان می‌گذرد اتخاذ می‌شود .
معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به تدوین برخی آیین نامه‌های آموزشی  جدید گفت: اولویت بخشی به انطباق رشته‌ها با بازار کار، تلاش برای بین المللی کردن دانشگاه‌ها که در اجلاس هفته آینده وزاری علوم غیر متعهد‌ها نیز بررسی می‌شود و برخورد  و مقابله با مصادیق غیرقانونی موسسات آموزش عالی از دیگر برنامه‌های وزارت علوم می‌باشد.
 
وی در خصوص مصوبات تصریح کرد: در پردیس‌های بین المللی دانشگاه‌ها با توجه به اینکه آن‌ها از رسالت خودشان فاصله گرفته‌اند پذیرش دانشجو به صورت آزمون غیرمتمرکز در همه پردیس‌ها به غیر از تهران و صنعتی شریف در کیش آن هم برای یک بار ممنوع شد و  این پردیس ها از مهر ماه ۹۴ طبق برنامه از پیش تعیین شده پذیرش دانشجو خواهند شد و در مهر ماه ۹۵ براساس اساسنامه  خود و شرایط بازنگری شده دانشجو پذیرش می‌کنند.
 
دکتر شریعتی در ادامه بیان داشت:  از سال گذشته مجوز جدیدی  برای موسسات آموزش عالی غیردولتی صادر نمی شود زیرا در سال های گذشته  رشد نامتوازنی در این حوزه اتفاق افتاده است ودر حال حاضر ۳۵۸ موسسه آموزش عالی غیر دولتی  مجوز فعالیت دارند  که از این تعداد ۲۷۵ مورد فقط بین سال‌های ۸۴ تا ۹۲ مجوز گرفته‌اند .
وی افزود: جمعیت دانشجویی حدود ۴۰ درصد  از موسسات آموزش عالی غیر دولتی  زیر ۵۰۰ نفر است و تعداد قابل توجهی از این موسسات مشکلات مالی داشته  و بدهکارند.
معاون آموزش عالی وزارت علوم گفت : سهمی که موسسات غیردولتی به لحاظ تامین نیاز دانشجو دارند چیزی در حدود ده درصد دانشجویان کل کشور است و در بخش تحصیلات تکمیلی نیز حدود سه درصد  دانشجویان در این موسسات هستند.
 وی افزود:  درحال تنظیم آئین نامه‌ای هستیم تا روند جذب هیئت علمی در موسسات آموزش عالی غیر دولتی تسهیل شود که تا پایان سال این آیین نامه نهایی می شود.
 دکتر شریعتی اظهار داشت : از ۴۰۰ نفر از اساتید برجسته  دانشگاهها برای بازنگری برنامه های درسی استفاده می شود  زیرا ما می‌خواهیم از سرمایه‌ها و تجربه های موجود  برای  برنامه ریزی آموزشی استفاده کنیم 
وی اعلام کرد :در جلسه اخیر شورای گسترش آموزش عالی ، لغو پذیرش دانشجو در 5  موسسه آموزش عالی غیر دولتی فاقد استاندارد  به تصویب رسید   و در خصوص  رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد اسلامی تبادل نظر شد. 
 دکتر شریعتی گفت در این جلسه رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی  بررسی شدند  که از میان  ۸۷۲ رشته  که در گذشته فاقد مجوز بودند ۳۴۹ رشته مورد تایید قرار گرفت که ۲۴۱ رشته در مقطع ارشد و ۱۰۸ رشته در مقطع دکتری  قرار داشتند.
وی تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی باید بقیه رشته های  خود را با ضوابط آموزش عالی تطبیق دهند و تا پایان اردیبهشت ۹۴ به وزارت علوم جهت تایید ارسال کنند.
معاون آموزشی وزیر علوم گفت : ۲۳ رشته علوم انسانی مصوب شورای تحول علوم انسانی در شورای گسترش آموزش عالی تنفیذ شد و  ۴۷ رشته در مقطع  کارشناسی ارشد پیام نور و ۴۵ رشته  دوره دکتری و ۳۹ رشته دوره  کارشناسی ارشد  دانشگاههای دولتی نیز به تصویب رسید.
وی بررسی کیفیت  موسسات آموزش عالی  غیر دولتی را از برنامه های شورای گسترش  آموزش عالی دانست و گفت: مجوز پذیرش در 5 موسسه آموزش عالی غیر دولتی و یک پژوهشگاه صفر تعیین شد که این  تصمیم مقدمه‌ای بر لغو امتیازشان است و اگر خودشان را به سطح مطلوب وزارت علوم نرسانند لغو مجوز خواهند شد.
وی افزود: علاوه بر آن احکام کمیسیون‌های زیر مجموعه  شورای گسترش آموزش عالی هم صادر شده و کمیسیون‌ها با ساختار جدید فعالیت خودشان را انجام می‌دهند و  ده گروه تخصصی زیر مجموعه کمیسیون‌های آموزش شورای گسترش تشکیل شد که  ۱۱۰ استاد برجسته کشور در آن حضور دارند.
 معاون آموزشی وزیر علوم به سطح بندی موسسات غیرانتفاعی اشاره کرد و گفت: تا اسفند ماه این سطح بندی انجام می‌شود و در  تمامی موسسات اموزش عالی غیر انتفاعی در پنج سطح متفاوت  طبقه بندی می شوند.
دکتر شریعتی تاکید کرد :توسعه کمی پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های خاص یعنی پیام نور علمی کاربردی و فنی حرفه‌ای تقریبا محدود خواهد شد و بنا نیست دانشگاه‌های خاص به طور رسمی به تحصیلات تکمیلی ورود پیدا کنند .
 وی در خصوص  رشد موسسات آموزش عالی دولتی  در سال های گذشته گفت: در 7سال گذشته و تا سال 1391  تعداد ۵۴ مرکز دانشگاهی دولتی  مجوز گرفتند  که بعضی از آنها به طور مشخص  با عنوان دانشگاه  مجوز دریافت کردند  و  ۴۷ مرکز دانشگاهی  نیز ظرف یک سال  1391 تا 1392مجوز گرفتند. 
 دکترشریعتی در خصوص پردیس دانشگاه‌های گفت: در خصوص پذیرش دانشجو در پردیس‌های بین الملل محدودیتی قائل شدیم زیرا در حال حاضر ۲۱ هزار نفر دانشجو در ۱۰۳۳ رشته محل این پردیس ها در حال تحصیل هستند و  پردیس‌ها عمدتا به مراکز درآمدزایی تبدیل شده اند  که این اصلا مطلوب ما نیست که ۵۳ پردیس با کیفیت نامطلوب در حال درآمدزایی برای دانشگاه‌ها باشند.