معاون آموزشی وزیر علوم: از انجمن های علمی فعال در گروه های برنامه ریزی استفاده می کنیم

۲۷ آذر ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۴۲۴۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۸۳
معاون آموزشی وزیر علوم گفت: ما آمادگی داریم تا از نمایندگان انجمن های علمی فعال برای حضور در گروه های برنامه ریزی آموزش عالی و تدوین برنامه های درسی استفاده کنیم.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر ...
معاون آموزشی وزیر علوم: از انجمن های علمی فعال در گروه های برنامه ریزی استفاده می کنیم
معاون آموزشی وزیر علوم گفت: ما آمادگی داریم تا از نمایندگان انجمن های علمی فعال برای حضور در گروه های برنامه ریزی آموزش عالی و تدوین برنامه های درسی استفاده کنیم.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در نشست‌ نقش  انجمن های علمی  در ارتقای کیفیت علم و فناوری  اظهار داشت: علاوه بر گروه های برنامه ریزی آموزش عالی و تدوین برنامه های درسی می توانیم از ظرفیت انجمن های علمی برای ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها، جهت دهی به آموزش عالی کشور ، نظارت بر عملکرد گروه های آموزشی و تقویت نقش دانشگاه در ترویج علم استفاده کنیم.
معاون آموزشی وزیر علوم گفت: انجمن های علمی به عنوان گروه های تخصصی علمی در کشور باید مسائل کلان آموزش عالی را بررسی کنند و برای چالش آن راه حل ارائه دهند.
وی افزود: یکی از مهم ترین چالش های ما رشد کمی غیر هدفمند در گذشته است زیرا در طول 35 سال، جمعیت دانشجویی ما 25برابر رشد کرده است در حالی که میانگین رشد جهانی 5برابر است.
وی افزود: از دیگر مسائلی که نیازمند حضور فعال انجمن های علمی است ارائه راهکار برای افزایش کیفیت آموزش عالی است زیرا هم در 20درصد بخش دولتی و هم در 80درصد بخش غیر دولتی آموزش عالی باید کیفیت را افزایش دهیم.
دکتر شریعتی نیاسر گفت: یکی دیگر از چالش های آموزش عالی عدم تناسب با بازار اشتغال است  که در سند آمایش آموزش عالی این چالش نیز مطرح و برای آن حل پیشنهاداتی ارائه شده است.
وی تاکید کرد: دولت فقط زیر ساخت های قانونی را آماده می کند و این خود انجمن های علمی هستند که باید به گونه ای فعال عمل کنند که نبود آنها به سرعت در جامعه علمی احساس شود.