معاون آموزشی وزیر علوم :هدف ادغام دانشگاه ها نیست بلکه ساماندهی موسسات و مراکز آموزشی است

۲۶ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۵:۴۷ کد : ۱۴۲۳۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۵۳
دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی  وزیر علوم در نشست خبری با اصحاب رسانه به سوالات خبرنگاران در حوزه معاونت آموزشی پاسخ داد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر شریعتی در مورد تصویب رشته های...
معاون آموزشی وزیر علوم :هدف ادغام دانشگاه ها نیست بلکه ساماندهی موسسات و مراکز آموزشی است
دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی  وزیر علوم در نشست خبری با اصحاب رسانه به سوالات خبرنگاران در حوزه معاونت آموزشی پاسخ داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر شریعتی در مورد تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی گفت: حدود 2220 پرونده در خصوص رشته های دانشگاه آزاد اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است و در حدود 800 فقره از این پرونده ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری  واجد مجوز هستند و بقیه موارد که نقص داشتند جهت بررسی و رفع نقص به دانشگاه آزاد اسلامی ارجاع شده است.
معاون آموزشی وزیر علوم در خصوص 210 رشته علوم انسانی که مورد بازنگری قرار گرفته است ، اظهار داشت : این 210 رشته در  کمیته تحول علوم انسانی بررسی می شوند که از این میان 15 رشته علوم انسانی تحت بررسی هستند ولی به علت  پیچیدگی های رشته های علوم انسانی روند کار قدری کند است .
وی درپاسخ به سوالی در خصوص 160 رشته دانشگاهی حذف شده واینکه آیا رشته های علوم قرآنی هم در این میان بوده است، گفت: امکان اینکه در میان رشته هایی که حذف شده اند  رشته های علوم قرآنی هم بوده باشد وجود دارد زیرا سیاست ما بر این است که از هم پوشانی های غیر ضرور رشته ها جلوگیری کنیم تا از اتلاف نیروی انسانی جلوگیری شود.
دکتر شریعتی در مورد بحث ادغام بعضی دانشگاه ها با یکدیگر گفت: ما به دنبال ادغام دانشگاه ها نیستیم بلکه سیاست ساماندهی موسسات و مراکز آموزشی را دنبال می کنیم و برای هدایت وبازدهی بهتر موسسات آموزش عالی باید با توجه به مقتضیات آن موسسه جلو برویم.
وی همچنین در مورد اعمال سلیقه در پذیرش دانشجویان دکتری در دانشگاه ها افزود: با سیاست های جدید اعمال سلیقه در پذیرش دانشجوی دکتری به حداقل خودمی رسد چون مسیر پذیرش دانشجو کاملا شفاف شده و در شیوه نامه تنظیم شده کلیه ملاک ها بیان شده است و بعید به نظر می رسد که اعمال سلیقه ای صورت پذیرد.
دکتر شریعتی افزود :: تمامی مسائل درخصوص پذیرش دانشجویان دکتری در دانشگاه ها در شیوه نامه پذیرش دانشجو لحاظ شده است البته این شیوه نامه باید چند بار بررسی شود تا نقاط ضعف ان مشخص شود.
وی در خصوص درخواست دانشگاه ها برای دایر کردن رشته های جدید گفت: تعدادی درخواست برای ایجاد رشته های جدید از مراکز دانشگاهی ارسال شده که به علت فقدان استانداردها در آن مراکز این درخواست ها رد شده و نکته دیگر این که یک سری از موسسات آموزش عالی هستند که رشته های دایری دارند ولی در بررسی های ما مشخص شده که استاندارد های لازم برای ادامه کار این رشته ها وجود ندارد که با این مراکز در چند مرحله برخورد می شود و در مرحله اول اجازه پذیرش جدید از آنها گرفته شده است.
معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه در خصوص ادغام دانشکده علوم اقتصادی و دانشگاه خوارزمی گفت: اخیرا جلسه ای با حضور نمایندگان دانشجویان و رئیس دانشگاه خوارزمی در دفتر من تشکیل شد و ما  بعضی از دغدغه های دانشجویان را بر حق دیده و تلاش کردیم این مشکلات با کمک دکتر سبحان الهی رئیس دانشگاه خوارزمی رفع شود و به نظر میرسد که فضایی صمیمی بین دانشجویان و مسئولان حاکم شده و در خصوص انتقال این دانشجویان به دانشگاه های دیگر شرط اول کسب رتبه دانشگاه مقصد است که دانشجو باید رتبه مورد نیاز را کسب کرده باشد ودر خصوص مراحل هماهنگی بین دانشگاه مبدا و مقصد ما کمک های لازم را به این عزیزان خواهیم کرد.
دکتر شریعتی در پایان سخنان خود در مورد حضور اساتید خارجی در دانشگاه های کشور گفت: سعی شده هماهنگی های لازم در این خصوص با نهادهای ذی ربط صورت پذیرد .