معاون آموزشی وزیر علوم: : رشته زبان و ادبیات ترکی آذری از مهر ماه سال جاری دانشجو می پذیرد

۲۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۷:۱۱ کد : ۱۴۲۳۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۶۳
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رشته زبان و ادبیات ترکی آذری به عنوان رشته جدید در آموزش عالی  تصویب شده است و از مهر ماه سال جاری دانشجو پذیرش خواهد شد.به گزارش خبرنگار وزارت علوم...
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رشته زبان و ادبیات ترکی آذری به عنوان رشته جدید در آموزش عالی  تصویب شده است و از مهر ماه سال جاری دانشجو پذیرش خواهد شد.
به گزارش خبرنگار وزارت علوم، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر  با بیان اینکه به تناسب استقبال و آمادگی دانشگاه ها ،  رشته زبان و ادبیات ترکی آذری را گسترش می دهیم، افزود: اقبال به این رشته باید از داخل منطقه بوده و باید زمینه برای ایجاد این رشته توسط خود دانشگاه ها انجام شود.
 دکتر شریعتی ادامه داد: سیاست دولت تدبیر و امید توجه به ویژگی اقوام مختلف در کشور است به همین دلیل پارسال رشته زبان و ادبیات کردی ایجاد شد و دانشجو پذیرش کرد و امسال هم رشته زبان و ادبیات ترکی آذری از مهر ماه دانشجو پذیرش خواهد کرد.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: برای پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات ترکی آذری باید دانشگاه ها اعلام آمادگی کنند و وزارتخانه برای شتاب بخشی به این امر آماده است.
وی تصریح کرد: فعلا از دانشگاه های منطقه سه تنها دانشگاه تبریز برای پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات  ترکی آذری اعلام آمادگی کرده است. 
 دکتر شریعتی با بیان اینکه سیاست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد رشته های میان رشته ای است، افزود: در سه سال اخیر حدود 70 رشته جدید ایجاد کرده ایم که بیشتر آنها رشته های میان رشته ای بود.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه آمار رشته های اشباع شده در جامعه  گرد اوری شده است، گفت: پذیرش در این رشته ها به تدریج محدود شده و رشته هایی که تقاضا نداشته باشند، حذف خواهند شد 
وی با اشاره به سطح بندی دانشگاه های کشور ادامه داد: طرح نهایی سطح بندی دانشگاه های غیر دولتی آماده شده و در آینده نزدیک اعلام می شود  و سطح بندی دانشگاه های دولتی هم در حال انجام است که این سطح بندی در چهار سطح انجام شده است. 
 دکتر شریعتی با بیان اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پذیرش دانشجویان خارجی و اعزام  دانشجویان به خارج دو هدف را دنبال می کند، تصریح کرد: یکی از این اهداف کمک به کشورهای محروم و هدف دوم بهره گیری از دانشگاه های خوب دنیا است.
وی با بیان اینکه دانشجویان خارجی حدود نیم درصد دانشجویان کشور را تشکیل می دهند، ادامه داد: پیش بینی می کنیم که در پایان برنامه ششم توسعه این تعداد به چهار برابر افزایش یابد.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه بیشترین دانشجویان خارجی از کشورهای همسایه پذیرش شده اند، گفت: در مجموع از حدود 85 کشور دنیا دانشجو پذیرش کرده ایم و دانشجویان ایرانی بیشتر در کشورهای پیشرفته تحصیل می کنند. 
وی تاکید کرد: حفظ آرمان ها و جایگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تعاملات بین المللی بسیار مهم است و باید اعتبار و ارزش ویژه نظام را در این خصوص حفظ کنیم.
 دکتر شریعتی با بیان اینکه قرار بود آزمون دوره دکتری تخصصی دو بار در سال برگزار شود، اضافه کرد: با مصوبه مجلس این روش تغییر کرد و قرار است تنها یک آزمون تخصصی  و به صورت یکپارچه برگزار شود.
 معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: ایده آل این است که در هیچ مقطعی کنکور وجود نداشته باشد اما اجرای این کار به سادگی امکان پذیر نیست و برای حذف آن علاوه بر قانون، نیازمند فرهنگ سازی هستیم و تا زمانی که رقابت بین دانشگاه های تراز اول وجود داشته باشد باید کنکور ادامه یابد.