مصاحبه ای با رئیس دانشگاه فناوری های نوین سبزوار

۰۴ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۶ کد : ۱۴۱۶۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۰۶
​رئیس دانشگاه فناوری های نوین سبزوار جایگاه موسسات آموزش عالی کشور را به عنوان نهادهای تولید کننده علم در اقتصاد مقاومتی مهم برشمرد و ابراز داشت: بدیهی است که دراولین نگاه، اقتصاد مقاومتی را باید اقتص...
رئیس دانشگاه فناوری های نوین سبزوار جایگاه موسسات آموزش عالی کشور را به عنوان نهادهای تولید کننده علم در اقتصاد مقاومتی مهم برشمرد و ابراز داشت: بدیهی است که دراولین نگاه، اقتصاد مقاومتی را باید اقتصاد دانش بنیان نام نهاد. در این راستا دانشگاه می تواند "مدل مفهمومی" و " الگوی علمی و بومی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی خاص جمهوری اسلامی ایران" را طراحی و عملیاتی کند. اقتصاد دانش بنیان رویکرد اولیه خود را در بین محققان، پژوهشگران و اساتید جستجو می‌کند.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترجلیلوند در سخنان خود عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی می تواند، جهت خنثی کردن همه توطئه ها علیه نظام و انقلاب مؤثر باشد. اگر آن چنان‌که می‌گویند، اقتصاد را ساختاری با مجموعه اجزای مختلف بدانیم، نیروی انسانی یکی از اجزای مهم این ساختار به شمار می آید که بهره‌وری آن به بالندگی و شکوفایی اقتصادی متکی به داخل منجر می‌شود.
وی درادامه لازمه خروج از شرایط فعلی کشور را، برون‌رفت از فشار کشورهای اقتدارگرا عنوان کرد که بایستی از طرف برنامه ریزان حوزه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مورد توجه قرارگیرد.
 تبیین رویکرد اقتصاد مقاومتی و تأکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نگاهی را درجامعه ایجاد می‌کند که بتوانیم در یک فرآیند پژوهشی و تحقیقاتی براساس دانایی لازم از شرایط موجود دنیا و شرایط  اقتصادی کشور و همچنین شناسایی خصیصه ها و ویژگی های حوزه اقتصادی و اجتماعی کشور عزیزمان ایران، به نحوی بهره برده که حرکت اقتصادی کشور با تحقق یافتن اقتصاد مقاومتی، ثبات اقتصادی و اجتماعی را در کشور نهادینه کند.
دکتر جلیلوند افزود : توجه وزارت علوم و بخشنامه صادره مقام عالی وزارت این فرصت را در دانشگاه ها فراهم کرده است تا در جهت شکل گیری اقتصاد مقاومتی با برنامه ای منسجم فعالیت خود را ادامه دهند.
وی با اشاره به نگاه ویژه دولت یازدهم به نظرات دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و سیاست رئیس دولت تدبیر و امید مبنی بر تضارب آرا و استفاده از نظرات صاحب نظران و به خصوص دانشگاهیان افزود: تا نسیم همفکری و تعامل بر چهره اقتصاد کشورمان وزیدن نگیرد، اقتصاد در جهت گسترش بهتر پیش نخواهد رفت.
رئیس کارگروه اقتصاد مقاومتی دردانشگاه فناوری های نوین سبزوار بیان داشت: دانشگاه فناوری های نوین سبزوار بعد از وصول بخش نامه مقام عالی وزارت و تأکید حوزه ستادی وزارت متبوع، با یک اقدام فشرده کارشناسی توانست در کارگروه های کوچک با جمع بندی نظرات و پیشنهادات محققان و استادان، سرفصل موضوعات را جهت تبیین و بررسی نهایی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال کند.
دکترجلیلوند رویکرد دانشگاه فناوری های نوین سبزوار به عنوان یک دانشگاه نسل سوم و کارآفرین درجلب اعتماد بخش های مختلف جامعه از یک سو و ارائه ظرفیت ها و توانمندی های علمی و پژوهشی را مثمرثمر دانسته و تلاش و جهد بیشتر در ارتباط با صنعت و جامعه را از اهداف دانشگاه عنوان کرد.
رئیس دانشگاه فناوری های نوین سبزوار افزود: خداوند منان را شاکریم که مجموعه این سیاست گذاری ها منجر به برگزاری اولین نمایشگاه توانمندی های شرکت های دانش بنیان و صنعتی و شکل گیری حوزه توسعه و فناوری دانشگاه شده است که می توان این حوزه را محل مناسبی برای تمامی شرکت های فناور دانست تا درقالب طرح های پژوهشی به اصلاح روش های تولید پرداخته و بهره وری سازمانی را افزایش دهند.
وی یکی از رسالت های دانشگاه فناوری های نوین سبزوار را ایجاد فضایی در سطح منطقه عنوان کرد که حوزه های صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی و سیاسی برای اصلاح روش ها و بالابردن بهره وری، ارتباط خود را با جامعه به طور علمی برنامه ریزی و ثبات بخشد.
درپایان رئیس دانشگاه فناوری های نوین سبزوار ارزش نهادن به علم و تحقیقات و قدرشناسی از پژوهشگران و محققان را زمینه تداوم سیاست گذاری ها در سطح کلان برشمرد و ابراز امیدواری کرد با عنایت الهی و تلاش دانشگاهیان ، دانشگاه ها بتوانند به عنوان بازوی علمی و تحقیقاتی در زمینه های مختلف، دولت یازدهم را در نیل به اهداف عالیه خود یاری کنند.