مشاورعالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی کشور در دانشگاه صنعتی همدان

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۵ کد : ۱۴۱۶۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۳
دکترمحمد‌حسین صادقی مشاور عالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با بیان اینکه درحال حاضر رتبه شانزدهم را درتولید مقاله داریم اما تولید مقاله لزوماً به معنای تولید علم نیست گفت: به جای تولید کال...
مشاورعالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی کشور در دانشگاه صنعتی همدان
دکترمحمد‌حسین صادقی مشاور عالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با بیان اینکه درحال حاضر رتبه شانزدهم را درتولید مقاله داریم اما تولید مقاله لزوماً به معنای تولید علم نیست گفت: به جای تولید کالای با ارزش و نهایی خام‌فروشی می‌کنیم و درآمدی نیز نداریم که باید تدبیری در این خصوص اندیشیده شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترصادقی در «همایش اقتصاد دانش‌بنیان و نقش دانشگاهیان» درجمع اعضای هیئت علمی مراکز آموزش عالی همدان و مدیران شرکت های دانش بنیان که در دانشگاه صنعتی همدان برگزارشد، گفت: امروز بسیاری از کشورهای توسعه یافته با استفاده از دانش و فناوری، ارزش افزوده بسیار زیادی از منابع و محصولات خام کسب می کنند.
وی درخصوص کاهش فاصله دانشگاه‌ها با شرکت‌های دانش بنیان افزود: در شرایط اقتصاد مقاومتی و جهت حضور در بازارهای جهانی نیاز است فعالان حوزه اقتصادی وارد بحث استفاده از فناوری های جدید شوند.
دکترصادقی یکی از دلایل حضور کمرنگ ایران در بازارهای جهانی را عدم استفاده از علم و فناوری های جدید دانست و بر تعامل متقابل دانشگاه و صنعت جهت پیشرفت و تشکیل شرکت های دانش بنیان تاکید کرد.
وی تولید ثروت و قدرت، ایجاد اشتغال برای جوانان به ویژه دانش آموختگان دانشگاهی و رفاه عمومی برای جامعه را در گرو گذار از اقتصاد سنتی کشور به اقتصاد دانش بنیان دانست و افزود: با دانش، فناوری و تکنولوژی می توان محصولاتی با کیفیت بالا، زمان و هزینه کم تولید کرد و تا صد برابر بیشتر از قیمت خام آن به فروش رساند.
مشاور عالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی کشور در ادامه  با معرفی خدمات و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی، گفت: هم‌اندیشی و برگزاری همایش‌ها در راستای حل چالش‌ها و مشکلات منطقه به وی‍ژه مشکلات جوانان انجام می‌شود.
وی با اشاره به آغاز به کار صندوق نوآوری و شکوفایی کشور از آبان 1392، گفت: این صندوق با هدف حمایت و پشتیبانی از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و توانمند سازی آنان زیرنظر ریاست جمهوری آغاز به کار کرده است و تاکنون 2400 شرکت درآن ثبت شده است
وی با اشاره به سفر‌های یک سال گذشته مسئولان صندوق به استان‌ها، افزود: دراین سفر‌ها سعی شده خدمات و تسهیلات صندوق که نسبتاً جوان است به اقشار مختلف دانشگاهی معرفی شود.
مشاورعالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: همدان جزو آخرین استان‌ها در این سفرهاست و دلیل آن نیز سفر رئیس هیئت عامل صندوق در سفر رئیس جمهور به استان بوده است.
وی برگزاری جلسات به منظور توسعه تکنولوژی و اقتصاد دانش‌بنیان با دانشگاهیان و صنعت گران را مطرح کرد و افزود: جلساتی نیز با مراکز رشد دانشگاه‌ها، پارک علم و فناوری و اتاق بازرگانی در استان نیز برگزار خواهد شد.
دکترصادقی خاطرنشان کرد: بسیاری از دانشگاهیان و صنعت گران از وجود چنین صندوقی بی‌اطلاع هستند و وظیفه ما تشریح و خدمات صندوق و پاسخگویی به سؤالات و ابهامات و دریافت نظرات و پیشنهادات است.
مشاورعالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: در سال 90 میزان درآمد‌های دولت 154 میلیارد دلار بوده که این میزان سال گذشته به 30 میلیارد دلار کاهش یافت.
مشاورعالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: بهترین مواد خام را در گیاهان دارویی، زعفران و سیر داریم در صورتی که با خام فروشی با قیمت پایین، همان کالا را با قیمت بالا خریداری می‌کنیم.
وی فضای کسب و کار نامساعد را از دیگر معضلات موجود برشمرد و افزود: رتبه صد و هجدهم را در میان 189 کشور در زمینه کسب و کار داریم و تا این فضا بهبود نیابد سرمایه،‌ مغز و فناوری به این حوزه ورود نمی‌کند.
دکترصادقی با انتقاد از کم‌توجهی به بازار فروش به ویژه صادرات ‌تصریح کرد: ایران یک بازار بزرگ 80 میلیونی دارد که با حل معضل قاچاق کالا و توجه بیشتر به ایجاد بازار فروش و صادرات بازار، تولیدات می‎توان در آن رونق بگیرد.
وی واردات بی‌رویه را یکی از عوامل ورشکستگی تولید دانست و ادامه داد: متأسفانه تکنولوژی روز را در تولید کالا نداریم این درحالی است که باید با توجه به این مهم باید بازار‌های منطقه را در اختیار بگیریم.
مشاورعالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی تأکید کرد: در مناطق ویژه اقتصادی به جای صادرات فقط واردات داریم که این امر باعث افزایش بیکاری در کشور شده است.
وی با تأکید بر اینکه برای پیشرفت راهی جز فرصت‌سازی برای یکدیگر نداریم، افزود: اولویت دولت یازدهم توسعه اقتصادی بود، به همین دلیل مذاکرات فشرده و سنگین منجر به تحقق برجام شد که امیدواریم به خیر و صلاح کشور و ملت باشد.
دکترصادقی با بیان اینکه اگر با هم جدال کنیم از پیشرفت عقب می‌مانیم، گفت: بنابراین باید با استفاده از مزیت‌های منطقه‌ای و سرزمینی و نیروی انسانی تولید محصول و کالای نهایی را مدنظر قراردهیم.
وی با بیان اینکه باید از اقتصاد سنتی به سمت اقتصاد دانش‌بنیان پیش رفت، یادآورشد: متأسفانه هنوز در اقتصاد کشاورزی، صنعتی  سنتی هستیم درحالی که شاخص‎های درآمدزایی تغییر کرده است.
مشاورعالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: یکی از معضلات موجود نداشتن دانش فنی درتولید کالای نهایی از مواد خام است.
وی فناوری را پیش‌نیاز تولید رقابتی دانست و افزود: فناوری را می‌توان از خارج وارد و یا تولید کرد و باید به هر نحو خلأ نداشتن دانش فنی را پر کنیم.
دکترصادقی تولید رقابتی را لازمه تسخیر بازار‌ها برشمرد و با بیان اینکه تسلط بر فناوری روز لازمه تولید رقابتی است، افزود: درحال حاضر رتبه شانزدهم را در تولید مقاله داریم اما تولید مقاله لزوماً به معنای تولید علم نیست.
وی رتبه ایران را در شاخص نوآوری 103 از میان 189 کشور دانست و یادآورشد: به ازای هر 180 مقاله تنها یک ثبت اختراع داخلی و به ازای هر 825 مقاله یک ثبت اختراع خارجی داریم.
مشاورعالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در 10 سال گذشته 500 میلیارد تومان برای پایان‌نامه‌های دکتری هزینه شده است.
وی با بیان اینکه در تولید دانش نظری و علمی خوب پیش رفته‌ایم،‌ افزود: رتبه 96 را در شاخص اقتصاد دانش‌بنیان و تولید فناوری در بین 146 کشور جهان به خود اختصاص داده‌ایم.
دکترصادقی با تأکید بر اینکه در همه زمینه‌هایی که دانش تولید کالا و محصول را کسب می‌کنیم قیمت کاهش می‌یابد، تصریح کرد: با کاهش قیمت در محصول تولید شده همه مردم از آن محصول بهره‌مند می‌شوند.
وی خواستار تغییر نگرش و نگاه در اقتصاد دانش‌بنیان شد و ادامه داد: دولت درآمد‌های گذشته را ندارد و مؤسسات و شرکت‌ها نیز بودجه‌های گذشته را دریافت نمی‌کنند که باید در همه بخش‌های جامعه تحول ایجاد شود.
مشاورعالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: دانشگاه‌ها باید به دانشگاه‌های نسل سوم تبدیل شده و به سمت تولید فناوری بروند.
وی با بیان اینکه از هر یکصد فارغ‌التحصیل یک نفر می‌تواند کار دولتی داشته باشد، افزود: در کار و پست دولتی نیز درآمدها به شدت کاهش یافته و دانشگاه نیز باید همچون کشور‌های پیشرفته، دانشگاه واقعی شود.
دکترصادقی کیفیت را در آموزش مهم دانست و یادآورشد: در پژوهش‌ها نیز باید به سمتی برویم که با ابتکار و نوآوری مشکلات جامعه حل شود زیرا دوران تحقیق فقط برای تولید مقاله گذشته است.
وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت تجاری‌سازی یافته‌ها بروند، افزود: تجاری‌سازی از مأموریت‌های این صندوق است.
مشاورعالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌های ارزیابی دانشگاه‌ها در دنیا اشتغال فارغ‌التحصیلان است، گفت: باید فارغ‌التحصیلان مهارت و کارآیی لازم را داشته باشند که در صورت عدم اشتغال در مراکز دولتی فعالیت اقتصادی داشته و ایجاد اشتغال کنند.
وی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان را 2 هزار 390 شرکت برشمرد و بیان کرد: اواخر سال 91 صندوق نوآوری و شکوفایی به طور مستقل تأسیس شد که خوشبختانه مشکل بودجه‌ای نداریم.
دکترصادقی یادآور شد: بازه حمایتی صندوق از شرکت‌های دانش‌بنیان از لحظه پایان پژوهش‌ها و شروع به تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی است.
وی با بیان اینکه 61 درصد شرکت‌ها نوپا هستند، تصریح کرد: این شرکت‌ها 30 درصد بودجه را به خود اختصاص می‌دهند، شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی با جمعیت 32 درصدی 50 درصد بودجه و شرکت‌های بزرگ صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان نیز با جمعیت هفت درصدی 20 درصد بودجه را دریافت می‌کنند.
مشاورعالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: استان همدان 36 شرکت دانش‌بنیان دارد که از این تعداد 13 شرکت هنوز طرحی ارائه نکرده‌اند، البته با توجه به جمعیت، این استان باید به طور متوسط 55 شرکت داشته باشد.
وی عملکرد استان همدان در ایجاد شرکت‌ها و جذب اعتبارات را ضعیف دانست و افزود: طی دو سال فعالیت صندوق شرکت‌های دانش‌بنیان، استان همدان 4 میلیارد و 100 میلیون تومان دریافت کرده‌اند که باید به طور میانگین 14 میلیارد تومان جذب می‌کردند.
دکترصادقی با اشاره به یک‌هزار و 300 طرح‌ ارسال شده در سال گذشته، گفت: 70 درصد طرح‌های ارسالی مصوب شدند و 30 درصد باقیمانده نیز یا انصراف دادند و یا پذیرفته نشدند.
وی ارائه وام‌های ارزان قیمت قرض‌الحسنه را از تفاوت‌های صندوق و بانک‌ها دانست و افزود: صندوق تضمین‌های ساده‌تر به ویژه برای شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا دریافت می‌کند.