مسابقات ملی دانشجویی مکانیک سیالات به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود

۱۲ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۸ کد : ۱۴۱۲۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۲۱
اولین دورة مسابقات ملی دانشجویی مکانیک سیالات 15 و 16 مهرماه سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار خواهد شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدرضا چمنی عضو کمیته برگزاری این مسابقات ب...
اولین دورة مسابقات ملی دانشجویی مکانیک سیالات 15 و 16 مهرماه سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدرضا چمنی عضو کمیته برگزاری این مسابقات با اعلام خبر فوق گفت: علم مکانیک سیالات به عنوان یکی از شاخه‌های مهم علوم کاربردی امروزة جهان که فعالیت‌های تحقیقی گسترده‌ای بر روی آن صورت می‌پذیرد، تقریباً در بیشتر رشته‌های مهندسی از جمله مهندسی شیمی، عمران،کشاورزی، معدن، مکانیک و مواد کاربرد دارد و طیف وسیعی از دانشجویان و اساتید را دربر می گیرد.
دکتر چمنی هدف از برگزاری این مسابقات را ایجاد ارتباط بین فعالان علم مکانیک سیالات در این رشته‌ها، فراهم کردن بستر مناسب جهت علاقه‌مند کردن طیف وسیع‌تری از دانشجویان به این شاخه، تقویت روحیة خلاقیت و نوآوری، ایجاد ارتباط بیشتر میان مفاهیم تئوری و کارکردهای تجربی و تقویت توانایی‌های مربوط به فعالیت های گروهی عنوان کرد.
وی با اشاره به برگزاری این مسابقات توسط دانشکده‌های مهندسی شیمی، عمران، کشاورزی و مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان در سطح ملی و با همکاری انجمن هیدرولیک دانشگاه‌ های اصفهان، تبریز، تربیت مدرس، سیستان و بلوچستان، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علم‌وصنعت و فردوسی مشهد تصریح کرد: با رقابت شرکت‌کنندگان در سه بخش آزمایشگاه مجازی­، نماهنگ (کلیپ)­ و پروژه­ ی عملی­، برگزیدگان هر بخش بر اساس جنبه‌های هنری و خلاقانه، فناوری و علمی آثار انتخاب خواهند شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان بخش آزمایشگاه مجازی این مسابقات را شامل برنامه‌نویسی و مدل‌سازی یک پدیده سیالاتی عنوان کرد و افزود: تیم‌های شرکت‌کننده که از حداقل دو و حداکثر چهار عضو (به استثنای مشاور علمی) برخوردارند، لازم است باتوجه به موضوع اعلام شده در سایت مسابقات، نسبت به تهیه آزمایش مجازی اقدام کنند.
دکتر چمنی تهیه یک کلیپ (نماهنگ) در رابطه با موضوع‌های مکانیک سیالات توسط گروه دونفره را لازمه رقابت در این بخش عنوان کرد و ادامه داد: متقاضیان رقابت در بخش پروژه عملی­ نیز با تشکیل گروهی با عضویت حداقل دو نفر و حداکثر سه عضو (به استثنای مشاور علمی) نسبت به ساخت شی مربوطه بر مبنای مؤلفه‌های طرح شده در سایت مسابقات اقدام می کنند.
وی با بیان این که از برگزیدگان این رقابت ها با اعطای هدایای نقدی تجلیل خواهد شد افزود: به رتبه‌های اول تا سوم بخش آزمایشگاه مجازی به ترتیب 25، 15 و10 میلیون ریال، رتبه‌های اول تا سوم بخش نماهنگ به ترتیب 12، 10 و 7 میلیون ریال و رتبه‌های اول تا سوم بخش پروژه‌های عملی به ترتیب 30، 20 و 15 میلیون ریال اعطا خواهد شد.
عضو کمیته برگزاری این مسابقات تصریح کرد: شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان نیز ضمن حمایت از ایده‌های باقابلیت تجاری‌سازی این مسابقات به منظور کمک به تأسیس شرکت دانش‌بنیان در این شهرک، جوایزی به نفرات برتر اعطا خواهد کرد.
گفتنی است علاقه‌مندان به شرکت در اولین دوره مسابقات ملی دانشجویی مکانیک سیالات که 15 و 16 مهرماه سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود تا 25 شهریورماه فرصت دارند تا با مراجعه به آدرس الکترونیکی مسابقات به نشانی http://sfmc2015.iut.ac.ir ضمن ثبت‌نام، نسبت به ارسال آثار خود اقدام کنند.