تفاهم نامه همکاری پارک علم و فناوری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان امضا شد

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۵ کد : ۱۴۰۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۴۳
تفاهم‌نامه همکاری بین پارک علم و فناوری گیلان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با هدف توسعه همکاری مشترک و همه جانبه در محل پارک علم و فناوری گیلان، به امضاء رسید.به گزارش روا...
 تفاهم نامه همکاری پارک علم و فناوری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان امضا شد
تفاهم‌نامه همکاری بین پارک علم و فناوری گیلان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با هدف توسعه همکاری مشترک و همه جانبه در محل پارک علم و فناوری گیلان، به امضاء رسید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این تفاهم‌نامه در راستای تجاری‌سازی یافته‌های تحقیقاتی و تامین مصالح اولیه مرتبط با صنایع دستی و ارائه محصولات نوین صنایع دستی استان منعقد شد.
در این تفاهم‌نامه همکاری پارک علم و فناوری گیلان برای معرفی شرکت‌های فناور یا دانش بنیان فعال در حوزه فرآوری وتولید مواد اولیه با کیفت برای تولید صنایع دستی و زمینه‌سازی و تمهید شرایط همکاری شرکت‌های فناور یا دانش‌بنیان با هنرمندان در رابطه با فرآوری مواد اولیه مورد نیاز هنرمندان قید شده است.
همچنین فراهم کردن زمینه برگزاری نمایشگاه مشترک در خصوص صنایع دستی از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه می‌باشد.
در نشست این تفاهم‌نامه که با حضور مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان و رییس پارک علم و فناوری گیلان به امضا رسید جمعی از هنرمندان و استادان برجسته هنرهای صنایع دستی استان نیز حضور داشتند.
در ادامه این نشست دکتر متقی طلب رییس پارک علم و فناوری گیلان گفت: هنرمند یک خالق است و برترین خالق، خداوند متعال است و هر کسی که تلاش کند که چیزی را خلق نماید از برترین انسان هاست.
وی  یکی از روش‌های بازاریابی محصولات، ایجاد هم‌افزایی بین موسسات برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر دانست و گفت: ایجاد هم‌افزایی بین موسسات برای استفاده از فناوری با ارزش افزوده بیشتر، از راه کارهای رقابت در بازار است و ما نیز با توجه به اقتصاد مقاومتی باید در این مسیر حرکت کنیم.
دکتر متقی طلب افزود: اقتصاد دانش بنیان در جامعه دانش بنیان اتفاق می افتد و جامعه دانش بنیان جامعه ای است که در آن تصمیم سازی، تصمیم گیری و اجرا، علمی باشد.
رییس پارک علم و فناوری گیلان درباره نحوه‌ همکاری و نقش پارک گفت: با توجه به حضور شرکت‌های فناور و دانش بنیان در پارک، شما می‌توانید مشکل خود را مطرح کنید و نقش ما ارائه راه حل برای رفع آن مشکل است. 
 در ادامه ،علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان گفت: امروز با شروع این همکاری و تفاهم‌نامه، یک فعالیت دانش‌بنیان در حوزه صنایع دستی را شروع کردیم تا بتوانیم با همکاری مشترک با پارک از یک سو و دستاوردهای هنرمندان در حوزه صنایع دستی از سوی دیگر محصولاتی را ارائه دهیم که قابلیت رقابت با بازارهای جهانی را داشته باشد.
وی با اشاره به جایگاه ایران در زمینه صنایع دستی در جهان گفت: کشور ایران در جهان جایگاه خوبی در زمینه صنایع دستی و تنوع این صنعت را دارد و باید ارتباط هنرمندان و جامعه علمی و فناوری برای کمک گیری از فناوری‌های روز دنیا برای ایجاد ارزش افزود در محصولات صنایع دستی توسعه یابد.
علیزاده در خصوص همکاری با پارک علم و فناوری گیلان گفت: همانگونه که مستحضرید پارک‌ها یک ظرفیت علمی و فناوری در همه حوزه‌ها هستند و ما سعی می‌کنیم در حوزه صنایع دستی یک نگاه جدید علمی و فنی ایجاد کنیم تا بتوانیم از این ظرفیت‌ها برای توسعه صنایع دستی استان استفاده کنیم.
وی  با اشاره به ظرفیت‌سازی در حوزه صنایع دستی ادامه داد و گفت: پارک علم و فناوری گیلان با توجه به ماموریت خود به بهترین شکل در کنار هنرمندان قرار خواهد گرفت تا محصولاتی قابل رقابت در سطح جهانی را عرضه کنند و همچنین با توجه به ظرفت اشتغال‌زایی خوبی که در حوزه صنایع دستی وجود دارد می‌تواند یک ارتباط کارآفرینی و نوآوری علمی را در صنایع دستی به وجود آورد.
در ادامه، برخی از هنرمندان ، استادان و صاحبان هنر صنایع دستی استان گیلان، مطالبی را بیان و از این همکاری ابراز امیدواری کردند.