مرکز برجسته تحقیق و توسعه منطقه آزاد یانچینگ درتهران تاسیس می‌شود

۱۴ تیر ۱۳۹۵ | ۱۲:۵۸ کد : ۱۴۰۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۶۶
دومین نشست کارگروه همکاری‌های مشترک علمی و فناوری با کشور چین درمحل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، به دنبال اعلام برنامه اجلاس و نمایشگاه جهانی اختراع و...
دومین نشست کارگروه همکاری‌های مشترک علمی و فناوری با کشور چین درمحل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، به دنبال اعلام برنامه اجلاس و نمایشگاه جهانی اختراع و نوآوری  WIIFمرکز منطقه‌ایIORA RCSTT به میزبانی کشور چین که تاریخ 31 شهریور تا 2 مهر 1394 (برابر با 22-24 سپتامبر 2015) برگزارشد، هیئتی به سرپرستی دکترفریدون مشاوروزیر و مدیرکل دفتر وزارتی به نمایندگی از کشور جمهـوری اسلامـی ایـران دراین اجلاس حضور یافتند که در پی آن تفـاهم‌نامه‌ای فیمـابین وزارت متبوع و منطقه آزاد (High Tech Zone) یانچینگ و تعداد دیگری از مراکز ذیربط آن استان برای همکاری در زمینه فناوری‌های پیشرفته، انتقال و توسعه فناوری، سرمایه‌گذاری مشترک در تولید فناوری‌های جدید و بازاریابی به امضا رسید.
این تفاهم‌نامه بامضمون همکاری‌های فناوری ازطریق تحقیق، تجاری‌سازی و سرمایه‌گذاری به منظور پیشرفت یادگیری بین معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و انجمن نوآوری کشور چین، اداره علوم و فناوری یانچینگ چین و منطقه ملی توسعه فناوری پیشرفته چین منعقد شد.
دراین تفاهم‌نامه پیش‌بینی شد که اولین اجلاس تخصصی دو طرف در زمینه انرژی‌های نو، به خصوص پیل سوختی، سلول‌های خورشیدی، انرژی باد و فناوری میکروآلگ برگزار و نحوة توسعه این فناوری بررسی و برنامه سالانة همکاری دو جانبه تدوین شود. به منظور برگزاری این اجلاس دو جانبه، کارگروه همکاری با چین تشکیل و نخستین جلسه آن در تاریخ 2 دی 94 برگزار شد.
دکترمولی‌نژاد قائم مقام رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران درامور بین‌الملل هدف از این نشست را تعیین تاریخ و برنامه بازدید هیئت منطقه آزاد یانچینگ از ایران اعلام کرد.
وی یادآورشد: در تلاش هستیم تا یک مرکز برجسته تحقیق و توسعه (R&D) منطقه آزاد یانچینگ در تهران تاسیس شود. از مهمترین نتایج نشست روز گذشته می‌توان به پیشنهاد بازدید هیئت چینی از ایران طی 13 تا 15 شهریور 95 (برابر با 3-5 سپتامبر)، پیشنهاد بازدید هیئت چینی از سانا، پژوهشگاه صنعت نفت و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، برگزاری جلسه با بخش خصوصی درمحل اتاق بازرگانی و ارائه بسته حمایتی و سرمایه‌گذاری سه نماینده انرژی‌های نو در جلسه آتی کارگروه همکاری با چین اشاره کرد.
دانشگاه شهیدچمران اهواز با مسئولیت تهیه بسته سرمایه‌گذاری و مدیریتی در حوزة انرژی‌های نو، دانشگاه اصفهان و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران با مسئولیت تهیه بسته انرژی خورشیدی، پیل سوختی و میکروآلگ و دانشگاه فردوسی مشهد مسئول تهیه بسته انرژی بادی در نظر گرفته شدند. همچنین پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران نیز تهیه بسته زیست توده و انرژی آبی را بر عهده دارد.
این نشست باحضور معاون نوآوری، تجاری‌سازی و انتقال فناوری، معاون توسعه فناوری، مدیرکل دفتر مرکزی ارتباط با صنعت، اعضای هیئت علمی پژوهشکده‌های فناوری‌های شیمیایی و مکانیک سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و مدیران ارشد دانشگاه‌های فردوسی مشهد، اصفهان، شهیدچمران اهواز، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.